Nogi do stołów w aranżacji wnętrz

W dzisiejszych czasach pragniemy mieszkać nie tylko wygodnie i funkcjonalnie, ale także modnie. Godzinami śledzimy nowe rozwiązania do mieszkań, planujemy, przeglądamy oferty sklepów z wyposażeniem wnętrz, poświęcamy mnóstwo czasu na niebanalne zaaranżowanie przestrzeni w naszych czterech ścianach. I czasem okazuje się, że jeden mały szczegół może popsuć cały efekt, niwecząc naszą ciężką pracę. Właśnie dlatego, urządzając dom lub mieszkanie, należy zwrócić uwagę na każdy detal, nawet na tak z pozoru prozaiczne akcesoria, jak nogi do stołów, klamki, czy wieszaki na ubrania.

Nogi – szczegół, który ma znaczenie

Dlaczego nogi do stołów stanowią ważny element przy projektowaniu wnętrza? Gdy urządzamy pomieszczenie w określonym stylu, staramy się dobrać do niego stylowe meble i dodatki, które ze sobą współgrają i wzajemnie się uzupełniają. Urządzając jadalnię, czy salon, mamy świadomość, iż stół stanowi jedną z najważniejszych rzeczy w tych pomieszczeniach i również pragniemy idealnie dobrać go do stylizacji wnętrza, na którą się zdecydowaliśmy. Do rustykalnej jadalni wybierzemy naturalny, drewniany blat, sosnowy lub dębowy, natomiast w nowoczesnym wnętrzu lepiej sprawdzi się stół w kolorze, albo szklany blat. Nogi do stołu wydają nam się być mało istotnym elementem konstrukcyjnym, w rzeczywistości jednak odgrywają bardzo ważną rolę: uwydatniają cechy i styl blatu, potęgują wrażenie postarzenia mebla lub odwrotnie – jego nowoczesności, a wszystko to, oczywiście, obok głównej funkcji, jaką jest stabilizacja mebla. Akcesoria takie, jak nogi stołu, okucia meblowe, czy uchwyty do szafek nie pełnią dziś jedynie praktycznej funkcji, stanowią dodatkową ozdobę, swoistą kropkę nad i w aranżacji wnętrz. Nogi do stołów mogą swoim wyglądem dodać blatowi lekkości lub toporności, uczynić go wizualnie starszym, a w przypadku prostych, drewnianych, uniwersalnych blatów – zdefiniować ich styl i przeznaczenie.

Rodzaje nóg do stołów

Dowodem na to, że nogi stołowe stanowią bardzo istotny element w urządzaniu wnętrz, może być fakt, że na rynku spotkamy dziś rozmaite ich rodzaje: wykonywane są z różnych materiałów i posiadają bardzo zróżnicowane kształty i kolory. Proste drewniane nogi, pokryte lakierem lub woskiem w wybranym kolorze, sprawdzą się we wnętrzach klasycznych. Pomieszczenia utrzymane w klimacie vintage to przestrzeń idealna dla stalowych, efektownie poprzecieranych i postarzonych nóg do stołów, stal sprawdzi się także doskonale we wnętrzach w stylu industrialnym – w tym przypadku najlepsza będzie industrialna noga typu X. Rzeźbione, fikuśnie zdobione nóżki pasują do stolików, które staną we wnętrzach barokowych, glamour i shabby chic. Jak widać – ile stylów w aranżacji wnętrz, tyle typów nóg stołowych.

Jak dobrać nogi do stołu?

Dziś blaty stołowe sprzedawane w komplecie z nogami to rzadkość. Producenci mebli i akcesoriów meblowych zdają sobie sprawę z wymogów współczesnego rynku: ma być elastycznie i wygodnie, tak, aby każdy mógł dopasować ofertę do swoich potrzeb i oczekiwań. Często stajemy więc przed problemem, jak dobrać nogi do stołów, by uzyskać spójny wygląd mebla i dopasować go do wnętrza. Pierwsza z zasad mówi, że im bardziej wymyślny blat (np. ze zdobieniami w narożnikach), tym prostsze nogi należy dobrać – przerost formy nad treścią nigdy nie daje dobrego efektu końcowego. Po drugie, trzeba się kierować określonym stylem: jeśli stół jest w klimacie retro, nie dobierajmy do niego nowoczesnych nóg ze stali nierdzewnej, z kolei awangardowy blat o nietypowym kształcie i w intensywnym kolorze z pewnością będzie się wizualnie kłócić z drewnianymi, postarzanymi nogami z modnymi przecierkami. Czasem zdarza się tak, że zachwycą nas jakieś nogi do stołu i koniecznie musimy je mieć. W takiej sytuacji nie starajmy się za wszelką cenę dopasować do nich posiadanego stołu, w niektórych przypadkach bezpieczniej będzie zdecydować się na nowy blat, dobrany charakterem do nóg. Z drugiej jednak strony: nierzadko zakup samych nóg do stołu pozwala na odświeżenie wyglądu posiadanego blatu i dopasowanie go do wyremontowanego wnętrza, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych.

Przepis na udaną aranżację wnętrza

Zasada, którą należy kierować się przy wyborze nóg do stołów, obowiązuje również w przypadku innych mebli i elementów wyposażenia. Jeśli będziemy zwracać uwagę na detale i pilnować, by gromadzone przez nas sprzęty współgrały ze sobą wizualnie, uda nam się zaaranżować modną, niebanalną i wygodną przestrzeń do mieszkania. Tak, jak nogi stołowe mają ogromny wpływ na wygląd blatu, tak uchwyty meblowe i okucia meblowe wpływają na charakter szafek, komód i witryn, a systemy drzwi przesuwnych uwypuklają cechy samych drzwi. Projektowanie wnętrz to niełatwe zadanie, jeśli jednak podejdziemy do tematu z należytym zaangażowaniem i drobiazgowością, z pewnością uda nam się osiągnąć zamierzony efekt.

Nogi do stołu stalowe, rustykalne

Kilka przykładów produktów z naszej oferty:

Nogi do stołu stalowe

Stalowe nogi do krzesła

Hoker barowy