Drewniane meble cechuje wyjątkowa jakość oraz stylistyka. Tych cech na próżno szukać w meblach z płyty. Jednak posiadanie mebla kilka dobrych lat może sprawić, że przestanie się nam podobać, mimo że nadal będzie spełniać swoją rolę. Takiego mebla nie warto wyrzucać, lepiej go odnowić. Samodzielnie wykonana metamorfoza sprawi, że jako twórcy odmiany na nowo polubimy kilkuletni mebel. Pod lupę weźmy drewnianą, używaną komodę. Oto co można z nią zrobić.

 Retro drewniana komoda

Fot: Newsonair.org

 

Wymiana uchwytów w komodzie

Jeśli twoja, drewniana komoda posiada drewniane, toczone gałki, ich wymiana będzie dobrą decyzją. Lubimy drewno, ale jeszcze bardziej lubimy łączyć je z kutymi elementami. Stylowe gałki idealnie dopełnią drewniany mebel i nadadzą mu lekkości i finezyjności. Ceramiczne modele sprawią, że mebel nabierze nieco francuskiego stylu.

 

ceramiczne gałki meblowe

 

Jeśli komody, zamiast gałek posiadają tradycyjne uchwyty, z łatwością wymienicie je na modele rustykalne. Polecamy szczególnie uchwyty rączki oraz uchwyty muszle, które z powodzeniem zastąpią pierwotne uchwyty nadając jednocześnie meblowi wyjątkowego stylu. Ich odpowiednie zamocowanie sprawi, że drewniana komoda będzie wyglądać na mebel odziedziczony po babci. Taki, drogocenny antyk sprawi, że wnętrza zyskają na jakości i nie będą nijakie.

postarzana komoda drewniana z uchwytyami

Fot: www.notonthehighstreet.com

 

Okucia meblowe

Innym pomysłem na odmianę mebla, którego wygląd już nam się nieco opatrzył są okucia. Ich pierwotnym przeznaczeniem jest zdobienie kufrów i skrzyń, ale po co się ograniczać, tym bardziej, że kreatywność nie zna granic. Narożne okucia można wykorzystać do ozdobienia komody. Posłużą one także w przypadku, kiedy rogi komód zostały zniszczone. Metalowe, stylizowane i dekoracyjne elementy zakryją ubytki i sprawią, że mebel będzie oryginalny i inny niż wszystkie.

 Narożniki do mebli

 

Komody z drzwiczkami, za którymi kryją się półki można także wzbogacić o widoczne, rustykalne zawiasy. Nawet taki, które będą tylko atrapami. Ciemne, metalowe, postarzane zawiasy doskonale współgrają z drewnem dodając mu klimatu retro i podnosząc jego wartość.

Vintage komoda drewniana

Fot: www.mendocinobaby.com

 

Wymiana nóg w komodzie

Bardziej inwazyjnym zabiegiem, który całkowicie potrafi odmienić wygląd mebla, jest wymiana nóg na inne lub na kółka. Mobilna komoda to mebel, który doskonale sprawdzi się w każdych wnętrzach i którą w razie konieczności z łatwością będzie można przesunąć w inne miejsce. Rustykalne kółka zamocowane do drewnianej komody sprawią, że mebel będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

regał drewniany loft, industrial

Fot: Houzz

Co ważne, taka metamorfoza to niewielki koszt. Kilkadziesiąt złotych zainwestowanych w rustykalne akcesoria nie nadszarpnie domowego budżetu, a sprawi, że we wnętrzach zapanuje wyjątkowy klimat.