Drzwi przesuwne to niewątpliwie coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych drzwi z ościeżnicą. Na rynku możemy odnaleźć coraz szerszy wybór tego rodzaju drzwi, które charakteryzują się unikatowym designem pozwalającym na niepowtarzalne aranżacje wnętrz w każdym stylu wnętrzarskim. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo przestrzeni, ale i powiększyć je optycznie, dzięki czemu jest idealne zarówno dla najmniejszych pomieszczeń, jak i dla przestronnych apartamentów loftowych. Wystarczy łatwa w montażu szyna do drzwi przesuwnych i prowadnice do drzwi przesuwnych, aby bez remontu nadać wnętrzom nowego wyglądu i niepowtarzalnego charakteru.

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne?

Myśląc o drzwiach, najczęściej mamy przed oczami tradycyjne drwi skrzydłowe do otwierania do wewnątrz lub na zewnątrz umieszczone w ościeżnicy. Niemniej jednak coraz częściej możemy odnaleźć w polskich domach systemy drzwi przesuwnych, a warto zdawać sobie sprawę, że były one wykorzystywane już w starożytności m.in.: w Pompejach czy Chinach. I nic też w tym dziwnego, ponieważ drzwi przesuwne dają wiele korzyści. 

Wielu z nas przekonuje prostota ich użytkowania. Szyna do drzwi przesuwnych pozwala umieścić je bez konieczności gruntownego remontu mieszkania, co znacznie zmniejsza koszty zmiany wyglądu pomieszczenia. Taka prowadnica do drzwi pozwala na wyjątkowo łatwe ich zasuwanie i rozsuwanie. Systemy przesuwne nie grożą przytrząśnięciem palców czy zatrzaśnięciem się, dzięki czemu bez problemu mogą korzystać z nich dzieci i osoby starsze. Drzwi przesuwne nie reagują trzaskaniem nawet w czasie dużych przeciągów, a system cichego domyku dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania.

prowadnica do drzwi

Więcej w kategorii prowadnica do drzwi

Systemy drzwi przesuwnych – aranżacje wnętrz małych i dużych

Kolejną i jedną z najważniejszych zalet, jakie dają nam systemy przesuwne to oszczędność miejsca. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o aranżacje wnętrz małych, w których każdy metr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Odpowiednio zaprojektowany system przesuwny do drzwi, a więc prowadnice do drzwi przesuwnych oraz szyna do drzwi przesuwnych sprawiają, że skrzydło lub skrzydła drzwi poruszają się wzdłuż linii ściany, a zatem w przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi z ościeżnicą nie otwierają się do lub na zewnątrz pomieszczenia. To z kolei pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń np. ustawić w pobliżu drzwi szafę czy komodę bez obawy, że te będą o nie zahaczać lub nie otworzą się w pełni. Dzięki temu możliwe są modne i funkcjonalne aranżacje wnętrz o małym metrażu takich jak sypialnia, łazienka czy pokój dziecięcy, które drzwi przesuwne dębowe dodatkowo optycznie powiększą i dodadzą im przestronności.

drzwi przesuwne dębowe

Więcej kategorii drzwi przesuwne dębowe

Niemniej jednak systemy przesuwne dwuskrzydłowe to rewelacyjne rozwiązanie, jeśli chcemy otworzyć przestrzeń w domu czy mieszkaniu, a w razie konieczności oddzielić poszczególne wnętrza od siebie. Jeśli jesteśmy właścicielami kuchni połączonej z jadalnią lub salonem możemy zamontować systemy drzwi przesuwnych bez inwazyjnego remontu mieszkania i skutecznie dostosować te wnętrza do aktualnej potrzeby – ukryć je przed wzrokiem gości lub otworzyć i dodać wnętrzom przestronności. Tego typu rozwiązanie sprawdza się także, jeśli chcemy oddzielić salon od domowego gabinetu tak bardzo popularnego w dobie pracy zdalnej. Równie dobrym pomysłem jest podzielenie sypialni na dwa pomieszczenia: część sypialną i na garderobę, dzięki czemu drzwi przesuwane nie będą zajmować miejsca, nawet gdy pozostaną otwarte. Systemy drzwi przesuwnych to najlepsze rozwiązanie dla łazienki małej i dużej, ponieważ tradycyjne drzwi skrzydłowe, gdy są otwarte, zajmują sporą część korytarza, zajmując jego światło. Bez względu na metraż łazienki systemy przesuwne pozostawiają niewielką przerwę między ścianą a skrzydłami drzwi, co znacznie poprawia wentylację tego wymagającego pomieszczenia, dzięki czemu musimy już montować dodatkowych kratek czy otworów wentylacyjnych w drzwiach.

