Wszechobecne i niedoceniane – stylowe osłonki doniczkowe

Człowiek w naturalnym odruchu lubi obcować z przyrodą i czuć ją wokół siebie. Także wewnątrz mieszkań wielu z nas stara się umieścić sporą ilość roślin w postaci kwiatów czy ozdobnych zielonych palm. Poza pięknem roślin warto zwrócić uwagę także na osłonki doniczkowe, które często są bardzo niedocenianym elementem aranżacji. Nie wierzysz? Sprawdź nasze inspiracje i przekonaj się, jak wiele możesz osiągnąć w aranżacji, wybierając odpowiednie osłony.

Czy warto decydować się na osłony doniczkowe?

Osłony doniczkowe przez wielu uznawane są za niepotrzebny element wyposażenia. W związku z tym kwiaty wewnątrz mieszkań często znajdują się w donicach z podstawkami, które mają klasyczny wygląd. Także kolorystyka często nie jest tak bardzo istotna, ponieważ z założenia goście mają spoglądać w stronę roślin, a nie pojemników, w których te się znajdują. Ignorowanie tego elementu wyposażenia to jednak spory błąd nie tylko ze względu na estetykę, ale także funkcjonalność.

Osłonki doniczkowe metalowe zestaw ELIZA 2

Osłonki doniczkowe metalowe zestaw ELIZA 2

Tymczasem osłony doniczkowe to nie to samo, co donice. Takie konstrukcje różnią się od klasycznych donic brakiem otworów w podstawie. To sprawia, że nie musisz dodatkowo dobierać podstawek i pilnować, czy podczas podlewania nie przelejesz ich. Wysokie osłony z ceramiki czy tworzyw sztucznych mogą zasłonić całą donicę i mają dużo miejsca na nadwyżki wody. Dlatego poza niewątpliwymi walorami estetycznymi odpowiednio dobrane osłonki poprawią funkcjonalność doniczek. Nie wysuszysz kwiatów nawet podczas kilkudniowego wyjazdu czy urlopu.

Jeśli nie byłeś przekonany do osłonek na donice, a urządzasz minimalistyczne wnętrze, z pewnością szybko dostrzeżesz potrzebę ich stosowania. Takie wnętrza charakteryzują się niewielką ilością dekoracji i elementów mniej funkcjonalnych. To w nich popularne stają się kwiaty doniczkowe, które również mają minimalistyczną formę. Paprocie czy klasyczne już storczyki pną się w górę, pozostawiając widoczną donicę. W pustych i pozbawiony dekoracji wnętrzach to ona staje się widoczna. Dlatego inwestycja w stylowe osłonki pozwoli Ci dostosować donicę do całej aranżacji i sprawić, że będzie perfekcyjna.

Osłony doniczkowe - tani sposób na zmianę aranżacji

Trudno znaleźć łatwiejszy sposób na szybką zmianę charakteru pomieszczenia niż wymiana osłon doniczkowych. Szczególnie w dużych donicach na palmy czy fikusy, te osłony mają spory wpływ na odbiór całej aranżacji. Jeśli wybierzesz proste elementy w szarych kolorach, dopasujesz roślinę do minimalistycznych wnętrz skandynawskich. Żeliwna osłona malowana na czarno to z kolei element charakterystyczny dla wnętrz loftowych. Jeśli wybierzesz tkaninę lub sznur, którym owiniesz donicę, stworzysz element wyposażenia luźniejszych aranżacji prowansalskich czy retro.

Mogą Cię zainteresować


Łatwe zmiany nie zawsze są tanie i szybkie. W tym konkretnym przypadku jednak wszystkie cechy są zbieżne. Osłonę doniczkową nawet w największych kwiatach, czy żywym drzewie łatwo wymienisz na nową. Te elementy nie są też drogie i niskim kosztem możesz wymienić komplet osłon we wszystkich donicach w mieszkaniu. To znacznie łatwiejsze niż wymiana całych roślin lub inwestycja w półki czy specjalne stojaki w nowych aranżacjach. Możesz wybrać osłony ceramiczne lub wykonane z tkanin. Wybór jest ogromny.

Co najciekawsze, słony możesz wykonać samodzielnie. Pewnie pamiętasz z dzieciństwa donice z fikusem oplecione dokładnie plecionym sznurkiem jutowym. Wiele aranżacji mocno nawiązuje do stylistyki PRL i takie dekoracje są bardzo pożądane. Możesz wykorzystać do ich tworzenia sznurek lub przewód elektryczny owinięty oplotem jutowym. Wówczas szybciej uporasz się z takimi pracami. Takie osłony nie zawsze spełnią funkcję zabezpieczającą przed przelewaniem doniczek, ale poziom dekoracyjny z pewnością będzie wyjątkowy.

Jak wyeksponować osłony doniczkowe?

Jeśli zdecydujesz się na osłony doniczkowe i zainwestujesz trochę grosza w ten element dekoracyjny, z pewnością będziesz chciał, żeby Twój wysiłek był zauważony. Pozostaje Ci zatem odpowiednia ekspozycja tych dekoracji. Nie stawiaj donic na głębokim parapecie za firankami, gdzie nie będą widoczne. Zastanów się, czy w Twoim mieszkaniu nie znajdzie się odrobinę miejsca na wiszące donice?

Wisząca doniczka - pojedyncza

Wisząca doniczka - pojedyncza

Do tego zagadnienia możesz podejść na dwa sposoby. Jednym z nich jest zawieszanie donic na specjalnych uchwytach montowanych do ściany. W sklepie rustykalneuchwyty.pl znajdziesz kilka wariantów uchwytów na doniczki. W stalowych obręczach możesz umieścić zarówno doniczki osłonięte tkaninami, jak i osłony ceramiczne czy wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki temu na strukturalnej ceglanej ścianie lub pustej przestrzeni znajdą się dekoracje kwiatowe.

Alternatywnym rozwiązaniem będą dekoracyjne wsporniki do kwiatów. Te elementy wyposażenia zakończone są uchwytem lub hakiem, na którym możesz zamocować wiszące doniczki. W industrialnych wnętrzach znakomitym pomysłem będzie stworzenie zawiesia z kutych łańcuchów o klasycznym wyglądzie. W ten sposób nie tylko osłona donicy będzie podkreślała charakter wnętrza.