Oświetlenie natynkowe, czyli jakie?

Wykańczając mieszkanie, zwłaszcza jeśli stawiamy na aranżacje nowoczesne, oryginalne i dość nietypowe, zawsze zadajemy sobie pytanie, jakie oświetlenie wybrać. Jest to wybór bardzo istotny, ponieważ ma ono nie tylko zapewnić odpowiednie światło we wnętrzach - wyeksponować jedną ich część, a inną ukryć w intymnym półmroku - ale i stanowi niezwykle istotny element, który tworzy aranżacje wnętrz harmonijne z wieloma stylami.

Bardziej modernistyczne i nowoczesne pomieszczenia wybierają oświetlenie podtynkowe, czyli całkowicie ukryte w płaszczyźnie, w którą są wbudowane, dając ciekawe efekty wizualne. Niemniej jednak bardzo popularny styl loftowy i styl industrialny wybierają oświetlenie natynkowe, a więc umieszczone na suficie lub ścianie. Takie przestrzenie nawiązują do estetyki przemysłowych fabryk, w których cechą charakterystyczną były zawisające ze ścian kable w oplocie oraz żarówki otoczone drutem lub metalowym kloszem, a nawet samodzielnie stanowiące element oświetlenia tych surowych wnętrz. Także styl retro zdecydowanie stawia na oświetlenie natynkowe nie tylko w postaci klasycznych żyrandoli i lamp przypominających świeczniki. W wielu odsłonach aranżacje wnętrz w tym stylu wybierają oświetlenie bardziej surowe i nowoczesne, czyli żarówki zamknięte w metalowych kloszach lub owinięte drutem oraz bardzo ostatnio modne lampy typu pająk.

Prostata i minimalizm, czyli oświetlenie, które tworzy stylowe aranżacje wnętrz

Oświetlenie jest jednym z ważniejszych elementów aranżacji wnętrz. To właśnie ono ułatwia nam aktywność po zmroku, zastępując światło naturalne. A zatem warto sięgnąć po takie rozwiązania, dzięki którym nasze pomieszczania będą stanowiły przestrzeń odpowiednią do pracy i komfortowego odpoczynku, wybierając zarówno lampy, które zapewnią dużą ilość mocnego światła, jak i oświetlenie punkowe, tworzące klimat i przytulną atmosferę. Z kolei to, jaką formę przybiorą, zależy tylko i wyłącznie od stylu, jaki chcemy wprowadzić do naszych wnętrz, a także od naszego gustu i fantazji.

KINKIETY ŚCIENNE

Więcej w kategorii kinkiety ścienne

Oświetlenie natynkowe we wnętrzach industrialnych

Surowość, minimalizm i swoisty ascetyzm to cechy, które tworzą styl industrialny oraz jego odmianę, jaką jest styl loftowy. W takich wnętrzach na próżno szukać bogato zdobionych abażurów czy olbrzymich i finezyjnych kloszy. Oświetlenie natynkowe w przestrzeniach wzorowanych na przemysłowe wyznają jedna zasad – im mniej, tym lepiej. A zatem lampy wiszące, jak i stojące będą odznaczały się minimalizmem form, materiałów i kolorów. Cechą charakterystyczną tych pomieszczeń są rury wystające z sufitu, a na nich kable w oplocie, w których główną i najważniejszą rolę odgrywają żarówki, czasem osłonięte prostą osłoną, częściej całkowicie odsłonięte.

Styl industrialny kocha także lampy w postaci reflektorów zarówno zwieszone na ścianach, jak i wolnostojące w kolorze czarnym lub czerwonym. Z kolei styl loftowy wybierze drobniejsze formy, takie jak bardzo ostatnio popularne lampy typu pająk, choć tego rodzaju lampy pokocha także styl retro i industrialny. Tego rodzaju lampy to oświetlenie natynkowe złożone z długich kabli zakończonych żarówką często bez żadnego klosza. Najczęściej można odnaleźć lampy typu pająk z trzema, pięcioma lub sześcioma ramionami, a sam sposób ich zawieszenia daje pole do działania wyobraźni. Kable w oplocie zwisające z lampy można powiesić pod sufitem za pomocą haczyków lub pozwolić zwisać im swobodni. Jednak tego typu oświetlanie natynkowe równie dobrze można umieścić na ścianie i za pomocą haczyków dowolnie przymocować kable do ściany, tworząc ciekawe i bardzo nietypowe aranżacje industrialne.

oprawka na żarówki

Więcej w kategorii oprawki na żarówki

Oświetlenie industrialne w stylu retro

Styl retro ma wiele twarzy – kocha zarówno aranżacje wnętrz wzorowane na stylach wiejskich i barokowych, jak i nowoczesne czy wzorowane na stylistyce pop-art. Dlatego też oświetlenia w takich wnętrzach z pewnością nie można wrzucić do jednego worka. Choć wielu osobom kojarzy się ono z bogato zdobionymi żyrandolami, abażurami i kloszami, oświetlenie natynkowe w stylu retro może być bardziej surowe i minimalistyczne, stawiające na proste formy i kształty oraz będące połączeniem metalu, drewna i szkła. Takie rozwiązania doskonale pasują do pomieszczeń urządzonych w bardziej nowoczesny sposób. 

Doskonałym sposobem na oświetle nienatynkowe takich wnętrz będą lampy typu pająk. Są one nie tylko ostatnim krzykiem mody w aranżacji wnętrz, ale doskonale wprowadzają stylistykę nawiązującą do lat 50., 60. czy 70. minionego wieku, a przy tym dają wiele możliwości aranżacyjnych. Co więcej, wystające przewody elektryczne wcale nie muszą być brzydkie. Stylowe kable w oplocie mogą posiadać oplot wykonany z tworzyw naturalnych, takich jak bawełna, len czy juta w jednym kolorze, a także oploty z włókien syntetycznych stanowiące wielokolorowe melanże. Ciekawym sposobem na oryginalne oświetlenie, które pokocha styl retro, mogą być kable w oplocie i nieosłonięte żarówki zwisające z kwietnika zawieszonego nad stołem .

kinkiet ścienny Natynkowy

Więcej w kategorii oświetlenie

Oświetlenie natynkowe to niezwykle ważny element, który tworzy ciekawe i niebanalne aranżacje wnętrz. Styl industrialny i styl loftowy uwielbiają wyraziste formy przy ich jednoczesnym minimalizmie i prostocie. Lampy typu pająk, surowe kable w oplocie i niczym nieosłonięte żarówki królują w tych wnętrzach, zapewniając odpowiednie światło i umożliwiając aktywność po zmroku. Także styl retro, zwłaszcza w swojej bardziej nowoczesnej odsłonie, rezygnuje z bogatych form żyrandoli i abażurów na rzecz lamp wiszących o prostych formach, ale oryginalnym i ciekawym wyglądzie, które zapewniają dużą swobodę aranżacji tych wyjątkowych wnętrz.