Narożniki meblowe – ozdoba, która ochroni meble

Produkty typu 2 w 1 zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Tego typu rozwiązania są zwykle ekonomiczne, praktyczne i wygodne, dlaczego więc nie zastosować ich w obszarze aranżacji wnętrz? Efektowne okucia meblowe to akcesoria, dzięki którym zyskamy niebanalny wygląd wyposażenia i zabezpieczymy ulubione meble przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Narożniki meblowe – nie tylko do skrzyń i kufrów

Przyjęło się, że narożniki meblowe to akcesoria, odpowiednie jedynie do skrzyń i kufrów. Owszem, wspaniale uzupełniają te właśnie elementy wyposażenia domowego, jednak ich rola na tym się nie kończy. Odpowiednio dobrany narożnik dekoracyjny z powodzeniem ochroni przed zniszczeniem ulubiony stół, czy drewnianą szafkę. Ważne, by typ i rozmiar narożników dopasować do rodzaju mebla i jego gabarytów. Współczesny rynek oferuje nam tak wiele wzorów, wymiarów i kształtów narożników meblowych, że każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie.

Rodzaje narożników meblowych

Tak, jak wszelkie inne akcesoria meblowe, narożniki meblowe bardzo się między sobą różnią. Różnice te zauważalne są już na pierwszy rzut oka: okucia meblowe wykonane są z różnych materiałów, mogą też być zupełnie proste, albo bogato dekorowane. Oprócz tradycyjnych narożników, możemy spotkać się z narożnikami płaskimi, przeznaczonymi do montażu w drzwiach i oknach. Wreszcie – narożniki meblowe będą różnić się między sobą wymiarami – niewielki kuferek nie potrzebuje tak dużych narożników, jak wielka stara szafa.

Ważna rola narożników

Każdy narożnik meblowy pełni dwie ważne, podstawowe funkcje: z jednej strony zabezpiecza mebel przed uszkodzeniem, z drugiej – dodaje mu niepowtarzalnego wdzięku. Narożniki meblowe to akcesoria uwielbiane przede wszystkim przez miłośników stylu retro. Rustykalne wnętrza aż proszą się o tego typu dodatki, nie oznacza to jednak, że tylko wielbiciele klimatów vintage mogą pokusić się o tę niezwykle praktyczną ozdobę mebli. Dzięki temu, że narożniki występują w bardzo zróżnicowanym wzornictwie, można dobrać odpowiednie okucia meblowe niemal do każdego stylu aranżacji wnętrz. Do pomieszczeń, w których panuje nieco tajemniczy nastrój minionych wieków, z pewnością ciekawym rozwiązaniem będą rdzewione narożniki meblowe, wyglądające niczym nadgryzione przez ząb czasu. Ascetyczne, skromne narożniki do mebli, wykonane z brązu lub stali wysokiej jakości, również świetnie sprawdzą się w stylizacjach vintage'owych, ale także – industrialnych. Wnętrza w stylu glamour to pole do popisu dla bogato dekorowanych, grawerowanych elementów, które doskonale wpasujemy też do stylu barokowego. Właściwie ten sam, uniwersalny drewniany mebel możemy zmienić nie do poznania, decydując się jedynie na wymianę okuć meblowych, takich jak uchwyty meblowe, narożniki do mebli, zawiasy. W ten sposób – przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych – zyskujemy unikatowy, jedyny w swoim rodzaju, piękny i dopasowany do wnętrza mebel.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nabywając narożniki do posiadanych mebli, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnień. Dobierajmy akcesoria meblowe odpowiednie dla danego stylu mebli, ich kolorów, wymiarów. Zwróćmy uwagę na cenę produktu, ale też na to, co tak właściwie kupujemy – czasem warto zapłacić odrobinę więcej, a nabyć od razu cały komplet narożników wraz z elementami niezbędnymi do ich montażu. Dobrze jest wybrać okucia meblowe, które nie sprawią nam trudności montażowych i nie będą wymagać od nas zdemolowania połowy mieszkania. Prace takie, jak wymiana dekoracji mebli, powinny przebiegać szybko, sprawnie i nie powodować powstawania bałaganu. Zastanówmy się również przed zakupem, co jest dla nas istotne: czy bardziej zależy nam na wygodzie użytkowania i pielęgnacji okuć meblowych, czy też na uzyskaniu efektownego, bogatego wykończenia do mebli? Decydując się na narożniki dekoracyjne retro, pełne fantazyjnych zdobień, musimy mieć świadomość, że trudniej będzie nam je czyścić i konserwować, za to z pewnością nie zostaną niezauważone przez odwiedzających nas gości. Wybierając różne akcesoria meblowe do jednego pomieszczenia, zwróćmy uwagę, by zachować jedność stylistyczną: rustykalne narożniki nie będą dobrze wyglądać w połączeniu z nowoczesnymi zawiasami meblowymi, jednocześnie miejmy jednak na uwadze, że bogato zdobione narożniki meblowe i równie dekoracyjne uchwyty do mebli mogą z kolei wywoływać wrażenie przepełnienia i przesady w ilości ozdobników. Aranżacja wnętrz to zadanie wymagające wyczucia i dobrego smaku – kierując się umiarem i harmonią, z pewnością uzyskamy wymarzony efekt.

 

Narożniki, narożnik meblowe, mebloweNarożniki, narożnik meblowe, meblowe

Narożniki, narożnik meblowe, mebloweNarożniki, narożnik meblowe, mebloweNarożniki, narożnik meblowe, mebloweNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowyNarożniki meblowe, narożnik meblowy