Systemy przesuwne dwuskrzydłowe dla wnętrz z charakterem

Aranżacje wnętrz, które na pierwszy rzut oka jednoznacznie wpisują się w konkretny styl wnętrzarski, wymagają dbałości o każdy najmniejszy detal. Choć drzwi stanowią element, do którego przykładamy niewielką uwagę, to one pozwalają wprowadzić do każdego mieszkania unikalny charakter. Systemy przesuwne dwuskrzydłowe są przede wszystkim charakterystyczne dla przestronnych wnętrz industrialnych i loftowych. To one pozwalają oddzielić, ale i otworzyć te przestrzenie. W takich wnętrzach najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne metalowe lub te wykonane z surowego drewna, które doskonale połączą się z betonem konstrukcyjnym, surową cegłą czy innymi metalowymi elementami wystroju. Takie rozwiązania nabiorą jeszcze więcej charakteru, jeśli ich prowadnice do drzwi przesuwnych będą wykonane z czarnej stali z dużymi wyrazistymi elementami przywodzącymi na myśl koła wyjęte rodem z maszyn przemysłowych.

 drzwi przesuwne metalowe

Więcej w kategorii drzwi przesuwne metalowe

Z kolei do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych najlepiej sięgnąć po systemy przesuwne dwuskrzydłowe wykonane ze stali z przeszkleniem i metalowymi szprosami. Szkło doskonale połączy się z bielą, szarością czy czernią ścian oraz z kamieniem podłogi. Natomiast w przypadku wnętrz rustykalnych, klasycznych i skandynawskich zdecydowanie najlepiej postawić na drzwi przesuwne drewniane. Aranżacje wnętrz wiejskich polubią systemy drzwi przesuwnych, których skrzydła wykonane są z surowego, masywnego materiału, a system przesuwny do drzwi – tak jak wystroju industrialnym – będzie metalowy, ciężki i wyrazisty. Natomiast do wnętrz klasycznych lepiej sięgnąć po minimalistyczny design w kolorze ciemnego eleganckiego drewna, a w aranżacjach skandynawskich w kolorze bieli i szarości z celową przecierką i efektem postarzania. Zarówno prowadnica do drzwi, jak i szyna do drzwi przesuwnych powinny być proste i delikatne, aby nie rzucały się zbytnio w oczy, a jednocześnie wykonane na tyle solidne, aby zapewniały komfort i bezpieczeństwo użytkowania drzwi.

Aranżacje wnętrz stylowych, a jednoczenie komfortowych i bezpiecznych w użytkowaniu powalają w szybki sposób zaprowadzić drzwi przesuwne. Tego rodzaju systemy drzwi przesuwnych stanowią coraz bardziej popularne i doceniane rozwiązanie w polskich domach dzięki swoim licznym zaletom: są łatwe w rozsuwaniu, ciche i bezpieczne oraz idealne do  małych pomieszczeń, ponieważ pozwalają zagospodarować każdy kąt przestrzeni oraz optycznie ją powiększają. Systemy przesuwne dwuskrzydłowe doskonale wpisują się w filozofię wnętrz industrialnych i loftowych, w których otwarta przestrzeń stanowi wyznacznik stylu. Niemniej jednak systemy przesuwne pozwolą rozdzielić kuchnię od jadalni, salon od domowego gabinetu, łazienkę od korytarza lub też sypialnię od garderoby bez względu na styl, w jakim zostały one urządzone.

systemy drzwi przesuwnyche

Więcej w kategorii systemy drzwi przesuwnych