Wnętrza industrialne - przestrzeń, surowość, prostota

Zanim zdecydujesz się na wnętrza w stylu industrialnym warto, żebyś lepiej zrozumiał jego założenia. Wówczas przekonasz się, że surowa stylistyka jest niejako wpisana w ich charakter. Wnętrza industrialne, zwane też loftowymi pojawiły się w latach 50 ubiegłego wieku. Nie była to moda, która narodziła się w gabinetach i na deskach kreślarskich architektów wnętrz. To styl powstały z potrzeby zagospodarowania pomieszczeń fabrycznych w czasach wielkiego kryzysu w USA. Wykorzystując meble warsztatowe, pozostawiając nagie ściany i trochę zbyt duże nieustawne pomieszczenia nikt nie sądził, że właśnie tworzy oryginalną i ponadczasową stylistykę.

Konsola loftowa industrializm

Konsola loft industrialna STEEL WOOD 1

We wnętrzach industrialnych wykorzystywano materiały, meble i akcesoria, które znane były z warsztatów rzemieślniczych. Wówczas wynikało to z potrzeby i braku innych produktów na rynku. Obecnie tworzone są meble, które starają się oddać stylistykę takich akcesoriów. W takim razie nie możesz się dziwić, że wnętrza industrialne przypominają charakterem nieco zakład produkcyjny zimowym rankiem. Odczuwalny jest chłód, wszystko wydaje się surowe, nieco zużyte, a zamiast ozdób podkreślana jest funkcjonalność wyposażenia.

Nadaj industrialnemu stylowi przytulnego charakteru

Jeśli jesteś miłośnikiem industrialnego stylu, podobają Ci się meble i idea tego klimatu, ale przeraża cię wrażenie ogólnego chłodu panującego w takich wnętrzach, możesz je ocieplić. Nikt nie wymaga od ciebie ortodoksyjnego podejścia do aranżacji i trzymania się ściśle utartych schematów. Czerp ze stylistyki, zainspiruj się gotowymi rozwiązaniami i utrzymaj charakter wnętrza. Jednak zadbaj o to, żeby przebywanie wewnątrz pomieszczenia nie stało się uciążliwe dla Ciebie i wszystkich domowników.

Mogą Cię zainteresować


Przede wszystkim weź pod uwagę, że to Ty tworzysz wnętrze i musisz poczuć się w nim dobrze. Nie obawiaj się przed wstawieniem do pokoju industrialnego dekoracji rodem z innych stylizacji lub stawianie na ozdoby nie pasując do niego. Jeśli dane rozwiązanie będzie Ci się podobało i będzie w zgodzie z Twoim poczuciem piękna, z pewnością goście także to docenią. W nowoczesnych stylizacjach liczy się prawda i unikalny charakter, a nie stylistyka zgodna ze zdjęciami z żurnali.

W jaki sposób ocieplić wnętrze industrialne? Przede wszystkim wybierz do niego dekoracje, które będą wydawały Ci się odpowiednie. Możesz wstawić kilka elementów z innej stylistyki lub uniwersalną półkę, lampę czy świecznik. Często wystarczy roślina doniczkowa, która wpłynie na bardziej ciepły odbiór pomieszczenia. Jeśli wybierzesz odpowiednie ozdoby, wcale nie zaburzysz stylistyki industrialnej.

Ciekawym sposobem na stworzenie pomieszczenia bardziej przytulnym będzie wykończenie podłogi. Na przytulność wnętrza ogromny wpływ mają dekoracje z tkanin. Możesz wybrać ciekawe dywany pluszowe lub futrzane, które sprawdzą się przede wszystkim w sypialni. Jeśli nie wystarczą Ci tkaniny dywanów czy narzut, na ścianach możesz zawiesić tkane dekoracje. W przestronnych loftowych pomieszczeniach sprawdzą się one doskonale.

Radosne kolory we wnętrzach industrialnych?

Wnętrza industrialne z reguły kojarzą się z kontrastującymi naturalnymi kolorami. Najczęściej ściany mają kolor biały lub szary, a dodatki są ciemne i wykonane z drewna czy stali. Jedynym odstępstwem od tej reguły wydaje się struktura cegieł widoczna na ścianach. Żeby ocieplić wnętrza industrialne, nie obawiaj się wprowadzenia innej kolorystyki. Ściany mogą mieć kolor ciemnej zieleni i wcale nie będą odbiegały od charakterystyki fabrycznych korytarzy. Z kolei pojedyncza ściana w pomarańczowym czy różowym kolorze będzie mocnym akcentem i nada wnętrzu bardziej przytulnego stylu.

Meble industrialne

Komoda loft industrialna FACTORY SOSNA 1

Jeśli jednak nie chcesz, żeby Twoje mieszkanie, biuro lub sala restauracyjna nie stały się miejscami groteskowo wielobarwnymi, trzymaj się kilku zasad. Po pierwsze więcej wcale nie oznacza lepiej, a tyczy się to wszystkich aranżacji minimalistycznych. Nie pokrywaj kolorem wielu ścian, ale wybierz tylko jedną lub nawet jej fragment. Na tle białych ścian i pustych przestrzeni z pewnością będzie to zauważalne, a nie zaburzy całości wnętrza.

Pamiętaj też o tym, żeby trzymać się jednej kolorystyki. Nawet jeśli wybierasz różne kolory, pamiętaj o tym, by były one utrzymane w jednej barwie. Stawiając na róż, wybierz kolory zbliżone do niego lub inne odcienie różniące się tonacją. Uznaj też ten kolor za wiodący w całym pomieszczeniu. Niech pojawia się w innych salach lub biurach. Dzięki temu stylistyka stanie się nie tylko bardziej przytulna, ale także spójna.