Menu

Brak produktów w koszyku.

Jak dobrać odpowiednie nogi stalowe do blatów


Jak dobrać nogi do blatu drewnianego?

Wybór nóg meblowych, które jednocześnie spełnią wymagania techniczne i estetyczne jest trudniejszy niż może się to wydawać. My kierujemy się regułą BFM – Blat, Funkcja, Miejsce. Głównym kryterium przy wyborze modelu nogi meblowej jest blat, który ta noga ma podtrzymywać - a właściwie waga, rozmiar, grubość i kształt. W przypadku funkcji musimy wziąć pod uwagę przeznaczenie mebla, który tworzymy – będzie to ławka, konsola, blat roboczy, a może stół lub stolik kawowy? Równie istotna jest aranżacja, jaka stanie się tłem dla nóg stalowych.

KSZTAŁT BLATU, GRUBOŚĆ I WYMIAR

Dawniej głównie z litego drewna, później zastąpione przez płyty stolarskie, obecnie – ponownie popularność zyskały blaty dębowe i sosnowe oraz... z betonu. Stworzenie wymarzonego stołu rozpoczyna się od wyboru kształtu, który sprosta oczekiwaniom użytkowników oraz optymalnie wypełni przestrzeń jadalnianą. Okrągłe stoły doskonale spełniają swoją rolę w małych pomieszczeniach, z kolei prostokątne blaty sprawdzają się w bardziej przestronnych wnętrzach. Geometryczne płaty litego drewna popularne są również dla stolików kawowych i ław. Interesującym rozwiązaniem jest również dekoracyjne wykorzystanie żywicy epoksydowej do zalewania sęków, szczelin i pęknięć w drewnianych blatach. stół drewniany dębowyWybierając okrągły blat drewniany warto zwrócić uwagę na nogi pojedyncze. Metalowe nogi Retro, Arrow lub Flat pozwalają na dowolność w wyborze miejsca ich montażu, co jest atutem w przypadku owalnych stołów. Alternatywą jest podstawa Quercus – stabilna i wytrzymała noga stalowa stworzona na planie kwadratu, która gwarantuje solidne podparcie dla okrągłego blatu.

Do grubych blatów o geometrycznym kształcie – mamy na myśli przedział 4-6 cm – proponujemy masywne nogi z profilu lub płaskownika, np. nogi ze stali Kwadro Loft, Kwadrox, Slan lub Trapez. Jeżeli jednak wybrany blat ma grubość 2 cm i ma posłużyć jako konsola, to należałoby zdecydować się na smuklejsze nogi, aby cała konstrukcja nie była przytłaczająca – idealnie sprawdzą się metalowe nogi z linii Hairpin. Kwadro Loft. Podsumowując – niebagatelny wpływ na wybór nóg meblowych mają gabaryty blatu. Masywne nogi przytłoczą mały blat, natomiast do dużego nie będą pasowały delikatne pojedyncze nogi, które zginą w całości bryły.

WYSOKOŚĆ

Niezależnie od kształtu blatu, kolejnym ważnym parametrem – szczególnie w przypadku stołu i biurka — jest wysokość nogi meblowej. Tu należy znać grubość blatu i dobrać nogę tak, aby całkowita wysokość mebla znajdowała się w przedziale 75-78 cm. Jest to standardowa wysokość stołu, która uwzględnia przeciętną wysokość osoby dorosłej oraz rozmiar krzeseł oferowanych na rynku. Należy pamiętać, że odpowiednia wysokość stołu gwarantuje komfortowe siedzenie i nie nadwyręża kręgosłupa. W ofercie Rustykalneuchwyty.pl posiadamy nogi o standardowej wysokości 71 cm, która w połączeniu z Naszymi blatami o grubości 4 cm pozwalają na stworzenie mebla wpisującego się w kanony meblarstwa.

KSZTAŁT NOGI

Gdy wszystkie decyzje dotyczące blatu zostały podjęte, pod lupę należy wziąć nogi meblowe. Tutaj do wyboru mamy wspomniane już nogi pojedyncze lub zespolone. Alternatywą są kompletne podstawy do stołu.

Noga pojedyncza to rodzaj nogi stalowej, którą wykorzystać można do każdego rodzaju blatu, niezależnie od jego kształtu i wielkości. Tendencyjnie wybierane są jednak do okrągłych stolików kawowych lub mniejszych stołów, gdyż pozostawiają one dużo przestrzeni pod blatem. Nogą pojedynczą jest również noga umiejscowiona centralnie pod stołem okrągłym, jednak nie zalecamy wykorzystania tego modelu do blatów o średnicy większej niż 120 cm.

Model zespolony najczęściej wybierany jest przez Klientów posiadających duże blaty prostokątne. Sprawdzają się jako podstawy do stołów w salach konferencyjnych, salonach oraz przestronnych jadalniach. Decydując się na zakup tego typu podstawy, należy pamiętać, aby szerokość blatu była co najmniej równa szerokości podstawy montażowej nogi, aby żaden stalowy element nie wystawał poza obrys blatu. Posłużymy się konkretnym przykładem – model Kwadro Loft wymaga blatu o minimalnej szerokości 80 cm. Nogi zespolone prezentują się doskonale, gdy licują się z blatem.

    • Podstawa do stołu żeliwna lub stalowalinia Texas

Niebanalnym rozwiązaniem są podstawy do stołu z żeliwa lub stali. Stabilność mebla gwarantuje solidna konstrukcja wykonana z najwyższej jakości materiałów. Masywna i przykuwająca uwagę podstawa może stać się bazą dla całej aranżacji.

Montaż nóg do blatu dębowego

blat drewniany w ramie

Montaż nóg należy rozpocząć od wyboru ich umiejscowienia, co uzależnione jest od preferencji Klientów. Po podjęciu decyzji należy zaznaczyć punkty montażowe na spodzie blatu – oczywiście odpowiadające otworom na podstawie montażowej nogi. Kolejnym krokiem jest nawiercenie otworów o średnicy 2-3mm i głębokości o 5mm mniejszej niż grubość blatu. Jest to czynność zalecana szczególnie w przypadku blatu wykonanego z twardego materiału, jak jest np. drewno dębowe lub jesionowe, pozwalająca uniknąć ukręcania się „łebków” wkrętów.

Mocując nogi Typu A, Trapez, Kwadro, itp. należy rozpocząć od skrajnych otworów, naprzemiennie z prawej i lewej, podążając do środka. Dopiero po wstępnym wypełnieniu wszystkich otworów montażowych należy „dociągnąć” wkręty.

Do nóg stalowych z oferty Naszego sklepu polecamy wkręty z łbem soczewkowym 3.9 x 32 mm.

Najczęściej spotykaną metodą montażu nóg meblowych do blatu jest licowanie podstawy z krótszą krawędzią blatu lub mocowanie w głębi blatu, równolegle do krótszej krawędzi.

   nogi stalowe do stołu drewnianego  montaż nóg do stołu z drewna

W przypadku nóg metalowych pojedynczych montaż jest dowolny – licowanie z kątami w przypadku kwadratowych lub prostokątnych blatów, mocowanie w głębi blatu okrągłego lub pośrodku w przypadku centralnej nogi pojedynczej.

nogi do stołu okrągłegonogi pojedyncze do stołu wysokiegonoga do stołu okrągłego drewnianego

1