Efektowne narożniki meblowe – nadaj swoim meblom retro charakter!

Stare wnętrza z duszą mają swój niepowtarzalny charakter, nie każdego jednak stać na oryginalne, antyczne wyposażenie. Co zrobić, by stylizowane pomieszczenie nabrało jeszcze silniejszych znamion przeszłości? Kluczowy jest oczywiście wygląd mebli: frontów, uchwytów, okuć meblowych...

Meble, jak z przeszłości...

Co zrobić, by meble, nawet te stosunkowo nowe, wyglądały jak wyposażenie sprzed wielu wieków? Najłatwiej poddać procesom postarzania meble drewniane, można wtedy wykonać efektowne przecierki, albo zdecydować się na pokrycie ich specjalnym, pękającym lakierem. To jednak wciąż zbyt mało, by uzyskać egzemplarze łudząco podobne do mebli z dawnych komnat królewskich, czy szlacheckich dworków, a może – średniowiecznej wiejskiej chaty. Za pomocą kilku drobnych szczegółów możemy zmienić meble nie do poznania. Wystarczy wymienić uchwyty meblowe, zawiasy i zdecydować się na oryginalne zasuwy, kłódki i narożniki meblowe. Akcesoria rustykalne do mebli nie są drogie, a dają niesamowity efekt, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie! Wybierając retro akcesoria nie zapominajmy, by trzymać się jednego, wybranego stylu, tak, aby wszystkie elementy tworzyły harmonijną całość.

Narożniki meblowe, czyli jak uzyskać efekt wow

Stare okucia do kufraNarożniki meblowe nie są popularnym elementem okuć meblowych i spotkać je można w niewielu domach. Ze względu na ich rzadkość występowania, ale także przez wzgląd na bogate wzornictwo i różnorodność, łatwo za ich pomocą uzyskać piorunujący efekt i uzyskać meble wyjątkowe, takie, jakich nie ma nikt inny. Zanim jednak wybierzemy największe, najbardziej ozdobne i rzucające się w oczy okucia meblowe, warto dowiedzieć się o narożnikach do mebli nieco więcej. Narożniki meblowe występują w kilku podstawowych typach, jedne osłaniają wyłącznie róg blatu (składają się z dwóch wyprofilowanych „skrzydełek”), inne okalają cały narożnik szafy, czy komody, jeszcze inne są zupełnie płaskie i pełnią głównie rolę dekoracyjną. Wybierając odpowiednie narożniki do szafek w stylu retro, musimy zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy oraz które meble chcemy za ich pomocą udekorować. Narożniki rustykalne świetnie pasują do starych kredensów, drewnianych, solidnych stołów i szafek. Jak w przypadku każdej aranżacji – istotny jest umiar. Jeśli zamierzamy udekorować wszystkie meble, znajdujące się w pomieszczeniu, warto wybrać narożniki meblowe w prostej formie, dekorując tylko wybrany mebel, możemy pokusić się o bardziej fantazyjne wzornictwo narożników. Okucia meblowe muszą współgrać z meblem pod względem stylu, wielkości i kolorystyki. Dostępne w sklepie z rustykalnymi akcesoriami meblowymi narożniki wykonane są z brązu i stali i występują w surowej postaci, mogą być też pomalowane na czarno, albo specjalnie pordzewiałe, by wyglądały na jeszcze starsze. Pasują przede wszystkim do masywnych, ciężkich mebli, wykonanych z drewna.

Pozytywny „skutek uboczny” stosowania narożników meblowych

Narożniki do skrzyń i kufrówChoć współcześnie główną rolą narożników meblowych jest ozdoba mebli w rustykalnym stylu, pełnią one jeszcze jedną funkcję – chronią ulubione meble przed zniszczeniem. Wiekowe szafy, skrzynie i komody mogą być już nieco nadszarpnięte przez czas, przez co ich dawna trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne może pozostawiać wiele do życzenia. Dokazujące, nieostrożne w zabawie dzieci, wilgotne powietrze, ostre pazurki kota – wszystko to stanowi zagrożenie dla starych mebli i może przyczynić się do znacznego pogorszenia ich wyglądu na przestrzeni kilku miesięcy, czy lat. Najbardziej narażone na uszkodzenia są oczywiście najbardziej wystające oraz najintensywniej eksploatowane elementy: rogi blatów i narożniki szafek, brzegi drzwiczek. Stosując efektowne stylizowane narożniki meblowe nie tylko udekorujemy posiadane elementy wyposażenia wnętrz, ale i dodatkowo ochronimy je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Solidne, metalowe narożniki uchronią nasze szafki nawet przed największym niebezpieczeństwem. Z powodzeniem można je stosować zarówno do mebli pokojowych, jak i w kuchni, czy w łazience.

Zanim kupisz...

Okucia meblowe to tylko pozornie błaha sprawa, zakup, którego można szybko dokonać i o nim zapomnieć. W rzeczywistości, aby być w pełni zadowolonym z otrzymanego efektu, a dodatkowo – móc maksymalnie wykorzystać funkcjonalność akcesoriów meblowych, trzeba poświęcić trochę czasu na wybór tego, co naprawdę jest nam potrzebne. Jeśli marzą nam się retro narożniki do szafek, przed zakupem musimy rozważyć takie kwestie jak: cena narożników (przy pojedynczej sztuce nie ma większej różnicy, czy będzie to kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych, jednak warto to rozważyć, jeśli planujemy zakup większej ilości), sposób montażu (elementy montażowe powinny być sprzedawane razem z narożnikami, a sam proces zamontowania okuć meblowych nie może być skomplikowany), wielkość narożników (przy mniejszych, wizualnie lekkich szafkach nie będą dobrze wyglądać masywne narożniki – i odwrotnie), stopień dekoracyjności (im więcej misternych zdobień i szczegółów, tym trudniej pielęgnować i czyścić narożniki meblowe).