Myśląc o aranżacji wnętrz, skupiamy się przede wszystkim na materiałach takich jak drewno, szkło, tkaniny. Kojarzą nam się one z ciepłem ogniska domowego i ponadczasową klasyką. Tymczasem metal i stal również nie powinny być pomijane w tematyce aranżacji wnętrz, zwłaszcza, że obecnie są to niezwykle popularne surowce dekoracyjne. Posiadają wiele zalet, z których najważniejsza jest ta najbardziej oczywista: prezentują się rewelacyjnie!

meble do baru pubu retro

Metal – materiał, który daje wiele możliwości

Przyjęło się, że metal jest materiałem chłodnym, surowym, przez co trudno wprowadzić powszechne wyobrażenie go sobie w roli głównego elementu aranżacji wnętrz. Pomieszczenia – czy to te domowe, czy komercyjne – chcemy widzieć jako miejsca przytulne i przyjazne, elementy wyposażenia wykonane z metalu lub stali wydają nam się raczej odpychające, trzymające na dystans. Nadszedł jednak czas, by próbować wyzbyć się tego stereotypowego postrzegania metalu. Projektanci wnętrz odkryli potencjał drzemiący w gadżetach ze stali, mosiądzu, miedzi czy aluminium. Po pierwsze, nowoczesne metody obróbki metalu sprawiły, iż można pozyskać niemal wszelkie możliwe kształty, odcienie i struktury elementów metalowych. Po drugie, stal we wnętrzach wspaniale odbija i rozprasza światło, dodając pomieszczeniom wizualnej przestrzeni i jasności. Po trzecie, metal jawi się jako surowiec szlachetny, trwały i uniwersalny – wykonane z niego elementy wyposażenia są wytrzymałe, modne i piękne. Po czwarte w końcu, metal doskonale komponuje się z innymi materiałami i – w zależności od tego, z czym i w jaki sposób zostanie połączony – pozwala uzyskać rozmaite rezultaty stylistyczne. I tak: metal w połączeniu ze szkłem i/lub plastikiem budzi skojarzenia z aranżacją na wskroś nowoczesną, natomiast połączenie stali z wieloletnim drewnem, noszącym ślady zużycia, to odwołanie do stylistyki rustykalnej, retro. Ale podział ten nie jest tak oczywisty, aranżacje industrialne wykorzystują przecież zarówno stare, drewniane meble z odzysku, jak i elementy metalowe, a jednak styl ten wpisuje się w genezę aranżacji nowoczesnych. Elementy metalowe, stalowe są zatem bardzo uniwersalne i otwierają przed nami szerokie możliwości aranżacyjne, a granice ich zastosowania w konkretnych stylizacjach są płynne.

hokery taborety rustykalne do baru 

Elementy metalowe w wystroju wnętrza – nie tylko w detalach

Gdyby tak zastanowić się nad tym, jakie elementy metalowe posiadamy w naszych domach, z pewnością każdy wymieniłby metalowe uchwyty meblowe. Bez względu na to, czy są to gałki meblowe, czy proste uchwyty rączki do mebli, czy też uchwyty muszle do szuflad, większość z nich wykonana jest z metalu. Idąc dalej, można stwierdzić, że metalowych elementów jest w naszych domach (nawet w tradycyjnych aranżacjach) całkiem sporo: metalowe haki wieszakowe, klamki do drzwi i okien, zawiasy meblowe i zamki drzwiowe… Wszystko to jednak drobne elementy, detale, które co prawda mają znaczenie dla ogólnego odbioru wnętrza, ale nie wszyscy zwracają na nie uwagę. We współczesnych modnych aranżacjach miejsce metalu jest zdecydowanie bardziej istotne. Elementy metalowe wysuwają się na pierwszy plan, nadając wnętrzu niepowtarzalny, wyjątkowy charakter. Wystarczy wspomnieć o tak odważnych posunięciach, jak stalowe nogi do stołu, metalowe drzwi przesuwne, stalowe krzesła barowe czy tzw. hokery… Mebel wykonany w całości lub w części ze stali niejako dominuje w pomieszczeniu, narzuca mu stylistykę, przyciąga uwagę. Pomieszczenie, w którym stoi metalowy taboret od razu jawi się nam jako miejsce związane z tradycją, a jednocześnie modne, nowoczesne, idące z duchem czasu.

szafka rtv stalowa industrialna

Metal i stal we wnętrzach komercyjnych

Wspomniane połączenie tradycji z nowoczesnością to te cechy metalowych mebli, które sprawiają, że metal i stal coraz częściej goszczą w przestrzeniach użyteczności publicznej. Komercyjne lokale gastronomiczne – zarówno stylowe restauracje jak i nastawione na charakter rozrywkowy puby – ochoczo przyjmują na siebie szaty wnętrz LOFT-owych lub rustykalnych. Stół ze stalowymi nogami, niebanalne stalowe hokery, stylowe metalowe emblematy to gadżety, które wykreują magiczny klimat każdego baru czy restauracji. Oprócz niewątpliwej zalety wizualnej, metalowe meble do restauracji czy pubu mają jeszcze jedną, bardzo pożądaną w takich miejscach cechę: są wyjątkowo trwałe i solidne. Oznacza to, że po intensywnej eksploatacji przez wiele setek osób, metalowy stołek barowy będzie nadal świetnie wyglądać i dobrze służyć, co nie byłoby tak oczywiste w przypadku mebla wykonanego z innego materiału. Stylowy i solidny regał metalowy nie tylko będzie zdobić wnętrze restauracji industrialnej, ale i z powodzeniem udźwignie ciężar wyeksponowanych trunków. Meble industrialne są tak popularne w pubach i barach nie bez powodu: stanowią one idealne połączenie dobrego gustu i obowiązującej mody z – tak istotnymi dla właścicieli lokali gastronomicznych – względami praktycznymi.

skórzane krzesło barowe wysokie