Samodomykacze do drzwi przesuwnych - bezpieczeństwo i komfort użytkowania .

Każdy kto kiedykolwiek spotkał się z tak zwanym cichym domykiem, bardzo często stosowanym w szufladach mebli, potwierdzi jak praktyczne i komfortowe jest to rozwiązanie.

Zapewnia zarówno maksymalną cichość jak i minimum zaangażowania w trakcie zamykania. Ostatnia faza ruchu jest tak płynna i delikatna że wręcz niedostrzegalna.

Samodomykacze, zwane także spowalniaczami lub hamulcami systemów przesuwnych pełnią dokładnie taką samą funkcję z tą różnicą, że przewidziane są nie do szuflad a do drzwi i to o wadze dochodzącej nawet do 130 kg.

samodomykacz do drzwi przesuwnych

Samodomykacz do drzwi przesuwnych POJEDYNCZY

Prawie wszystkie systemy przesuwne znajdujące się  w ofercie sklepu Rustykalne Uchwyty, dają możliwość otwarcia lub zamknięcia drzwi, przy użyciu dosłownie jednego palca. Lekkość przesuwania dotyczy nawet najcięższego modelu jakim są drzwi One Board, których waga dochodzi  do 70 kg.

Nieco więcej siły wymaga zatrzymanie jadących drzwi. I tu właśnie z pomocą „przychodzą” samozamykacze, które w ostatniej fazie otwierania lub zamykania „wychwytują” jadące drzwi i spokojnym, płynnym ruchem „odprowadzają” je na koniec szyny. Ich znaczenie jest nieocenione w domach, w których użytkownikami zamknięć przesuwnych są dzieci. Spowalniacz jest dodatkowym narzędziem, nie tylko zapewniającym komfort ale także zwiększającym  bezpieczeństwo.

Oczywiście, oferowane przez sklep Rustykalne Uchwyty systemy do drzwi przesuwnych, w podstawowym zestawie zawierają wszystkie komponenty niezbędne do prawidłowego działania, w tym te zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Ograniczniki z podstawowego pakietu przewidziane do montażu na końcach szyn, ograniczają się tylko do tego, by drzwi nie zjechały z szyny, po której się poruszają. Bez zastosowania spowalniacza na końcu toru jezdnego, ostatnia faza ruchu nie będzie odbywała się tak łagodnie, jak w przypadku jego wykorzystania.

Warto zaznaczyć, że spowalniacze nie tylko zwiększają bezpieczeństwo użytkowników systemów do drzwi przesuwnych ale także dbają o wnętrza naszych domów. W gospodarstwach domowych, gdzie drzwi przesuwne w ostatniej fazie ruchu mają kontakt np. ze ścianą (najczęściej we wnękach), czy to przy otwarciu czy zamknięciu, dodatkowy hamulec zapewnia ochronę.

Mogą Cię zainteresować


Czy są jakieś różnice pomiędzy modelami samozamykaczy?

Tak, są zasadniczo dwie kategorie podziału samozamykaczy. Różnią się między sobą pod względem:

  • wagi drzwi do jakich zostały przewidziane. Tu rozbieżność może sięgać nawet 50 kg.

  • sposobu montażu.

W sklepie RustykalneUchwyty występują samodomykacze przewidziane do drzwi o wadze nie przekraczającej 80 kg jak i do modeli, których waga sięga 130 kg.

