Urządzanie nowego domu to nie tylko wyposażenie wnętrza i nadanie mu stylowego charakteru. To także ogród i strefa przed domem. Dekoracja ogrodu to jedno z pierwszych dzieł, jakie zobaczą Twoi znajomi. Może także wpłynąć na funkcjonalność tej przestrzeni i sprawić, że poczujesz się w niej komfortowo oraz będziesz chciał spędzić tam wolny czas. Jednym z elementów, które pięknie dekorują ogród i nie wymagają wiele pracy, są kwietniki. W poniższym tekście podpowiemy, jak przygotować kwietniki, żeby wyróżniały się z tłumu.

Wykorzystaj to, co masz

Uchwyt na donice

Uchwyt na donice CHARLIE

Kwiaty doniczkowe to zazwyczaj rośliny, które świetnie radzą sobie w niewielkich pojemnikach. Pozwala Ci to umieścić je niemal w dowolnej lokalizacji. Nie musisz ograniczać się do parapetów, tarasu czy innych klasycznych przestrzeni. Możesz umieścić doniczki w ogrodzie, wzdłuż chodnika prowadzącego do domu, czy otoczyć nimi parking lub altanę.

Stosowanie kwietników to świetny pomysł w nowych obiektach, gdzie jeszcze nie ma szans na własne kwiaty i rośliny gruntowe. Wówczas zasłonisz pewne niedoskonałości, a trawnik przed domem przestanie wyglądać jak plac budowy. Za pomocą kwiatów doniczkowych możesz wykonać też uroczyska w ogrodzie lub udekorować altanę. W ten sposób będzie w niej przyjemnie, a po sezonie swobodnie przeniesiesz doniczki do piwnicy lub garażu.

Jeśli nie chcesz inwestować w drogie kwietniki, postaw na to, co aktualnie masz pod ręką. Możesz wykorzystać do tego stare meble drewniane, czy stalowe stojaki. Doniczkę możesz ustawić na taborecie, który lata świetności ma już za sobą lub na starej metalowej beczce. Możesz też wykorzystać do tego niepotrzebną półkę na książki, do której przymocujesz nowe wsporniki stalowe. Wówczas ten element zyska drugie życie, a Ty będziesz mógł bezpiecznie ustawić na nim kilka doniczek.

Mogą Cię zainteresować


Wiszące kwietniki - pomysł rodem z prowansalskiej wsi

Jeśli miałeś okazję spędzić wakacje na prowansalskiej wsi, z pewnością zachwycił Cię widok pięknie udekorowanych ogrodów i kwiatów wiszących z niemal każdego miejsca wokół budynku. Nie wszystko z tamtego rejonu da się przenieść do naszego klimatu, jednak wiszące kwietniki z pewnością można. Wystarczy tylko chęć, otwarta głowa i solidne dekoracyjne wsporniki.

Najlepsze do zawieszania doniczek z kwiatami mogą okazać się wsporniki do półek meblowych, które przymocujesz do elewacji domu czy altany. To na nich na łańcuchach lub plecionych linkach możesz zawiesić doniczki. Wsporniki możesz umieścić też na suficie na werandzie lub w altanie, co pozwoli Ci zawiesić donicę w pobliżu wejścia nad stołem. Wsporniki nie tylko zapewnią stabilność tym elementom, ale także staną się dodatkową dekoracją. Ich ważną cechą jest też to, że w razie potrzeby możesz zdjąć doniczkę po sezonie lub do prac pielęgnacyjnych.

Choć wspomniane licznie wiszące kwietniki dekorujące ściany domu to dekoracja przypominająca prowansalską wieś, możesz stosować je także w bardziej ascetycznych aranżacjach. Odpowiednio dobrane, sprawdzą się na tle surowego betonu w minimalistycznych obiektach. Wówczas musisz pamiętać o tym, że zbyt duża ilość kwietników może zaburzyć całą dekorację. Postaw na jeden lub dwa ułożone symetrycznie po obu stronach wejścia. Spróbuj zawiesić je na prostych metalowych hakach wieszakowych, które zazwyczaj spotyka się w przedpokojach. Zamocuj je na łańcuchach lub prostych poliestrowych sznurkach, wówczas budynek nie zmieni swojego charakteru. Pamiętaj też o tym, żeby nie wybierać kwiatów zbyt bujnych, stawiając na pojedyncze rośliny.

Moda na paletowe kwietniki

wspornik do kwiatów

Wraz z nastaniem mody na ekologiczne produkty, coraz powszechniejsze stało się wykorzystywanie starych palet. Bardzo często wykonuje się z nich meble ogrodowe, czy zestawy wypoczynkowe wewnątrz mieszkania. Można użyć ich także do stworzenia wyjątkowej dekoracji kwiatowej w ogrodzie.

Jeśli jedna ze ścian budynku lub pomieszczenia gospodarczego straszy Cię już swoim wyglądem, zawieś na niej paletę. Najlepiej zmodernizują ją wcześniej w taki sposób, żeby na poziomych elementach postawić donice z kwiatami. Jeśli przestrzeń jest większa, postaw na kompozycję z kilku palet i stwórz własne wiszące ogrody.

Palety mogą ważyć kilkanaście kilogramów, a z donicami wypełnionymi ziemią jeszcze więcej. Nie zapomnij więc o ich odpowiednim mocowaniu. Możesz przymocować ją za pomocą śrub czy wkrętów. Możesz wybrać też wkręty zakończone hakiem. Wówczas w razie potrzeby paletę możesz bez kłopotu zdjąć lub zmienić ją na inną dekorację.

Świece jak donice

Jeśli przeglądasz magazyny i strony internetowe z inspiracjami ogrodowymi, z pewnością zauważyłeś modę na zakładanie kwietników wewnątrz świeczników. Możesz wykorzystać do tego metalowe produkty stylizowane na rustykalne, wewnątrz których umieścisz doniczkę z kwiatem. Pięknie będą wyglądały zwłaszcza bluszcze lub wiszące pnącza, których pnącza będą wydostawały się przez metalowe elementy.

Ciekawym rozwiązaniem są też transparentne szklane pojemniki, które przypominają kule lub butelki. Nie musisz też rezygnować ze standardowego przeznaczenia świecznika. Świecę możesz umieścić obok roślin lub zielonymi pnączami otoczyć woskową konstrukcję.

Mogą Cię zainteresować


Jak zadbać o nietypowe kwietniki?

Wszystkie wsporniki, półki czy palety, które umieszczasz na zewnątrz budynku, będą narażone na działanie czynników atmosferycznych. Największą szkodę może wyrządzić deszcz, który przyspieszy biodegradację starych drewnianych mebli oraz doprowadzi do korozji elementów metalowych. Jak temu zapobiec?

Jeśli stawiasz na palety drewniane czy stare meble, zabezpiecz je za pomocą impregnatu. Możesz też pomalować je lakierem, co poprawi ich wygląd i będzie dodatkowym zabezpieczeniem. Wybierając uchwyty i wsporniki ze sklepu rustykalneuchwyty.pl, otrzymasz produkty w pięknej stylistyce retro, które można zabezpieczyć przed korozją lakierem. Jeśli zadbasz o to, żeby nie uszkodzić ich lakierowanej powierzchni, powinny przez wiele lat wytrzymać w doskonałym stanie. W razie potrzeby także możesz je pomalować.