Akcesoria odpowiedzialne za oświetlenie wnętrza już od dawna przestały pełnić jedynie rolę akcesoriów funkcjonalnych. W nowoczesnych wnętrzach dekoracją jest sama lampa, a także charakter emitowanego przez nią światła. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać akcesoria oświetleniowe, żeby stworzyć spójną industrialną stylizację.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Dobór lamp do wnętrza wbrew pozorom nie jest łatwy. Może się okazać, że przeglądając asortyment działów oświetleniowych w dużych marketach, nie znajdziesz odpowiednich akcesoriów. Powodem tego może być nie tylko brak odpowiednich elementów do dekoracji wnętrza, ale także niezbyt precyzyjnie określone potrzeby. Dlatego, zanim przejrzysz ofertę sklepu rustykalneuchwyty.pl, określ dokładnie, jakiego oświetlenia będzie potrzebowało remontowane wnętrze.

Lampa sufitowa E27 GRACE miedziana

Lampa sufitowa E27 GRACE miedziana

Najważniejszym punktem świetlnym w każdym pomieszczeniu jest lampa sufitowa, powszechnie określana jako oświetlenie główne. Może być w postaci pojedynczego klosza z żarówką albo w bardziej rozbudowanych konstrukcjach. W wielu pomieszczeniach o podłużnej konstrukcji występują nawet dwie. To od lamp głównych zależy, jak dobrze oświetlone będzie pomieszczenie. Wybierając te akcesoria, z równą uwagą podejdź do określenia ich funkcjonalności i estetyki.

Druga grupa lamp to tak zwane oświetlenie dodatkowe. Tym pojęciem określa się wszystkie lampy, które emitują światło wspierające oświetlenie główne. Ustawisz je w określonych strefach po to, żeby poprawić ich funkcjonalność. Często ich zadaniem jest także podkreślenie i uwypuklenie pewnych rozwiązań architektonicznych. Jeśli potrzebujesz oświetlenia dodatkowego, możesz przebierać wśród lamp stojących, kinkietów ściennych czy niewielkich lampek biurkowych, które sprawdzą się także w sypialni.

Dopiero po określeniu konstrukcji oświetlenia weź pod uwagę jego stylistykę. Przeglądając ofertę naszego sklepu, z pewnością przekonasz się, że większość lamp utrzymana jest w stylu industrialnym. Niektóre modele zadowolą najbardziej wymagających użytkowników, którzy szukają mocnego akcentu do wnętrza. Jednak zróżnicowana konstrukcja i materiał wykonania pozwolą Ci wykorzystać je do wnętrz utrzymanych w innych filozofiach architektonicznych.

Mogą Cię zainteresować


Lampy sufitowe

Wiszące lampy znajdujące się w centralnej części pomieszczenia z reguły uznawane są za oświetlenie główne. Ich stylistyka ma bardzo duży wpływ na cały charakter wnętrza ze względu na rozmiar lamp. Najczęściej to one będą widoczne w lokalach gastronomicznych czy pensjonatach. Zwróć na nie szczególną uwagę, jeśli urządzasz pomieszczenie fabryczne adaptowane na punkt gastronomiczny czy usługowy. W wysokim wnętrzu dawnych hal przemysłowych lampy będą zawieszone na przewodach lub linach w taki sposób, żeby lepiej oświetlały stoliki. Może się okazać, że znajdą się w połowie wysokości pomiędzy sufitem a podłożem. Dlatego na ich wygląd goście zwrócą uwagę w pierwszej kolejności.

Lampy ścienne i kinkiety

Charakterystyczne lampy mocowane do ścian traktowane są przeważnie jako oświetlenie dodatkowe. Ich nietypowa budowa ma swoje wady i zalety, dlatego przed umieszczeniem ich wewnątrz pomieszczenia musisz mieć ich świadomość. Zamontowane są najczęściej na wysokości wzroku, dlatego ich wygląd ma ogromne znaczenie dla charakterystyki wnętrza. Niestety są w stanie oświetlić przestrzeń w niewielkiej odległości od ściany. W związku z tym najlepiej sprawdzają się w wąskich pomieszczeniach lub do podkreślenia wybranej strefy czy dekoracji. Nie przesadzaj z montażem tego typu oświetlenia. Lepiej rozplanuj lampy tylko w kilku newralgicznych miejscach. Wówczas unikniesz stylistyki rodem ze średniowiecznych klasztorów czy zamków.

Kinkiety ścienne E27 LUCY

Kinkiety ścienne E27 LUCY

Oświetlenie pomocnicze

W naszym sklepie znajdziesz wiele akcesoriów oświetlenia pomocniczego, takich jak lampka biurowa czy nocna. Nie wszystkie z tych modeli muszą być bardzo funkcjonalne, ponieważ możesz wykorzystać je jedynie do dekoracji wnętrza. Sięgając po odpowiedni element, zwróć jednak uwagę na to, czy jego stylistyka pasuje do lamp głównych lub kinkietów. W tym przypadku możesz postawić na odważniejszą formę i kształt oświetlenia. Stanie się ona mocnym akcentem danej aranżacji, a jeśli nie spodoba Ci się jej wpływ na wnętrze, taką lampę najłatwiej jest wymienić lub w jakiś sposób schować.

Umiar - drogowskaz w wyborze oświetlenia industrialnego

Należy pamiętać, aby zachować ostrożność dobierając oświetlenie, ponieważ lampa ścienna zestawiona z lampą sufitową w stylu industrialnym jest uznawana za dosyć ciężkie połączenie. Umieszczanie w ramach jednego pomieszczenia zbyt wielu elementów oświetleniowych może przynieść wręcz odwrotny skutek. W pewnym momencie dekoracja może stać się zbyt intensywna i pojawi się przesyt. Wówczas zamiast pięknego stylistycznie pomieszczenia otrzymasz wnętrze, w którym będziesz czuł się mało komfortowo.

Dlatego stopniowo dobieraj dodatki i lepiej postaw na jeden interesujący model, zamiast wybierać wiele w ramach jednego pomieszczenia. Czasem jeden mocny element lepiej podkreśli charakterystykę wnętrza niż wiele mniej wyrazistych. W sklepie rustykalneuchwyty.pl znajdziesz lampy o bardzo charakterystycznych kształtach i formach. Wiele z nich wykonano przy użyciu materiałów pochodzących z prawdziwych fabryk. Dzięki temu znakomicie oddają industrialny charakter wnętrza.