Okucia do okien, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Aranżacje wnętrz, które będą ze sobą spójne, a każdy element zostanie dokładnie przemyślany to przepis na zadowolenie domowników i komfort użytkowania takich domów. W nowoczesnym budownictwie najczęściej można spotkać okna plastikowe. Z kolei w domkach drewnianych czy wnętrzach klasycznych, retro i rustykalnych najlepiej wygalają okna drewniane i drewniane okiennice. Okucia okienne powinny nie tylko współgrać z wyglądem takich okien, ale przede wszystkim cechować się wysoką jakością wykonania i sprawnością. Zarówno klamki do okien, zawiasy, jak i okucia do okiennic to elementy, które bardzo intensywnie pracują. Nie tylko są wielokrotnie otwierane i zamykane, ale i muszą wytrzymać silniejsze podmuchy wiatru, aby utrzymać okna i okiennice na swoim miejscu. Dodatkowo okucia okienne powinny być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Klamki okienne i okucia do okiennic z najwyższej jakości stali będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wysokie i niskie temperatury, korozję czy intensywne działanie promieni słonecznych.

klamka do okna

Więcej w kategorii klamki do okien

Solidne i estetyczne klamki do okien – aranżacje wnętrz w nowoczesnym i tradycyjnym wydaniu

Wybierając okna, bez względu na to, czy będą to modele plastikowe, aluminiowe czy drewniane, warto zwrócić uwagę na ich okucia, z których elementem najbardziej widocznym będzie klamka do okna. Choć wiele producentów dobiera klamki okienne do ramy okna w większości przypadków mamy możliwość dopasowania ich wyglądu i materiałów, z których są wykonane do własnych potrzeb i gustów.

Niezwykle eleganckie i wytrzymałe są drewniane okna, które dodają mieszkaniom i domom szlachetnego i ciepłego charakteru. Do takich modeli zdecydowanie najlepszym wyborem będą klamki do okien metalowe lub żeliwne. Modele w kolorze czarnym z misternym rzeźbieniem i w finezyjnych kształtach, które wyglądają jakby były wykute przez kowala wieki temu, idealnie wpasują się w styl rustykalny. Natomiast klamka do okna przypominająca uchwyt retro sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych przy czym świetnie wygląda połączeniu z naturalnym drewnem lub aluminium. Z kolei do surowych wnętrz industrialnych, loftowych i nowoczesnych najlepiej sięgnąć po proste i minimalistyczne klamki okienne w kolorze czarnym.

Czy to oznacza, że żeliwne klamki do okien w stylu rustykalnym lub retro nie pasują do okien plastikowych.? Absolutnie nie. Coraz chętniej są one montowane także w oknach PCV, przełamując tym samym utarte schematy aranżacyjne i dodając oknom świeżego, nowoczesnego stylu. Takie aranżacje wnętrz to rozwiązanie idealne dla osób ekstrawaganckich, które cenią swój indywidualizm i nie boją się odważnych połączeń.

Okucia do okiennic w stylowych domach pełnych gościnności

Ciekawym urozmaiceniem w domach drewnianych urządzonych w stylu rustykalnym i skandynawskim czy budynkach stylizowanych na wiejskie i góralskie gospody będą okiennice. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kojarzyły się one z wiejskimi domami lub dworkami szlacheckimi. Dziś aranżacje wnętrz z okiennicami stanowią wyraz elegancji i wyrafinowania, a jednocześnie sprawiają, że są one bardziej przytulne i gościnne. 

Drewniane okiennice powinny być wyposażone w solidne i komponujące się z nimi okucia okienne. Okucia do okiennic mają za zadanie ochronić okna przed rozbiciem, utratą ciepła lub zbyt mocnym nagrzaniem się i tłumią odgłosy, a także pełnią funkcję antywłamaniową. Dlatego też okucia do okiennic muszą być wykonane z solidnych i wysokiej jakości materiałów, które w każdej sytuacji utrzymają drewniane okiennice na swoim miejscu. W takim przypadku sprawdzą się żeliwne lub stalowe zawiasy, a także skoble, które dodatkowo zabezpieczą okiennice przed ich niechcianym otwarciem.

podstawa do stołu

Więcej w kategorii retro klamki do okien

Okiennice drewnienie pełnią także funkcję estetyczną. Naturalne drewno daje wrażenie ciepła i przytulności budynkom, jednoczenie podnosząc ich renomę i prestiż. Drewno jest kosztownym, ale niezwykle trwałym materiałem, który zawsze prezentuje się szlachetnie i ponadczasowo. Aranżacje wnętrz z drewnianymi okiennicami wręcz wymagają, aby okucia do okiennic były starannie dobrane i nie zaburzały spójności całego budynku. Okucia do okiennic drewnianych najlepiej wybrać spośród ręcznie kutych modeli wzorowanych na styl rustykalny lub retro o ciekawych finezyjnych formach i misternym wzornictwie. Do bardziej nowoczesnych, drewnianych elewacji można wybrać minimalistyczne okucia do okiennic. Z kolei do budynków rustykalnych, wiejskich czy skandynawskich, w których króluje drewno, można pokusić się o masywne, gotyckie okucia okien i skobel z motywami roślinnymi, które nadadzą okiennicom i całym budynkom wyjątkowy, rzadko spotykany charakter. Zdecydowanie nie należy łączyć ze sobą kilku rodzajów okuć. Klamki do okien plastikowe, o ile mogą pasować do okien drewnianych, to przy połączeniu ich z drewnianymi okiennicami i mosiężnymi okuciami do okiennic, popsują efekt całej elewacji i dadzą iście groteskowy efekt.

Aranżacje wnętrz zawsze powinny być dobrze przemyślane i uwzględniać każdy, nawet najdrobniejszyelement wystroju. Takimi detalami są okucia okienne, które przesądzają o elegancji i harmonii wnętrz oraz całego budynku. Dobrze dopasowane klamki do okien, zawiasy, okucia do okiennic czy skoble mogą nadać budowlom niepowtarzalną elegancję i wyrafinowany smak. Z kolei wybór nieodpowiednich materiałów i brak konsekwencji w wyglądzie okien, okuć okiennych i okiennic może skutecznie zniszczyć urok każdego wnętrza i elewacji.