Początek wiosny to czas, gdy zaczynamy się zastanawiać nad aranżacją ogrodu. Dobrze wygląda przestrzeń ogrodowa, dopasowana stylem do stylistyki domu. Jeśli więc jesteśmy właścicielami starego, wiejskiego domostwa, lub nowoczesnego budynku, stylizowanego na dawne dworki wiejskie, idealnym rozwiązaniem będzie ogród, urządzony w stylu rustykalnym. Taki sielski, naturalny ogród to sentymentalna wycieczka do przeszłości, do czasów letnich wakacji u babci, okazja do bliskiego kontaktu z przyrodą. Jak urządzić ogród w stylu rustykalnym?

 

Wrażenie swobody - główna cecha ogrodu rustykalnego

 

Ogrody rustykalneOgród w stylu rustykalnym musi sprawiać wrażenie przestrzeni, pozostającej w harmonii z naturą. Rezygnujemy z ozdobnych, uporządkowanych skalniaków i równo przystrzyżonych żywopłotów. Charakterystyczne cechy wiejskiego, sielskiego ogrodu w dawnym stylu, to pozornie przypadkowo rozmieszczone alejki, niedbale posadzone kwiaty i rozłożyste drzewa owocowe. W takim ogrodzie świetnie sprawdzą się tradycyjne rośliny, m.in. słoneczniki, malwy, dzika róża, jabłoń, śliwa i grusza. Jeśli ogród jest rozległy, w styl rustykalny wspaniale wkomponuje się płacząca wierzba, pod którą można postawić drewnianą, postarzaną ławkę. W ogrodzie rustykalnym nie powinno zabraknąć miejsca na warzywniak. Ogródek warzywny świetnie wpisuje się w krajobraz podwórka, dodając mu sielskości i naturalności. Dodatkowym atutem jest możliwość posiadania pysznych warzyw. Wybierzmy tradycyjną marchew, buraki, czy cebulę, zrezygnujmy natomiast z nietypowych, egzotycznych warzyw, których z pewnością nie uprawiały nasze babcie.

 

Stylowe dodatki do ogrodu

 

Pamiętajmy, że klimat ogrodu tworzą nie tylko rośliny, lecz również odpowiednie dodatki, pozwalające podkreślić styl, w jakim zaaranżowano przestrzeń wokół domu. Imitacja starej studni, z wiadrem na łańcuchu, to propozycja dla tych, którzy nie mają w ogrodzie prawdziwej studni. Odpowiednimi akcentami do rustykalnego ogrodu będą: stare wrota i furtki, niskie, drewniane płoty i stylowa altanka ogrodowa. Nie zapomnijmy o rozstawieniu malowniczych ławeczek w najbardziej urokliwych zakątkach ogródka.

 

Najważniejsze są szczegóły

 

Rustykalna furtkaTym, co najbardziej podkreśla panujący w rustykalnym ogrodzie nastrój, są różnego rodzaju dekoracje i szczegóły, nie można więc o nich zapomnieć. Pordzewiana kłódka, broniąca dostępu do odgrodzonej części podwórka, żeliwne haki wieszakowe, przymocowane do drewnianych wrót (można na nich zawiesić ozdobną lampkę naftową, czy słomkowy kapelusz), albo drewniana skrzynia z rustykalną klamrą i ręcznie kutym łańcuchem, to propozycje godne uwagi podczas aranżacji wiejskiego ogrodu w dawnym stylu. Możliwości na udekorowanie przestrzeni są niemal nieograniczone - w sklepach można znaleźć nawet metalowe emblematy ozdobne, ostrzegające przed groźnym psem, czy nawołujące do zamykania za sobą bramy. Jeśli, podczas porządkowania starego ogrodu, znajdziemy pojedyncze koło wozu, porzuconą podkowę, lub popękany gliniany garnuszek - w żadnym wypadku nie wyrzucajmy tych skarbów! One również wspaniale dopełnią klimat rustykalnego ogrodu.

 

Rustykalne wsporniki kwiatów

 

Jako osobne zagadnienie należy potraktować kwestię zastosowania wsporników do kwiatów. Zawieszenie doniczek z roślinami w różnych częściach ogrodu, pozwoli na wypełnienie wyższych partii przestrzeni dodatkami w stylu retro. Dzięki temu ogród, obserwowany z daleka, nie będzie sprawiać wrażenia nieco pustej, wyodrębnionej przestrzeni, a stanie się elementem otoczenia. Takie rozwiązanie pozwoli również stworzyć płynne przejście pomiędzy domem a ogrodem. Nabywając wsporniki, należy zdecydować się na dekoracyjne, żeliwne uchwyty ścienne. Pamiętajmy, że zawieszone na nich doniczki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, a umieszczone wewnątrz kwiaty należeć do pospolitych, rodzimych gatunków.

 

Wybierz odpowiednie meble ogrodowe

 

Drzwi w starym styluMeble, zastosowane w rustykalnym ogrodzie, powinny swoim stylem współgrać z otoczeniem. Najlepsze będą klasyczne, drewniane meble ogrodowe, lub takie, w których drewno połączone jest z metalowymi elementami - drewniany blat stołu z ozdobnymi, kutymi nogami będzie odpowiednim wyborem. Jeśli dom posiada niezabudowany ganek, wstawmy do niego wiklinowy bujany fotel - on również świetnie dopełni charakter ogrodu!

 

 

 

 

 

Przygotuj miejsce na ognisko

 

Przebywanie w ogrodzie kojarzy nam się przede wszystkim ze spędzaniem czasu w rodzinnym gronie. Za czynność, którą najczęściej wykonujemy latem w ogrodowej przestrzeni, większość z nas uzna grillowanie. Przyznać jednak trzeba, że nowoczesny grill dość dziwnie wyglądać będzie w rustykalnym, sielskim ogródku. Polecanym rozwiązaniem, mającym nawet więcej uroku od powszechnie stosowanego grilla ogrodowego, jest stworzenie paleniska. Ognisko ma niepowtarzalny klimat, sprzyja integracji i pozwala na imprezowanie w ogrodzie nawet w chłodniejsze wieczory. Koniecznie zaopatrzmy się w żeliwny kociołek - nie dość, że będzie współgrać z aranżacją ogrodu, to jeszcze pozwoli na wygodne przygotowanie smacznej potrawy z ogniska, a dzięki swojej trwałości, będzie nam służyć przez długie lata.

Ogród w stylu rustykalnym to przestrzeń, która pozwala na cieszenie się kontaktem z naturą i odpoczynek od wielkomiejskiego tłoku. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu, a także propozycja dla wszystkich tych, którzy praną mieć ogród urządzony w najmodniejszym obecnie stylu.