Pochwyty to rozwiązanie, które stosowane było w drzwiach, zanim powszechnie wprowadzono klasyczne klamki. Nadal cieszą się znacznie mniejszą popularnością, choć nie wydają się mniej funkcjonalne. Obecnie kolejny raz próbują wejść do użytku za sprawą nowoczesnych aranżacji stawiających na minimalistyczne rozwiązania lub nawiązujących do dawnych czasów. Co tak naprawdę można określić mianem pochwytu i czy warto stawiać na te elementy podczas aranżacji pomieszczeń?

Czym są pochwyty do drzwi?

Pochwyt, uchwyt drzwi MURCJA

Pochwyt, uchwyt drzwi MURCJA

Zanim zastanowisz się, czy pochwyty w ogóle będą Ci potrzebne, dowiedz się, czym tak naprawdę są. Pochwyty do drzwi to wszystkie produkty, które można chwycić w dłoń i za ich pomocą otworzyć drzwi. Należą do nich gałki, wystające uchwyty czy otwory wpuszczane w skrzydło drzwiowe. W odróżnieniu od klasycznych klamek nie są żadnym mechanizmem. Klamki połączone są z zamkiem, który po naciśnięciu jej zwalnia blokadę i umożliwia otwarcie drzwi. Tymczasem pochwyty niczego nie odblokowują, a otwarcie drzwi wynika tylko z użycia siły ludzkich mięśni i ich solidnego mocowania.

Pochwyty ponownie pojawiły się w nowoczesnych aranżacjach, które inspirowane są odległymi czasami. Powszechnie stosuje się je w pomieszczeniach określanych jako retro lub vintage. Często można spotkać je także w aranżacjach industrialnych, gdzie zdobią spore stalowe drzwi. Pochwyty najczęściej stosowane są na drzwiach przesuwnych zamontowanych wewnątrz pomieszczeń. Można też zastosować je na klasycznych skrzydłach rozwieralnych. Szczególnie dobrze prezentują się na drzwiach otwieranych w obie strony, których skrzydło nie opiera się o ościeżnicę. Można też umieścić takie rozwiązanie na drzwiach obrotowych.

Mogą Cię zainteresować

Dlaczego warto postawić na pochwyty w aranżacji wnętrz?

Trudno znaleźć powody, dla których dotychczas pochwyty nie cieszyły się wielką popularnością. Zastosowanie ich na drzwiach przesuwnych czy klasycznych skrzydłach w bardzo ruchliwych strefach nie zmniejsza ich funkcjonalności. Nie jest to też rozwiązanie droższe niż klasyczne klamki. W pomieszczeniach o niewielkiej przestrzeni i drzwiach przesuwnych podchwyty są jeszcze bardziej funkcjonalne.

Stosowanie tego typu dekoracji może podkreślić charakter wykańczanego wnętrza, a także Twój i pozostałych domowników. Jeśli nie boisz się nowości i w swoim mieszkaniu chętnie stawiasz na nowinki, te akcesoria pozwolą Ci zaprezentować to gościom. Za pomocą takich drobnych szczegółów dopasowanych do reszty najłatwiej jest pokazać, że chętnie idziesz z duchem czasu.

Podchwyty to także sposób na niebanalną dekorację. Obecnie w wyposażeniu wnętrz ceniona jest własna inwencja i samodzielnie wykonane dekoracje. Już sama wymiana standardowych klamek na podchwyty sprawi, że drzwi zmienią wygląd. Nawet jeśli wybrałeś najpopularniejszy model z ze sklepu sieciowego, nie będą już go przypominały. Dzięki temu staną się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Pochwyty - rozwiązanie funkcjonalne czy jedynie estetyczne

Pochwyt, uchwyt drzwi MURCJA 2

Pochwyt, uchwyt drzwi MURCJA 2

Część osób zarzuca pochwytom brak funkcjonalności. Taka opinia wynika z tego, że ten element wyposażenia słabo sprawdza się w drzwiach wyjściowych lub oddzielających dwie strefy. Najczęściej w drzwiach wyposażonych w podchwyty nie stosuje się zamków dlatego trudno uznać je za bezpieczną przegrodę. Często w tradycyjnych drzwiach rozwieralnych stosowane są elektrozaczepy, które jednak jedynie stabilizują skrzydło w jednym miejscu, a nie stanowią realnego zamknięcia. Mogą też same się otworzyć przy silnym podmuchu wiatru.

Wspomniane problemy nie są na tyle uciążliwe, żeby nie znalazło się na nie rozwiązanie. Jeśli chcesz zamontować pochwyty i wpłynąć na wygląd urządzonego pomieszczenia, nie musisz z nich rezygnować nawet w drzwiach wejściowych. Wystarczy w skrzydle umieścić klasyczny zamek na klucz, co sprawdzi się szczególnie w miejscach o wzmożonym ruchu. Klasyczny zamek zapadkowy powinien rozwiązać problem. W przypadku drzwi przesuwnych także można postawić na specjalne zamki, które stosowane są nawet w drzwiach zewnętrznych. Jeśli nie lubisz nosić przy sobie kluczy, a cenisz sobie nowoczesne rozwiązania w domu, możesz postawić na czytnik kodów lub linii papilarnych. Taki produkt automatycznie odblokowuje drzwi tylko wybranym osobom.

Pochwyty do drzwi w asortymencie sklepu rustykalneuchwyty.pl

Asortyment sklepu rustykalneuchwyty.pl to pełen wachlarz pochwytów w różnych wariantach. Możesz sięgnąć po produkty w formie uchwytów, które sprawdzą się w aranżacjach retro. Mają ciekawy wygląd, który przypomina produkty stosowane przed wieloma dekadami. Ciekawą propozycją są także pochwyty dwustronne, które znakomicie prezentują się jako wyposażenie drzwi szklanych, przesuwnych lub otwieranych w obie strony.

Jeśli wolisz inne rozwiązania, możesz zdecydować się na pochwyty wpuszczane do skrzydła drzwi. Taka konstrukcja to domena głównie drzwi przesuwnych. Tu także masz wiele możliwości wyboru. Produkty dostępne są w kilku kształtach i kolorach, co pozwoli Ci dopasować je do wybranej aranżacji. Produkty wykonywane są głównie z żeliwa. Dlatego będą nie tylko piękną dekoracją, ale także funkcjonalnym elementem wyposażenia. Zagoszczą w Twoim domu na długi czas, co pozwoli Ci samodzielnie ocenić ich funkcjonalność.