Hoker barowy – prosty sposób na niebanalną kuchnię!

Od kilku lat w naszych domach niepodzielnie rządzą kuchnie otwarte na salon. Spowodowało to, że coraz więcej osób decyduje się na stylowe barki kuchenne lub efektowne wyspy. W takich miejscach dobrze jest ustawić odpowiednie siedziska – wysokie, wygodne, funkcjonalne i pasujące wizualnie do wnętrza. Najlepszym wyborem wydają się być hokery barowe.

Specjalny typ taboretów kuchennych

Nazwa hoker barowy wciąż jest mało popularna i niewiele osób wie, że pod tym określeniem kryje się po prostu stołek barowy. Jeśli jednak wyobrażamy sobie prosty drewniany taboret na wysokich nogach, możemy się bardzo zdziwić, przeglądając ofertę sklepów internetowych. Hokery barowe występują w wielu różnych fasonach i kolorach i mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Mogą być wyposażone w podpórkę dla stóp i oparcie, albo przybrać zupełnie ascetyczną formę. Dzięki temu bez trudu znajdziemy hoker barowy, idealny do aranżacji naszej kuchni.

Wszystkie ważne role krzesła kuchennego

To, na czym będziemy siedzieć w kuchni, musi spełnić kilka podstawowych wymogów. Po pierwsze, sącząc drinki, czy spożywając posiłki, spędzamy sporo czasu w pozycji siedzącej, a więc hoker barowy musi być z pewnością wygodny. Ponadto nie może zajmować zbyt wiele miejsca, powinien być przynależny do blatu, czy wyspy przy której stoi. Na pewno musi też być funkcjonalny, z jednej strony pełnić ma rolę wygodnego siedziska, z drugiej – być doskonałym uzupełnieniem kuchennej aranżacji, modnym wyznacznikiem stylu, panującego we wnętrzu. Miejsca siedzące przy kuchennym blacie zwykle zaznaczają też granicę pomiędzy kuchnią a salonem, dobrze, żeby w sposób płynny, acz stanowczy, podkreślały przejście pomiędzy pomieszczeniami.

Hoker barowy – do jakiego stylu?

Nie w każdej kuchni hokery barowe będą wyglądać dobrze. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w kuchniach z charakterem: nowoczesnych lub wręcz przeciwnie – nadgryzionych przez ząb czasu: vintage i industrialnych. W pierwszym przypadku najlepiej postawić na plastikowe hokery w żywej kolorystyce lub szlachetne i niebanalne połączenie stali i szkła, w drugim – hoker barowy w industrialnym stylu, a więc ze stalowym stelażem, specjalnie postarzany, pełen surowości. Może się wydawać, że wnętrza retro nie są stworzone dla hokerów, kojarzących się z czymś nowoczesnym, warto jednak zaznaczyć, że te popularne stołki barowe były stosowane w ubiegłych stuleciach np. w angielskich barach, a w nawiązaniu do stylu industrialnego można wybrać hoker, stylizowany na taboret rzemieślniczy. Hokery raczej nie sprawdzą się w kuchni klasycznej, choć należy zaznaczyć, że dziś na rynku dostępnych jest tak wiele różnych siedzisk barowych, że właściwie do każdego wnętrza można coś fajnego dobrać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup stołków barowych, nie powinniśmy się kierować tylko ich wyglądem. To bardzo ważne, by pasowały wizualnie do pomieszczenia, ale w pełni zadowoleni z zakupu będziemy tylko wtedy, jeśli upatrzony hoker barowy będzie dodatkowo posiadać kilka podstawowych cech. Zwróćmy uwagę na to, by wysokość siedziska była regulowana, dzięki temu z krzesła bez trudu skorzysta zarówno osoba wysoka, jak i niska. To ważne nie tylko w przypadku rodzin z dziećmi, takie rozwiązanie z łatwością pozwala dopasować stołek do wzrostu domowników i gości. Obrotowe siedzisko przyda się w sytuacji, gdy od strony salonu, naprzeciwko blatu kuchennego lub wyspy, umiejscowimy kącik wypoczynkowy. Jeśli podczas organizowanego przyjęcia część gości zasiądzie przy kuchennym barku, nie będą oni zmuszeni siedzieć tyłem do reszty towarzystwa. Stołek kuchenny bez wątpienia musi być wygodny. Zanim nabędziemy dany model, przekonajmy się, czy siedząc, możemy swobodnie oprzeć stopy o podłoże lub o specjalną stopkę. Zwróćmy uwagę na to, jak układają się nasze plecy – jeśli wybieramy hoker z oparciem, sprawdźmy, czy nie jest ono zbyt niskie, czy stabilnie podpiera nasz kręgosłup. Dodatkowo hoker może mieć także podłokietniki, wówczas jest jednak dużo szerszy – uwzględnijmy to przy wyborze, żeby nie okazało się później, że potrzebne nam są 4 stołki, a przy kuchennym barku mieszczą się tylko 3...

Dlaczego nie krzesło?

Zwolennicy klasycznych rozwiązań będą się pewnie zastanawiać, w czym hoker barowy jest lepszy od tradycyjnego krzesła. Odpowiedź może zaskakiwać, ponieważ... nie jest lepszy w niczym. Wszystko to kwestia dopasowania do umeblowania kuchennego oraz dostosowania do potrzeb i wymogów domowników. Klasyczne krzesła kuchenne sprawdzą się przy kuchennym stole, hoker barowy to rozwiązanie do wyżej umiejscowionych blatów. Hokery są świetne także do kuchni o niewielkich wymiarach – blat i stołki barowe zajmą zdecydowanie mniej miejsca niż okazały stół i krzesła. No i kwestia wizualna – hoker barowy to coś innego, bardziej zaskakującego, przyciągającego uwagę. Z tego powodu ten element wyposażenia kuchennego stanowi doskonały sposób na podkreślenie stylu danego wnętrza.

Hoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowyHoker barowy