Styl retro jest obecnie jednym z najpopularniejszych nurtów w aranżacji wnętrz. Pozwala nie tylko na wykorzystanie przedmiotów, do których mamy sentyment, lecz także na ciekawy eksperyment, polegający na łączeniu przeszłości ze współczesnością. Najłatwiej jest urządzić mieszkanie w stylu retro, jeśli znajduje się ono w starej kamienicy, jednak także świeżo wybudowany dom, lub mieszkanie na nowym osiedlu, można z powodzeniem zaaranżować w starym stylu.

 

Styl retro, czyli jaki?

Aranżacje wnętrz, które zwykło się określać mianem stylu retro, mogą się między sobą bardzo różnić. Dlaczego? Dlatego, że „retro” odnosi się do czasów dawnych, nie określa jednak, jak bardzo dawne czasy mają to być. W związku z tym, zarówno mieszkanie w stylu barokowym, jak i to urządzone w nawiązaniu do czasów PRL, doskonale wpisują się w ten nurt. Warto jednak zdecydować się na jeden okres historyczny, by nie doprowadzić do chaosu i wrażenia bałaganu.

 

Meble, tapety i podłogi – podstawa stylu retro

Najważniejsze w urządzaniu „starych” wnętrz, jest stworzenie odpowiedniego klimatu całego pomieszczenia. Drewniane podłogi – najlepiej klasyczny parkiet lub mozaika – sprawdzą się w takich wnętrzach idealnie. Na ścianach powinny natomiast znaleźć się wzorzyste tapety, nawiązujące do wybranej epoki. Jeśli urządzamy mieszkanie w stylu barokowym, koniecznie zaopatrzmy się w tapetę, posiadającą ornamentowy wzór – jeśli będzie złocony, albo tłoczony, będzie idealnie! Do wnętrz w stylu rustykalnym wybierajmy naturalne, jasne kolory – w tym przypadku ściany pomalowane na biało lub beżowo będą lepszym rozwiązaniem, niż tapeta. W łazience i w kuchni warto postawić na płytki w stylu retro. Ułożone w szachownicę od razu będą przywodzić na myśl dawne czasy.

 

Jeśli chodzi o meble, to ich dobór podczas stylizacji wnętrz jest niezwykle istotny. Jeśli pójdziemy w stronę baroku, świetnie sprawdzą się meble rzeźbione, z ozdobnymi, wywiniętymi nóżkami. Mała toaletka w sypialni, czy tapicerowana sofa w salonie to wyposażenie odpowiednie do takiego wnętrza. W stylu rustykalnym postawmy na prostotę i solidność mebli drewnianych. Jeśli chcemy uzyskać efekt postarzenia, warto pokryć meble specjalnym lakierem z przecierkami.

 

Szczegóły mają znaczenie

Podstawowa zasada mówi, że należy zwrócić uwagę nie tylko na meble, ale także na wszelkiego rodzaju dodatki i sprzęty. Postarzenie ulubionej szafy nic nie da, jeśli nowoczesnych uchwytów nie zamienimy na uchwyty rustykalne, a kuchnia w stylu retro straci swój niepowtarzalny urok, jeśli wsadzimy do niej nowocześnie wyglądające sprzęty. Gdy urządzamy mieszkanie w stylu retro, każdy szczegół ma znaczenie. Przedmioty codziennego użytku oraz elementy wykończeniowe wspaniale uzupełniają aranżację pomieszczenia, podkreślając jego starodawny charakter.

 

Co zrobić, by pomieszczenie było jeszcze bardziej retro?

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na fakt, że w przeszłości nie było maszyn i urządzeń, których używano by do produkcji idealnie gładkich, precyzyjnie wykończonych elementów. Nie stosowano też powszechnie materiałów, takich jak stal nierdzewna i nie używano awangardowych połączeń stali ze szkłem. Wybierając uchwyty do mebli, zawiasy drzwiczek, klamki do drzwi – zdecydujmy się na te, które od razu kojarzą się z przeszłością, niech będą to żeliwne odlewy, albo elementy kute ręcznie. Połączmy je z naturalnym drewnem. W meblach barokowych dobrze wyglądają uchwyty muszle, w innych pomieszczeniach retro sprawdzą się postarzane gałki i rączki.

 

Jeśli decydujemy się na zamontowanie drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne. Jeśli dodatkowo wybierzemy rustykalne prowadnice drzwi przesuwnych, na przykład w kształcie podkowy, uzyskamy niesamowity efekt.

 

Do każdego pomieszczenia w domu można dobrać elementy, podkreślające panujący we wnętrzu klimat. W gabinecie w stylu retro, zamiast nowoczesnego oświetlenia, postawmy rustykalną lampę stołową, w jadalni zdecydujmy się na klimatyczny, ręcznie kuty świecznik, w przedpokoju zamontujmy retro haki wieszakowe, a zamiast nowoczesnej półki na buty, ustawmy starą, drewnianą skrzynię z okuciami i rustykalnymi uchwytami. Salon warto zaopatrzyć w niewielki stolik, koniecznie z kutymi nogami. Zastosowanie w pokoju postarzanych, dekoracyjnych wsporników półek sprawi, że nie będziemy musieli troszczyć się o dodatkowe ozdoby. Nawet w łazience możemy zadbać o aranżację retro, decydując się na wolnostojącą wannę z ozdobnymi nóżkami, czy dekoracyjny uchwyt na papier toaletowy w rustykalnym stylu.

 

Równie ważny jest wybór odpowiednich sprzętów AGD oraz urządzeń elektronicznych. Żyjąc we wnętrzach w stylu retro, nie trzeba oczywiście rezygnować z dobrodziejstw techniki, które ułatwiają nam codzienną egzystencję. W sklepach można bez trudu znaleźć stylizowane kuchenki gazowe i elektryczne, designerskie młynki do kawy, czy sprzęt muzyczny, imitujący stare gramofony.

 

Dla kogo jest styl retro?

Moda na styl retro sprawiła, iż rynek obfituje w elementy wyposażenia domu, które zapewniają współczesną funkcjonalność, przy jednoczesnym zachowaniu klimatu dawnych lat. To bogactwo oferty sprawia, że styl retro staje się rozwiązaniem odpowiednim dla każdego: zarówno dla osób, ceniących sobie wygodę i podążanie z duchem czasu, jak i dla osób sentymentalnych, tęskniących za świetnością minionych czasów.