Większość dodatkowych hamulców drzwi przesuwnych mocowana jest do szyny. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i pozwala na montaż samodomykacza także po zamontowaniu całego systemu drzwi przesuwnych. Wybór tego rodzaju spowalniaczy daje możliwość dokupienia ich w późniejszym czasie niezależnie od systemu przesuwnego i drzwi.

samodomykacz do drzwi przesuwnych " />

Samodomykacz do drzwi przesuwnych PODWÓJNY

Drugi sposób montażu polega na przytwierdzeniu dodatkowego hamulca do ściany. Ten model spowalniacza daje możliwość zastosowania dowolnej długości wkrętów i kołków rozporowych (niezależnie od tych dołączonych oryginalnie). Oczywiste jest, że im dłuższy zastosowany kołek tym większy opór przyjmie samodomykacz. Ograniczeniem tego rodzaju samospowalniaczy jest brak możliwości zainstalowania go do już zamocowanego systemu drzwi przesuwnych. Ponadto nie znajdą zastosowania w systemach mijanych i w większości rozwiązań sufitowych.

Niezależnie czy zastosowany zostanie samodomykacz naścienny czy mocowany do szyny, w obu przypadkach pozostaje prawie niewidoczny. Montaż odbywa się od “tylnej” strony szyny. Tak więc zwiększenie komfortu użytkowania systemów drzwi przesuwnych, nie odbywa się kosztem utratu designu.

Mogą Cię zainteresować


Co łączy różne modele spowalniaczy?

Ich uniwersalność. Każdy model z oferty sklepu Rustykalne Uchwyty może zostać zastosowany na każdą stronę szyny. Nie ma więc konieczności rozgraniczania na lewy i prawy, co szczególne znaczenie ma w przypadku spowalniacza pojedynczego.

W celu dokonania zmiany wystarczy przekręcić dosłownie dwie śrubki.

Jakie ma to znaczenie w praktyce? Na to pytanie odpowiada różnorodność możliwości, jakie dają systemy drzwi przesuwnych sklepu Rustykalne Uchwyty.

Możliwe rozwiązania to:

Drzwi pojedyncze - to najbardziej podstawowe i najczęściej występujące rozwiązanie.

  • samodomykacz pojedynczy lub podwójny z montażem przewidzianym do ściany

  • samodomykacz pojedynczy lub podwójny z montażem przewidzianym do szyny

Drzwi pojedyncze

Drzwi podwójne mijane:

  • samodomykacz pojedynczy lub podwójny z montażem przewidzianym do szyny (na każdą szynę zestaw)

Drzwi podwójne mijane

Podwójnych rozsuwanych:

  • samodomykacz pojedynczy lub podwójny z montażem przewidzianym do ściany. 2 szt. samodomykacza - opcja spowolnienia tylko przy otwieraniu lub zamykaniu.

  • samodomykacz pojedynczy lub podwójny z montażem przewidzianym do szyny. 2 szt. samodomykacza - opcja spowolnienia tylko przy otwieraniu lub zamykaniu.

  • samodomykacz pojedynczy lub podwójny z montażem przewidzianym do ściany. 4 szt. samodomykacza - drzwi spowalniane przy otwieraniu i zamykaniu.

  • samodomykacz pojedynczy lub podwójny z montażem przewidzianym do szyny 4 szt. samodomykacza - drzwi spowalniane przy otwieraniu i zamykaniu.

Drzwi podwójne rozsuwane

Sufitowych pojedynczych i sufitowych podwójnych mijanych:

drzwi sufitowe pojedyncze drzwi sufitowe podwójne

Konfiguracje analogiczne jak przy zestawach: pojedynczym i podwójnym mijanym


oraz
   

Z dodatkową szyną:

drzwi przesuwne z dodatkową szyną

konfiguracja analogiczna jak w zestawie pojedynczym.

Co jeszcze ułatwi korzystanie z systemów drzwi przesuwnych?

Warto wspomnieć o innych komponentach, które nie są konieczne ale znacznie uprzyjemniają korzystanie z drzwi zamocowanych na systemie przesuwnym. Warte uwagi są prowadniki dolne działające w oparciu o rolki na łożysku oraz zamek. Wspomniane dodatki zostaną opisane w osobnych artykułach.

Zapraszamy do zapoznania z całą ofertą drzwi i systemów przesuwnych sklepu Rustykalne Uchwyty.

Mogą Cię zainteresować