Dąb jest drzewem o szczególnym znaczeniu. W wielu kulturach uważany był za drzewo święte, istne axis mundi, które łączyło ziemski żywot z bogami. Od wieków wykorzystywany jest do produkcji elementów wyposażenia wnętrza, a także budowy budynków. Cenione było głównie za trwałość i żywotność. Do dziś w wyposażeniu wnętrz stosuje się drewno dębowe, dodatkowo ceniąc jego unikalną formę. Poznaj nasze pomysły na wykorzystanie w domu drewna dębowego w postaci blatów.

Dlaczego warto wybrać blaty dębowe?

Drewno dębowe uznawane jest za jeden z najtrwalszych gatunków. Jego powierzchnia doskonale znosi uderzenia czy zarysowania. Nawet w przypadku ich wystąpienia, nie postępuje dalej niszczenie powierzchni. Dzięki temu blaty wykonywane z drewna przez wiele lat mogą stanowić dekorację pomieszczeń. Takie cechy techniczne sprawdzają się we wnętrzach publicznych o natężonym ruchu. Ponadto trwałość docenisz przy codziennej eksploatacji dębowych blatów w domu. Przekonasz się, że blat drewniany może stanowić dekorację, nawet jeśli będzie eksploatować je kolejne pokolenie domowników.

Blat dębowy do stołu ANTIQUE

Blat dębowy do stołu ANTIQUE

Blaty z drewna dębowego zachwycą Cię także estetyką. Odpowiednie procesy naturalnej obróbki i zabezpieczenia drewna wydobywają z nich niesamowite wzory. Możesz wybrać elementy o mocnym rysunku drewna, w którym widoczne są interesujące przebarwienia i nierówności. Jeśli wolisz bardziej stonowaną kolorystykę, specjalnie wyselekcjonowane półki i blaty mogą taką przedstawiać.

Wiele rozmaitych wzorów i kolorów, w jakich dostępne są elementy dębowe, dają Ci niesamowite możliwości aranżacyjne. Struktura drewna może stać się głównym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu lub tylko pięknym tłem dla innych ozdób. Drewno pasuje też do niemal wszystkich aranżacji wnętrz, począwszy od rustykalnych, poprzez skandynawskie, industrialne czy minimalistyczne. Odpowiednio oprawione i zabezpieczone może być wykorzystywane w każdym pomieszczeniu w domu.

Jeśli sięgniesz do oferty sklepu rustykalneuchwyty.pl, znajdziesz w niej blaty o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Część z nich jest na tyle szeroka, że z łatwością stworzysz z nich stoły czy ławy. Inne mają mniej imponujące wymiary, dlatego nadają się do tworzenia półek meblowych czy taboretów. Elementy są także zróżnicowane pod względem kształtu. Co ciekawe, każdy wyrób pochodzi z naturalnego drewna, dlatego nigdy nie otrzymasz dwóch identycznych, nawet zamawiając ten sam produkt katalogowy.

Mogą Cię zainteresować:


Zastosowanie blatu dębowego w wyposażeniu kuchni

Nie da się ukryć skojarzenia, które łączy blaty dębowe z pomieszczeniami kuchennymi. To w tych wnętrzach blaty są chyba najbardziej przydatne i chętnie stosowane w każdej formie. W przypadku kuchni ważne jest, żeby poza unikalną estetyką blat był także meblem funkcjonalnym.

W wielu kuchniach powszechnie wykorzystuje się elementy dębowe do tworzenia blatów roboczych. Równe elementy o jednakowej grubości możesz przytwierdzić do szafek lub postawić na sprzętach AGD. Wówczas stworzysz niezwykle naturalną przestrzeń roboczą o parametrach wytrzymałościowych lepszych od tych, które wykonano z tworzyw sztucznych.

Jeszcze lepszym sposobem na wykorzystanie blatu z naturalnego drewna dębowego będzie wyspa kuchenna. W tym wypadku blat będzie jeszcze lepiej wyeksponowany. Docenisz też odporność na wilgoć tych produktów, jeśli zechcesz zamontować wewnątrz nich zlew. Nawet bardzo grube blaty dębowe możesz łatwo i wygodnie formować. Nie sprawi problemów wycięcie otworów na zlew lub przyłącza doprowadzenia i odprowadzenia wody.

Poza przestrzenią roboczą w kuchni przydatne są także blaty, na których spożywa się posiłki. Z blatu dębowego możesz stworzyć stół w jadalni lub blat barowy. Łatwość obróbki drewna sprawia, że bez trudu możesz zamontować go do istniejącego stołu lub jedynie przymocować do niego nogi w postaci wsporników. Zapraszając bliskich na kawę czy ciepły posiłek będziesz mógł pochwalić się unikalną dekoracją. Ciekawy efekt uzyskasz, jeśli zestawisz blat z wyspy kuchennej, ze stołem jadalni oraz półkami na przyprawy w tym samym deseniu.

Drewniana półka MODEST

Drewniana półka MODEST

Blaty dębowe w pozostałych częściach mieszkania

Nie tylko w kuchni mogą sprawdzić się blaty. W mieszkaniu potrzebny jest także w innych pomieszczeniach. Budując stolik kawowy czy ławę ustawioną przed telewizorem także możesz wybrać element dębowy. W tym przypadku funkcjonalność jest nieco mniej ważna, niż estetyka, dlatego możesz pozwolić sobie na nieco więcej. Sięgnij po produkty o strukturze z naturalnymi pęknięciami czy nierównościami. Możesz też wybrać blaty okrągłe, które sprawdzą się jako wierzchnia część stolika kawowego.

Z elementów drewnianych wykonuje się także miejsca siedzące. Dębowe blaty możesz wykorzystać do tworzenia taboretów czy ławek w przedpokoju. Również na zewnątrz na tarasie czy werandzie znakomicie sprawdzi się ława z dębowego drewna. W pensjonatach czy innych obiektach stylizowanych na rustykalne z pomocą takiego elementu możesz stworzyć ławę imitującą mebel sprzed wieków. Wiele możliwości zastosowania różnorodnych blatów z drewna dębowego przyniesie Ci wyobraźnia już w czasie urządzania.