Drzwi przesuwne to modele, które budzą podziw. Są zupełnie inne niż modele skrzydłowe. Nie stanowią one tylko elementu funkcjonalnego wyposażenia wnętrz, ale także dekoracyjny. Są niczym tajemne przejście. Owiane tajemnicą tego, co znajduje się za nimi. A znajdować się mogą różne pomieszczenia. Rustykalne drzwi przesuwne mają szereg zastosowań i sprawdzą się w różnych wnętrzach. Ich sielski design nie narzuca też stylu aranżacji w jakiej wnętrze musi być utrzymane. Naturalne drewno i metalowe prowadnice sprawią, że zarówno w minimalistycznym, skandynawskim salonie, jak i retro sypialni drzwi przesuwne odnajdą się perfekcyjnie.

drzwi przesuwne z jednego kawałka drewna

Fot. Pinterest

W czym tkwi magia drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne to modele magiczne. Na takie stwierdzenie składa się kilka aspektów. Przede wszystkim są inne niż tradycyjne, a jak coś jest inne i oryginalne to wzbudza ciekawość i intryguje. Sposób otwierania takich drzwi jest niecodzienny, przez co stanowią one gratkę dla fanów designerskich przedmiotów i budowania za ich pomocą atmosfery wnętrza. Drzwi przesuwne stanowią nie tylko element funkcjonalny, ale urozmaicają wygląd ściany. Dzięki nim płaszczyzna ściany nabiera charakteru i trójwymiarowości. Całość urozmaica także prowadnica w klimacie loft. A przesuwanie po niej stylowych drzwi jest dużo przyjemniejsze niż otwieranie tradycyjnych przy pomocy klamki. Drzwi przesuwne są pełne harmonii. Tworzą jedność ze ścianą i nie wprowadzają do wnętrz chaosu.

 

Drzwi przesuwne – modne i sprytne

O tym, że drzwi tego typu są w trendach – wiadomo. Drzwi te są także bardzo funkcjonalne. Oto dlaczego. Otwieramy je wzdłuż powierzchni ściany, zatem nie zajmują cennego miejsca. Można je otwierać bez obaw o to, że klamka uderzy w stojącą w pobliżu komodę. Są też alternatywą pomiędzy posiadaniem drzwi tradycyjnych a ich absolutnym brakiem. Dla wielu osób drzwi stanowią element ograniczający, z którego wolą zrezygnować. Z czasem jednak okazuje się, że przydałyby się drzwi, które mogłyby odgrodzić salon od jadalni lub sypialnię od gabinetu. Doskonałym rozwiązaniem są drzwi przesuwne w rustykalnym stylu. Wystarczy przesunąć je, by połączyć ze sobą obie przestrzenie i zamknąć, aby je oddzielić.

drzwi przesuwne we wnetrzu rustykalnym

Fot: Decoist

Do wyboru, do koloru

Drzwi przesuwne wykonane z drewna to najlepsza propozycja. Mogą być w kolorze naturalnym lub pomalowane bejcą, która pasuje kolorystycznie do wnętrz – najczęściej szare lub białe. Producenci drzwi tego typu raczą nas modelami wykonanymi z różnych gatunków drewna, dzięki czemu można je dopasować do stylistyki wnętrza lub sprytnie wnętrze zmienić. Jeśli we wnętrzach panuje minimalizm i króluje kolor biały, warto przełamać tę monochromatyczność drzwiami ciemniejszymi – w kolorze orzecha czy wenge. Drzwi białe będą idealnie pasować do wnętrz, w których głównym kolorem jest szarość, a modele dębowe są wprost stworzone do wnętrz w stylu loft.

 rustykalne drzwi przesuwne

Do jakich wnętrz drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne idealnie sprawdzą się w salonie, gdzie będą skupiać na sobie uwagę odwiedzających. Do salonu warto wybrać okazały model, który podkreśli charakter wnętrz. Subtelniejsze drzwi doskonale sprawdzą się w sypialni. Jeśli ta została połączona z łazienką, będą stanowić perfekcyjne przejście do pokoju kąpielowego. Oczywiście drzwi pasują także do wnętrz gabinetu, kuchni, jadalni a nawet pokoju dziecka. Jednak warto zdecydować się na jeden główny akcent w postaci drzwi przesuwnych w jednym z pomieszczeń. Jeśli chcemy wprowadzić drzwi przesuwne do innych pomieszczeń, warto zdecydować się na wybór jednego modelu, dzięki czemu wnętrza będą spójne, a za drzwiami mogą kryć się pomieszczenia o różnej stylistyce. Zatem: sezamie otwórz się i pokaż co kryje się za drzwiami.