Oswoiliśmy się już nieco z modnym w ostatnich latach surowym industrialnym stylem. Minimalizm zagościł nie tylko w lokalach gastronomicznych, klubach fitness czy centrach handlowych. Także wiele salonów w domach i mieszkaniach urządzonych jest zgodnie z zasadami tej filozofii dekoracji wnętrz. Charakterystyczną cechą takich wnętrz są lampy pozbawione osłon i ażurów, eksponujące żarówki Edisona. Czy to już pora, żeby lampy industrialne opuściły salon i zagościły także w innych pomieszczeniach?

Styl industrialny w ekspansji

Cechą charakterystyczną wnętrz loftowych stał się minimalizm widoczny w aranżacji i wykończeniu. Często sporą dekoracją staje się widoczna struktura cegieł na ścianie czy żelbetowe stropy. Także w wyposażeniu wnętrz dominują elementy kojarzone z surowymi przestrzeniami dawnych fabryk. Te wszystkie elementy składają się na charakterystyczną stylistykę, którą nie sposób pomylić z żadną inną.

Pozostawmy jednak w tyle wszystkie inne części dekoracji i skupmy się tylko na lampach industrialnych. Widok gołych żarówek zawieszonych na belkach stropowych wciąż wzbudza zainteresowanie, jednak już nie szokuje. Przewody elektryczne prowadzone po ścianie przestajemy traktować jako niewykończoną instalację elektryczną. Większość osób już rozumie, że ta surowość jest charakterystyczna dla oświetlenia industrialnego. Wiele takich miejsc mogłeś odwiedzać w czasie pobytu w miejscach publicznych czy punktach usługowych. Może próbowałeś wprowadzić część z tych rozwiązań w swoim domu podczas urządzania salonu?

Lampka biurkowa E27 WILLOW stare złoto

Lampka biurkowa E27 WILLOW stare złoto

Kilka lat dominacji stylistyki industrialnej w naszej kulturze pozwoliło się nam oswoić z jej zasadami. Jednak może się wydawać, że gołe żarówki i instalacje przypominające urządzenia fabryczne to za dużo, jak na wyposażenie biura czy sypialni. Może się zdziwisz, jednak styl industrialny coraz częściej zagląda także do tych pomieszczeń. Coraz więcej publikacji i przykładowych aranżacji wprowadza zimną stylistykę także do miejsc kojarzonych całkiem inaczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby minimalistyczna lampka wykonana jedynie z drewnianej podstawy i gołej żarówki stała się lampka nocna.

Jeśli lubisz surową stylistykę industrialnych wnętrz, z pewnością otworzysz się szerzej także na lampy industrialne. Coraz więcej biur umieszcza się w budynkach po dawnych fabrykach. Naturalne jest zatem, że dominuje w nich industrialny styl, na czele z lampami ze stalowymi osłonami i mosiężnymi obudowami. W takich wnętrzach warto postawić także na lampki biurkowe wykonane z połączonych rur instalacyjnych.

Materiały z recyklingu w industrialnych dekoracjach

Lampki industrialne zachwycają miłośników tej stylistyki. Choć bardzo często różnią się sposobem wykonanie czy materiałem użytym do ich produkcji, mają swój własny charakterystyczny styl. W sklepie rustykalneuchwyty.pl można znaleźć różnorodne produkty, w których mocno widoczna jest inspiracja starymi fabrykami.

Lampki na biurko czy stolik nocny wykonywane są głównie z drewna, stali i szkła. Sporo lampek nocnych wykonanych jest w formie drewnianych podstawek, do których mocowane są gniazda na żarówki. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się lampy wykonane z rur instalacyjnych. Mogą służyć jako lampki biurkowe, a dzięki regulacji kąta padania niektóre z nich są bardzo funkcjonalne. Każde urządzenie jest nieco inne, ponieważ wykonuje się je ręcznie. Dlatego nie ma szans, żeby w Twoim biurze lub domu znalazły się dwa identyczne egzemplarze.

Mogą Cię zainteresować


Przy okazji warto wskazać na jeszcze jedną zaletę, która płynie z tworzenia instalacji ze starych elementów fabrycznych. Większość z elementów rzeczywiście w przeszłości tworzyły funkcjonalne sieci instalacyjne. Pochodzą z odzysku, co może mieć znaczenie dla osób próbujących walczyć o środowisko naturalne. Do produkcji lampek nie było potrzebne uruchamiania linii produkcyjnych czy przetwarzanie nowych surowców naturalnych. Dobry pomysł pozwolił wykorzystać dostępne zasoby i stworzyć fascynujące dekoracje.

Lampki industrialne - estetyka czy funkcjonalność?

Wiele osób uważa, że aranżacje industrialne są mało funkcjonalne i nie nadają się do mieszkań. Jako argument podawana jest opinia, że nie wszystko, co sprawdza się w fabryce, jest odpowiednie do mieszkań. W domu lub biurze lampa o wyjątkowym wyglądzie i dająca ciekawe światło może okazać się całkowicie bezużyteczna. Brak osłony sprawi, że światło będzie rozchodziło się we wszystkie strony i raziło w oczy. To może przeszkadzać w pracy, czytaniu czy pracach ręcznych w domu.

Lampka biurkowa E27 NIKOLA 3

Lampka biurkowa E27 NIKOLA 3

Czy wobec tego należy zrezygnować z lampek industrialnych w biurze? Może ograniczyć się tylko do lampek, które będą stanowiły oświetlenie dodatkowe w sypialni lub salonie? W tym poradniku nie otrzymasz jednoznacznego rozwiązania. Każde wnętrze jest odrębne i należy podejść do niego indywidualnie. Może lampkę wykonaną z rurek stalowych potraktujesz jako oświetlenie towarzyszące i dodatkowo oświetlające biurko. Możesz też użyć jej w innych częściach biura, które nie wymagają strumienie światła skierowanego w konkretne miejsce. Innymi słowy, zadbaj o wyjątkową dekorację kolejnych pomieszczeń, jednocześnie mając na uwadze ich funkcjonalność.