Lustra ścienne – dekoracje z duszą

Lustra ścienne już od czasów starożytnych objęte były szczególną czcią. Uważano bowiem, że są to przedmioty magiczne stanowiące bramę do innego świata, a samo przeglądanie się w lustrze było w stanie uwięzić w jego wnętrzu cząstkę duszy. Ponieważ lustro stanowiło przedmiot ekskluzywny, jego zbicie przynosiło jego właścicielowi siedem lat niedoli, dlatego starano się za pomocą różnych praktyk odczynić zły urok.

Współcześnie nie wierzymy już w przesądy związane z lustrami. Są one powszechnie dostępne i stanowią niezbędny sprzęt, który można odnaleźć w każdym domu. Przede wszystkim lustro służy do higieny i przeglądania się w nim przed wyjściem. Komody industrialne z zawieszonymi nad nim lustrami często można spotykać także w przedpokoju. Natomiast toaletki loftowe i lustra okrągłe lub prostokątne to niezbędne wyposażenie sypialni każdej nowoczesnej kobiety. Pozwalają paniom wykonać makijaż i codzienne dbać o swoją urodę. Tego typu dekoracje ścienne pozwalają także optycznie powiększyć każdą nawet najmniejszą przestrzeń, a gra świateł na ich tafli sprawia, że każde wnętrze wydaje się jaśniejsze i przytulniejsze.

Lustro industrialne

Więcej w kategorii lustra

Lustra loftowe czy drewniane? Dekoracje ścienne dobrane do stylu wnętrz

Największą elegancją odznaczają się lustra loftowe w drewnianej oprawie. Drewno to materiał ponadczasowy i niezwykle elegancki. Dodatkowo ten szlachetny surowiec doskonale znosi upływ czasu, dlatego lustro w nie oprawione będzie prezentowało się wyjątkowo nawet po wielu latach, a przy tym łatwo je odnowić. Lustra ścienne w drewnianej ramie prezentują naturalny rysunek słojów i sęków, a wyjątkowe wybarwienie drewna dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Drewniane ramy do lustra o klasycznej i eleganckiej urodzie doskonale sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, skandynawskich i kolonialnych, a te z bogatym rzeźbieniem powszechnie goszczą w mieszkaniach retro i vintage. Ramy do luster z bielonego lub szczotkowanego drewna to niezastąpione dekoracje we wnętrzach skandynawskich, prowansalskich czy schaby chic. Takie lustra loftowe o prostym, geometrycznym kształcie i węższej ramie doskonale odnajdą się także we wnętrzach industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych. Z kolei lustra w metalowej ramie, szczególnie te pomalowane na wyraziste energetyczne kolory, takie jak czerwienie, żółcie, zielenie czy błękity, doskonale pasują do wnętrz nowoczesnych, eklektycznych, loftowych czy industrialnych, gdzie rządzi wszechobecny surowy metal. Niemniej jednak można do takich wnętrz wybrać także lustra ścienne w drewnianej nierzucającej się w oczy ramie, w których tafla będzie odgrywała pierwsze skrzypce. Natomiast lustra w metalowej ramie w kolorze złota i srebra o finezyjnym zdobieniu i niestandardowych kształtach są wręcz niezastąpione w mieszkaniach przepychu i blichtru urządzonych w stylu glamour.

Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem luster. Gdzie powiesić lustro loftowe?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu lustro najczęściej można było spotkać w łazience, gdzie ułatwiały codzienną toaletę. Powszechnie też można było znaleźć lustra do przedpokoju najczęściej duże i wysokie, w których można było przejrzeć się tuż przed wyjściem z domu. Także i obecnie możemy spotykać lustra ścienne w korytarzu, holu i przedpokoju. Tradycyjne prostokątne modele doskonale wtapiają się w płaszczyznę ściany i łatwo można wpasować je w wolną przestrzeń między szafami lub koło drzwi. Niemniej jednak lustra do przedpokoju mogą stanowić także modele okrągłe. 

Lustra loftowe w drewnianej celowo postarzanej oprawie lub też lustra w metalowej ramie stanowią ciekawe i niebanalne dekoracje ścienne. Warto czasem wybrać kilka modeli o różnym kształcie i wielkości, pobawić się konwencją i wykonać z nich kolaż, zawieszając je obok siebie. Lustra ścienne doskonale sprawdzą się także w sypialni. Tam rządzą przede wszystkim duże prostokątne lustra w drewnianej oprawie zawieszone pod lekkim kątem nad łóżkiem, które pozwolą obserwować jego powierzchnię. Takie dekoracje można też zawiesić na jednej ze ścian, dzięki czemu optycznie powiększą i rozjaśnią nawet najmniejszą sypialnię, a przy tym dodadzą jej elegancji i ciepła. Lustra loftowe można także ustawiać przy ścinanie, dzięki czemu będzie można przenieść je do innego pomieszczenia w razie konieczności lub też umieścić je w garderobie. Komody industrialne pięknie będą prezentowały się, jeśli zwiesisz nad nimi lub ustawisz na nich prostokątne lustra ścienne w szerokiej drewnianej ramie. Z kolei toaletki loftowe w sypialniach nowoczesnych i eleganckich kobiet pokochają lustra loftowe okrągłe i prostokątne o prostym kształcie lub z bogatym rzeźbieniem, klasycznie drewniane lub też lustra w metalowej ramie w kolorze złota, srebra, czerni i bieli.

lustra wiszące

Więcej w kategorii dekoracje

Lustra ścienne to niezbędne wyposażenie każdego domu. Nie tylko pełnią funkcje użytkowe, ale i pozwalają rozświetlić i optycznie powiększyć każde pomieszczenia. Dodatkowo stanowią niebanalne dekoracje same w sobie pełne elegancji i stylu. Komody industrialne i toaletki loftowe to sprzęty, które wyjątkowo dobrze czują się w towarzystwie luster w każdy stylu wnętrz. Lustra w oprawie drewnianej idealnie wkomponują się we wnętrza urządzone nie tylko w stylu klasycznym, rustykalnych czy retro, ale także w bardziej nowoczesnych mieszkaniach loftowych czy industrialnych. Z kolei w pomieszczeniach nowoczesnych, minimalistycznych i glamour doskonale sprawdzą się lustra w metalowej ramie w odważnych kolorach złota, srebra, czerwieni, czerni, zielni, żółci i błękitów.