Miliony lat temu pierwsi ludzie poszukiwali materiałów, które ułatwiłyby im życie. Praludzie początkowo posługiwali się kamienieniem. W epoce paleolitu praludzie wykonywali prymitywne narzędzia typu otoczaki, pięściaki, rozłupce metodą uderzania kamienia o kamień.  

żeliwo

 Źródło: link

 

Wraz upływem wieków nasi przodkowie dochodzili do co raz to lepszych sposób pozyskiwania narzędzi, czy przedmiotów codziennego użytku. Metodą prób i błędów, udało im się pozyskać stop miedzi i cyny, czyli brąz. są: siekiery, dłuta, młoty, motyki, sierpy, noże, ozdoby, broń (miecze, topory, ostrza do włóczni, groty, części pancerzy). Jednakże nadal był materiałem na tyle miękkim, że jeszcze w ciągu jednej bitwy wykuta z niego broń wyginała się, przez co była niezdatna do dalszego użytku. Potrzebną do jego produkcji miedź i cynę uzyskiwano w kopalniach odkrywkowych.

żeliwo

Źródło: link

 

Rozwój człowieka pozwolił na dalsze poszukiwania i odkrycia. Dzięki czemu około VI–III tysiąclecia p.n.e. ludzie opanowali umiejętność wytapiania żelaza. Ta sprawność całkowicie zmieniła kolejne tysiąclecia.

żeliwo

Źródło: link

 

Do dziś posługujemy się żelazem. Wytapiamy go z rud żelaza z domieszkami innych surowców, uzyskując poszczególne stopy żelaza.

żeliwo 

 Źródło: link

 

Mnie najbardziej interesują żeliwa. Dlaczego? Ponieważ znaczna liczba produktów w naszej firmie rustykalneuchwyty.pl jest wykonana właśnie z żeliwa.

Żeliwa są stopami odlewniczymi na osnowie żelaza o zawartości węgla w granicach 2,0-4,5%. Najczęściej zawierają również dodatki krzemu i manganu, a także większe ilości niż w stalach siarki i fosforu. Struktura żeliwa jest głównym czynnikiem określającym jego własności. Jej rodzaj jest wynikiem oddziaływania wielu czynników m.in. składu chemicznego, warunków topnienia, odlewania, krzepnięcia i stygnięcia odlewów oraz warunków obróbki cieplnej.

Żeliwo dzieli się na następujące kategorie:

  • żeliwo szare:
    • szare zwykłe (zawiera grafit płatkowy różnej wielkości)
    • żeliwo sferoidalne – zawiera grafit sferoidalny
    • żeliwo modyfikowane – zawiera drobny grafit płatkowy
    • żeliwo wermikularne
  • żeliwo białe
  • żeliwo połowiczne
  • żeliwo ciągliwe – zawiera grafit postrzępiony (grafit kłaczkowy)
  • żeliwo stopowe – zawiera dodatki stopowe, takie jak krzem, nikiel, chrom, molibden, aluminium i inne.

 

Jak wytapiane jest takie żeliwo?

 żeliwo

Źródło: link

 

Wytapianie żeliwa

Źródło: link

 

wytapialnie żeliwa

Źródło: link

 

Żeliwo ma doskonałe właściwości, dlatego też i nasze produkty wykonane z żeliwa korzystają z jego zalet. Do nich należą przede wszystkim: 

  • łatwość odlewania nawet skomplikowanych kształtów w formach piaskowych lub metalowych,
  • dobra wytrzymałość,
  • dobra skrawalność,
  • odporność na ścieranie,
  • rozszerzalność cieplna,
  • zdolność tłumienia drgań. 

 

Dzięki tym właściwościom, nasze produkty wykonane z odlewów żeliwnych są niezwykle wytrzymałe. Odpowiednia forma zalewana jest gorącym, wysokojakościowym żeliwem, które potem ostyga, a na samym końcu zostaje poddane dokładnej impregnacji. Tak właśnie powstają nasze odlewy - to dzięki odpowiedniemu procesowi oraz wysokiej jakości materiałom, możesz cieszyć się produktem najwyższej jakości i wytrzymałości.

 

Z odlewów żeliwnych wykonujemy różnego rodzaju produkty, ponieważ ten stop posiada bardzo dobrą skrawalność. Pozwala to na wykonywanie przedmiotów z  małymi elementami, szczegółami w różnych wzorach i kształtach. Dzięki temu w naszym sklepie możecie znaleźć różnego rodzaju produkty. Od tych dużych - drzwiczek kominkowych, po małe elementy - emblematy z wytłoczonymi napisami.

 

Drzwiczki do kominka

Drzwiczki do kominka

 

Uchwyt rustykalny

Gałka meblowa

 

Uchwyt rustykalny

 Uchwyt meblowy

Produkty firmowe rustykalneuchwyty.pl wykonane z żeliwa to nie tylko wytrzymałość, ale i precyzja wykonania, dzięki czemu są eleganckie i świetnie pasują do rustykalnych wnętrz.

 

 Bibliografia:

//www.kmimp.agh.edu.pl/pliki/zeliwa.pdf