Łazienki w loftowym wydaniu

Aranżacje loftowe należą do najmodniejszych stylów architektonicznych w wyposażaniu wnętrz. Pomieszczenia z przeszłością stanowią element mieszkań, hoteli, pensjonatów, a także obiektów biurowych. Jeśli Ty także chcesz zastosować tę stylistykę w swoim domu, powinieneś poznać kilka zasad. Z poniższego tekstu dowiesz się, w jaki sposób zmienić wystrój łazienki na loftowy i jak niskim kosztem możesz ją urządzić.

Zaprojektuj przestrzeń całej łazienki?

Pomieszczenia loftowe to tak zwane przestrzenie z przeszłością. Sama filozofia narodziła się w połowie ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas dawne pomieszczenia fabryczne zaczęto przekształcać na mieszkania, zachowując ich przemysłowych charakter.

Przez wiele dekad stylizacje industrialne mocno ewoluowały i dopuszczano w nich nietypowe dodatki. Zachowały się jednak podstawowe założenia, które odróżniają pomieszczenia industrialne od innych minimalistycznych aranżacji. Przede wszystkim lofty charakteryzują się sporą otwartą przestrzenią, a zamknięcia, przegrody czy ścianki działowe ograniczone są do minimum. Często w wejściu umieszcza się drzwi przesuwne drewniane lub stalowe. Dominuje w nich stonowana kolorystyka, opierająca się na bieli czerni i odcieniach szarości.

zestaw prysznicowy natynkowy

Bateria, zestaw prysznicowy natynkowy APETON

Przestrzenie loftowe zazwyczaj uwypuklają oryginalną strukturę konstrukcji budynku. Odsłonięte belki nośne czy goła cegła są traktowane jako bardzo pożądany elementy wystroju. Jeśli dysponujesz łazienką w starym budownictwie lub faktycznych pomieszczeniach industrialnych, wystarczy, że skujesz tynk ze ścian i odsłonisz ich naturalną strukturę. Alternatywą może być pomalowanie ścian łazienki na biało lub użycie szarych surowych tynków strukturalnych. Popularne stają się też płytki ceramiczne imitujące betonowe płyty. Niektóre z nich montowane są do ściany za pomocą kotew, co dodatkowo wpływa na charakter pomieszczenia.

Podczas wyposażania łazienki loftowej zadbaj o dobór naturalnych materiałów. W nich nie ma miejsca na tworzywa sztuczne, czy delikatne kwiatowe motywy. W pomieszczeniach loftowych dominuje surowe szkło, elementy stalowe i naturalne drewno z widoczną strukturą. Dodatki powinny być oryginalne i niepowtarzalne. Dzięki temu cała aranżacja okaże się jedyną w swoim rodzaju. W dobrym tonie jest brak wykończenia lub wręcz postarzanie akcesoriów. Dla zachowania przestrzeni stosuje się staroświeckie wanny umieszczane w centralnej części łazienki. Sporym zainteresowaniem cieszą się także kabiny prysznicowe typu walk-in, które nie mają brodzika, a od pozostałej części łazienki odgradza je tylko pojedyncza tafla szkła.

Zadbaj o meble w łazienkach loftowych

Jeśli zbijesz już tynk ze ścian i uznasz, że pomieszczenie ma loftowy charakter, zastanów się nad wyborem mebli. Te w pomieszczeniach loftowych najczęściej charakteryzują się prostotą. Tu ceniona jest geometryczna regularna bryła i surowe wykończenie. Zrezygnuj z dodatkowych ozdób i dekoracji. Meble powinny przypominać przedmioty znane z pomieszczeń fabrycznych lub warsztatów rzemieślniczych. Ma cechować je minimalizm stylowy połączony z funkcjonalnością.

Na rynku znajdziesz wiele produktów stylizowanych na loftowe. Część z nich to oryginalne meble warsztatowe po pracach pielęgnacyjnych. Często jednak odstraszają wysoką ceną i powtarzalnością. W związku z tym można spróbować wykonać je samodzielnie. Korzystając z oferty dodatków ze sklepu rustykalneuchwyty.pl, wykonasz oryginalne meble, których nie znajdziesz w innym miejscu. Będą oryginanlną ozdobą Twojego mieszkania.

Mogą Cię zainteresować


Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli dominuje drewno i stal. Umywalkę możesz umieścić na blacie drewnianym. W razie potrzeby blat drewniany poddaje się łatwej obróbce, dlatego wycięcie otworu na baterię pionową nie będzie stanowiło problemu. W asortymencie sklepu znajdują się blaty w kształcie prostokąta, a także okrągłe. Pozwoli Ci to wykonać z nich również funkcjonalne stoliki na kosmetyki. Deski dębowe o regularnych krawędziach staną się półkami wiszącymi nad umywalką lub w okolicach wanny.

W sklepie rustykalneuchwyty.pl znajdziesz także solidne podstawy pod blaty. Stalowe nogi do stołu zapewnią stabilność blatu i dodatkowo będą stanowiły element dekoracyjny. Wyroby są w różnych kształtach, jednak łączy je surowy loftowy wygląd. Metalowe konstrukcje o prostych formach najczęściej pomalowane są proszkowo na czarny kolor, który powszechnie wybierany jest do wnętrz w stylu industrialnym. Jeśli planujesz stworzyć szafki z otwieranymi drzwiczkami, zawiasy i uchwyty także znajdziesz w asortymencie sklepu.

Wybierz dodatki industrialne

Nie możesz zapomnieć także o dodatkach, które są w stanie dopełnić całą aranżację. W ich przypadku również nie musisz decydować się na zakupy w marketach budowlanych. Wystarczy, że ponownie odwiedzisz sklep rustykalneuchwyty.pl. i sięgniesz po nietuzinkowe akcesoria do stworzenia oryginalnej aranżacji.

Kinkiet retro

Kinkiet retro krótki LOGAN

Na początek zadbaj o oświetlenie. Lampa nad lustrem to jeden z najważniejszych elementów każdej łazienki. Możesz sięgnąć po metalowe kinkiety w surowym loftowym stylu wykończone w kilku kolorach. Sam dobierzesz, czy żarówka będzie wkręcana na sztorc lub do gniazda łamanego. Nie zapomnij też o specjalnej żarówce. W loftowych wnętrzach najlepiej sprawdzają się klasyczne żarówki Edisona o charakterystycznym wyglądzie. Na środku sufitu zamocuj lampę wiszącą inspirowaną oświetleniem stosowanym w warsztatach rzemieślniczych. Metalowy klosz może mieć różne klasyczne kolory lub być pokryty rudą powłoką korozji.

Jeśli zamierzasz zadbać o charakterystyczne uchwyty, sięgnij po proste żeliwne wieszaki na papier toaletowy. Z kolei ręczniki zawiesisz na hakach wieszakowych znanych głównie z przedpokoju. Wybierz te o prostym i minimalistycznym wyglądzie. Możesz zawiesić je w rzędzie na ścianie lub drzwiach wejściowych. Ciekawym miejscem na zastosowanie uchwytów żeliwnych będzie kabina prysznicowa. Minimalistyczne drzwi rozsuwane pięknie wzbogacisz żeliwnym uchwytem, który jest odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne.