Solidne drzwi w starym stylu to idealne wejście do świata retro. Do drzwi trzeba jednak dobrać odpowiednią klamkę, co nie zawsze jest takie proste. O ile bez trudu można znaleźć drzwi w stylu rustykalnym, drewniane, z przecierkami, celowo postarzone – i to zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – o tyle z klamkami problem jest już nieco większy. Nie zawsze wiemy, gdzie szukać akcesoriów w stylu retro, mamy też problem z ocenieniem funkcjonalności bardziej ozdobnych klamek. Oto kilka cennych porad, które z pewnością przydadzą się każdemu wielbicielowi staroci, stojącym przed zadaniem urządzenia mieszkania w klimatach retro.

 Co jest najważniejsze w klamce?

 Klamka do drzwi vintageKlamka w drzwiach być musi – to nie ulega wątpliwości. Chcąc dobrać odpowiedni uchwyt drzwiowy do stylu vintage, koniecznie należy pamiętać jednak o tym, że choć względy wizualne są bardzo istotne, nie jest to jedyna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Klamka to element drzwi, który jest bardzo intensywnie eksploatowany, warto więc pokusić się o klamki retro wykonane z najwyższej jakości materiałów i z dbałością o każdy szczegół: mogą to być klamki kute ręcznie, albo odlewy żeliwne, ważne, by wybrany przez nas model był przygotowany fachowo i dokładnie. Ważne jest też to, czy klamka dobrze leży w dłoni i czy mechanizm chodzi bez zarzutu – nic tak nie irytuje, jak zacinająca się klamka, utrudniająca korzystanie z drzwi. Jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu przed wtargnięciem do pomieszczenia niepożądanych osób, wybierajmy modele klamek z otworem na klucz lub z osobnym emblematem na klucz – to znacznie ułatwia aranżację drzwi, bo nie wymaga od nas dopasowywania dziurki od klucza do nabytej klamki. Ostatnią z najważniejszych rzeczy, na jakie trzeba zwrócić uwagę, wybierając klamkę, jest sposób mocowania do drzwi. Warto wybrać uchwyty drzwiowe, które z jednej strony zapewniają bezproblemowy montaż, ale z drugiej strony – gwarantują solidne przytwierdzenie do drzwi, nie wymagające ciągłego dokręcania poluzowanego elementu.

 

 Klamki retro – mnogość wzorów

 

Gdy już wiemy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie klamki, możemy przejść do najprzyjemniejszego, a zarazem dość trudnego etapu, czyli wyboru odpowiedniego wzoru. Klamka retro może przyjąć różną formę, a także bardzo zróżnicowany rodzaj zdobienia. W pierwszej kolejności musimy określić, czy poszukujemy tradycyjnych klamek, czy bardziej interesują nas gałki drzwiowe. Gałka drzwiowa ma sporo zalet, sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, bo wystaje w znacznie mniejszym stopniu niż tradycyjna klamka, no i nie da się o nią zahaczyć. Zwolennicy klasycznych klamek uważają jednak, że gałki są niewygodne w użytkowaniu. Jak zawsze, każda strona ma swoje racje i trzeba po prostu uwzględnić przy wyborze własne preferencje. Najmniej popularne są pochwyty drzwiowe, które stanowią doskonałe rozwiązanie np. dla stylu industrialnego.vintage, retro uchwyty do drzwi

Klamki retro różnią się między sobą również wzornictwem. Na rynku akcesoriów meblowych w retro stylu znajdziemy zarówno najprostsze, ascetyczne w formie modele, jak i ozdobne egzemplarze z wyszukanym wzornictwem. Styl rustykalny opiera się przede wszystkim na inspiracji naturą, dlatego wśród retro klamek nie brakuje wzorów inspirowanych motywami ze świata fauny i flory. Gałki muszle, uchwyty drzwiowe w formie jaszczurki, czy liściastej gałązki – to tylko niektóre z zaskakujących form vintage'owych klamek. Proste, surowe klamki to z kolei nawiązanie do skromności, tak cenionej w danych czasach cechy przedmiotów użytkowych. Wybór klamki – jej typu, kształtu, zdobień, koloru – jest w znaczniej mierze uzależniony od nurtu przewodniego w aranżacji wnętrz, wszak termin „retro” odnosi się do przeszłości, a w przeszłości funkcjonowały rozmaite style, które współcześnie staramy się odwzorować w domowych wnętrzach.

 

Klamka retro i... cała reszta

 

Retro klamki do starych drzwiNie zapominajmy, że sama klamka – choć stanowi bardzo ważny element drzwi i jako pierwsza rzuca się w oczy – nie uczyni wejścia do domu czy pomieszczenia wejściem retro, jeśli nie będzie jej towarzyszyć odpowiednia otoczka stylistyczna. O tym, że same drzwi muszą być w stylu vintage chyba nie trzeba wspominać, jednak istnieje sporo szczegółów, na które wiele osób nie zwraca uwagi. Jeśli decydujemy się na klamki retro, koniecznie musimy pomyśleć również o tym, by nabyć odpowiednie rustykalne zawiasy drzwiowe, stylizowany dzwonek do drzwi lub, jeszcze lepiej, efektowną kołatkę drzwiową, a jeśli planujemy dodatkowe zabezpieczenia, to także zasuwa drzwiowa musi być wykonana w duchu przeszłości. Dopiero wtedy, gdy wszystkie elementy i akcesoria drzwiowe współgrają ze sobą stylistycznie, udaje się osiągnąć powalający efekt, wizytówkę stylu, jaki znajdziemy za pięknymi retro drzwiami.