Nie potrafimy kontrolować upływającego czasu, jednak możemy zaobserwować jak mija. Zegary pokazują nam, jak szybko do historii przechodzą kolejne minuty, jednak trudno bez nich wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Poza tą filozoficzną i funkcjonalną rolą, zegary często wykorzystywane są jako dekoracja. W klasycznym rozkładzie wskazówek i cyfr niewiele można zmienić, jednak co do całej obudowy oraz wykończenia zegara, mamy już ogromne możliwości. Z poniższego tekstu dowiesz się jak wybrać oryginalny zegar z charakterem i do jakich pomieszczeń będzie pasował ten nietuzinkowy dodatek.

Gdzie możesz pozwolić sobie na ekstrawagancję?

Ścienny zegar loftowy

Ścienny zegar loftowy ROSS

Wybór zegara na ścianę nie jest łatwy i często powoduje więcej problemów i wątpliwości niż dopasowanie innych elementów dekoracyjnych. Podobnie jak w przypadku mebli czy dodatków, także zegary muszą pasować do otoczenia. Choć możemy nie wyobrażać sobie mieszkania bez starego zegara po dziadkach, który wybija każdą pełną godzinę, jednak w niektórych wnętrzach nie będzie on pasował. Wówczas, zamiast dekorować pomieszczenie, popsuje jego charakter.

W modnych ostatnio aranżacjach minimalistycznych wygląd zegara może nieco odbiegać od surowego wystroju całego pomieszczenia. Tu możesz pozwolić sobie na nieco więcej, co pomoże wyróżnić tę część dekoracji na tle pustych ścian i surowych brył mebli. Niestety w minimalistycznych salonach i biurach skandynawskich pola do ekstrawagancji nie jest dużo i bardzo wymyślne konstrukcje nie będą dobrze widziane. Możesz postawić na klasyczne okrągłe tarcze z cyframi rzymskimi w różnych odcieniach szarości. Produkty mogą być wykonane ze stali, choć mile widziane są także tarcze imitujące drewno.

Aranżacje industrialne czy loftowe to z kolei miejsce, w którym możesz pozwolić sobie na znacznie więcej. W pomieszczeniach urządzanych w tej filozofii nie musisz się ograniczać i w zasadzie od Twojej wyobraźni oraz oferty producentów zależy, jaki wygląd będzie miał wybrany zegar. Oczywiście wszystko w ramach fabrycznego charakteru produktów, w których powinno dominować żeliwo, stal czy drewno. Rosnącą popularnością cieszą się zegary i dekoracje, które wykonywane są z elementów pochodzących ze starych konstrukcji fabrycznych. Na jasnych ścianach w przestrzennych pomieszczeniach takie elementy świetnie podkreślają loftowy klimat mieszkania lub biura.

Mogą Cię zainteresować

Wyjątkowe zegary do pokoju dziecięcego

Sporo osób uznaje, że pokój dziecięcy rządzi się swoimi prawami i nie musi być ściśle związany z ogólnym wystrojem całego mieszkania. Rzeczywiście, w ciężkich loftowych aranżacjach czy surowym minimalizmie najmłodsi domownicy mogą nie czuć się najlepiej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby choć część dodatków nie nawiązywała do ogólnego stylu mieszkania. Charakterystyczny zegar może być jednym z nich.

Jeśli w swoim domu stawiasz na industrialne pomieszczenia, możesz sięgnąć po zegary utrzymane w tej stylistyce. Ciekawym pomysłem może być metalowy zegar przypominający awionetkę albo jednopłatowy samolot, którego skrzydła jednocześnie tworzą półkę na drobiazgi. Takie elementy sprawdzą się szczególnie w pokoju chłopców. Niezależnie od płci mieszkańca, można też wykorzystać zegar w kształcie wiatraka z wielokolorowymi śmigłami.

Zaletą zegarów industrialnych wykonanych ze stali jest też ich wytrzymałość. Każdy rodzic wie, że pokój dzieci często przypomina ośrodek badawczo-rozwojowy, w którym badana jest wytrzymałość poszczególnych produktów. Wiszące zegary dobrze zamocowane na ścianie i ich stalowe elementy są odporne na uszkodzenia w wyniku uderzenia piłką czy upadku. Inną ważną kwestią jest uniwersalna stylistyka. Takie zegary nie są bezpośrednio związane z bohaterami bajek czy filmów, dlatego nie staną się zbędne wraz z przemijającą modą i dorastaniem dziecka.

Jak dobrać wygląd zegara do pomieszczenia?

Industrialny zegar ścienny

Industrialny zegar ścienny ŚMIGŁO

Obserwując kolekcję unikalnych zegarów na stronie rustykalneuchwyty.pl, możesz znaleźć w niej produkty w różnych kształtach. Część z nich przypomina klasyczne zegary z okrągłą tarczą i cyframi, tymczasem inne zupełnie odbiegają od tego stereotypu. Możesz sięgnąć po zegary wykonane z wykorzystaniem rur stalowych i industrialnych konstrukcji, które doskonale sprawdzą się w lokalach gastronomicznych, pensjonatach czy stylowych salach fitness. Unikalne zegary loftowe wykonywane z żeliwa czy stali mają tak zróżnicowany kształt i wygląd, że czasem ciężko wybrać model, który będzie dobrze pasował do danego wnętrza. Czym się kierować podczas wyboru zegarów?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wymiar tej funkcjonalnej dekoracji i dopasowanie do wielkości pomieszczenia. Duże zegary na małych ścianach i w niewielkich pokojach mogą wyglądać groteskowo i sprawić, że cała uwaga skupi się tylko na nich. Tymczasem na dużych przestronnych ścianach industrialnych pomieszczeń niewielkie zegary po prostu będą niewidoczne.

Zastanów się także nad wyborem kolorystyki zegarów, które powinny być dopasowane do otoczenia. Możesz wybrać zegary, które kontrastują z kolorem ściany, dzięki czemu będą na niej widoczne. W przypadku pomieszczeń loftowych, w których zazwyczaj ściany są jasne, dobrze widoczne będą wszystkie elementy z czarnej lub czerwonej stali. Na ciemnych ścianach możesz postawić także na ciemne tarcze i konstrukcje zegarowe, z którymi kontrastowały będą jasne cyfry lub wskazówki. Sięgając po inną kolorystykę pamiętaj o tym, że nawet mocny i intensywny kolor będzie w dobrym guście, jeśli zestawisz go z dodatkami w tej samej barwie.

Zwróć uwagę także na miejsce, w którym ulokujesz zegar. Nie każdy lubi spoglądać na wskazówki i stale kontrolować upływający czas. W związku z tym unikaj umieszczania zegara w centralnym punkcie aranżacji, chyba że jest to sala fitness lub podobne miejsce. Charakterystyczny zegar może być uzupełnieniem aranżacji, a nie jej głównym punktem. Lepiej umieść go na półce lub stoliku ustawionym na uboczu. Jeśli wybierzesz zegar wiszący, znajdź dla niego miejsce nad wejściem czy na bocznej ścianie.

Mogą Cię zainteresować