Menu

Brak produktów w koszyku.

Wybarwienie i pielęgnacja blatów drewnianych


Jak impregnujemy nasze blaty drewniane?

Nasze kilkuletnie doświadczenie w wybarwianiu blatów, gwarantuje najwyższą jakość wykonania.
Oferowane przez nas blaty impregnowane są sprawdzonymi olejami, najwyższej jakości. Nałożenie oleju nie tylko impregnuje drewno i zabezpiecza przed wilgocią, ale także nadaje wyjątkowy efekt wizualny.
Proces wykonywanego przez nas olejowania, odbywa się dwuetapowo w odstępach 24 h. Kolejna warstwa oleju nakładana jest po pełnym odparowaniu pierwszej, gwarantując jeszcze lepsze zabezpieczenie drzewa przed zmiennymi warunkami środowiskowymi i działaniem promieni UV. Szeroki wybór kolorów blatów jakie oferujemy, gwarantuje, że z pewnością nasze produkty będą pasowały do każdego wnętrza - blaty wybarwiamy na kolory: olej naturalny, olej brąz, olej szary, olej ciemnoszary, olej szaro beżowy, olej szaro srebrny( ze srebrnymi drobinkami) oraz w stanie surowym do indywidualnego wybarwienia przez Klienta.

Pielęgnacja blatów drewnianych w kilku krokach

Nasze drewniane drzwi i blaty stanowią często największą wizytówkę wnętrz domów i mieszkań naszych Klientów. W trosce o to, by zawsze przykuwały uwagę i zachowywały „świeżość”, pragniemy przedstawić kilka prostych a zarazem skutecznych metod ich pielęgnacji.

-  meble olejowane lub woskowane najlepiej czyścić za pomocą miękkich i delikatnych ściereczek dedykowanych do powierzchni drewnianych zaolejowanych. Produkty tego typu są powszechnie dostępne w ofercie internetowej jak i sklepach stacjonarnych.

- wyraźnie podkreślamy, że wszelkie rodzaje drewnianych mebli należy, czyścić środkami przeznaczonymi wyłącznie do powierzchni drewna. Użycie preparatów, które mają inne zastosowanie, mogą wpłynąć na produkt w sposób niekorzystny a w niektórych przypadkach wręcz szkodliwy.

- sam proces olejowania warto powtórzyć co 2-3 lata a w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci lub promieni UV co ok. 12 miesięcy.

- do ponownego olejowania zalecamy stosowanie wyłącznie olejów renomowanych firm. Proces ten, należy wykonać delikatnie nasączoną ściereczką, nanosząc preparat na czysty blat/drzwi, zgodnie z kierunkiem usłojenia (wzdłuż słoja). Przed olejowaniem warto odnawianą powierzchnię delikatnie przetrzeć papierem ściernym o ziarnistości 320 (także wzdłuż usłojenia).

pielegnacja blatu drewnianego

Jak pielęgnować impregnowane blaty drewniane?

Drewno to naturalny i ekologiczny surowiec, używany do produkcji solidnych i stylowych mebli oraz wykańczania kuchni a nawet łazienek. Drewniane blaty bardzo ładnie się prezentują, ocieplają wnętrza, wprowadzają w nie przytulny, rodzinny klimat. Blaty drewniane odpowiednio pielęgnowane mogą służyć nam przez długie lata, nie tracąc nic ze swojego piękna. Najważniejsze, uniwersalne zasady to usuwanie z nich od razu rozlanej wody, czy innych płynów suchą szmatką oraz ochrona przed bezpośrednim kontaktem z gorącymi naczyniami. Blaty zabezpieczane są różnymi technikami. W zależności od tego, czy mamy blat drewniany woskowany, olejowany, czy lakierowany, dobieramy odpowiedni sposób jego pielęgnacji.

Jak dbać o blaty woskowane?

Wrażliwe na zarysowania i delikatne drewniane powierzchnie woskowane należy czyścić, używając miękkich, bawełnianych szmatek. Z woskowanych mebli trzeba często i systematycznie usuwać kurz, aby nie zalegał długo i nie przyczepiał się do stosunkowo miękkiej powierzchni. Taki zalegający kurz jest bardzo trudny do usunięcia. Dlatego podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym woskowanego blatu jest częste odkurzanie suchą, delikatną ściereczką.
Do mycia blatów woskowanych nie należy stosować detergentów, trzeba również unikać częstego kontaktu powierzchni z wodą. Najlepiej używać specjalnych środków czyszczących z dodatkiem wosku. Dzięki nim czyszczone powierzchnie są dodatkowo uzupełniane o kolejną warstwę zabezpieczającego preparatu.
W przypadku blatów woskowanych nie wystarczy ich czyszczanie, aby zachować powierzchnię w idealnym stanie. Blaty, w szczególności kuchenne, są intensywnie eksploatowane. Wosk nie tworzy tak trwałej warstwy ochronnej jak lakier, dlatego należy 2 - 3 razy do roku przeprowadzać ponowne woskowanie całej powierzchni. Wosk nakłada się na czystą i suchą powierzchnię, i wciera w nią kolistymi ruchami. Następnie blat należy wypolerować delikatnie wzdłuż słoi drewna. Takie okresowe woskowanie zajmie wprawdzie trochę czasu, lecz podkreśli naturalne piękno drewna i przedłuży jego trwałość.

Pielęgnacja blatów olejowanych

Olejowanie jest bardzo dobrym sposobem zabezpieczania blatów mebli. Dzięki antystatycznym właściwościom oleju, na zabezpieczonych nim meblach nie osiada łatwo kurz. Olej chroni także drewno przed promieniowaniem UV oraz przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz blatu. Meble olejowane zabezpieczone są również przed zniszczeniem w czasie użytkowania. Niewielkie zadrapania, rysy, przetarcia można łatwo usunąć z powierzchni papierem ściernym, a następnie na te miejsca nanieść olej. Jednak 2 - 3 razy do roku należy powtarzać zabieg olejowania całego blatu, ponieważ olej z czasem wnika do środka drewna, i potrzebne jest utworzenie nowej warstwy ochronnej.
Codzienna pielęgnacja olejowanych blatów polega na przetarciu ich wilgotną ściereczką wzdłuż usłojenia. Większe zabrudzenia usuwa się wodą z mydłem, które przeznaczone jest specjalnie do mycia olejowanego drewna.
Wskazane jest również czyszczenie blatu co kilka tygodni ściereczką nasączoną olejem. Dzięki temu zabiegowi zyska on większą odporność na zarysowania.

Czyszczenie i konserwacja drewnianych blatów lakierowanych

Drewniane powierzchnie pokryte lakierem są bardzo dobrze chronione. Łatwo jest również utrzymać je w czystości. Kurz usuwa się z lakierowanego blatu suchą ściereczką.
Na lakierowanej na wysoki połysk powierzchni łatwo mogą powstać brzydkie plamy z odcisków palców, a także inne plamy i zabrudzenia. Takie zaplamienia powierzchniowe usuwamy wilgotną, nie mokrą gąbką, zamoczoną w wodzie z łagodnym detergentem, płynem do naczyń lub mydłem. Nie wolno stosować mocnych wybielaczy ani szorstkich ściereczek. Po umyciu blat należy delikatnie wytrzeć do sucha.
Wyczyszczoną powierzchnię co jakiś czas trzeba poddawać konserwacji za pomocą specjalnych środków do pielęgnacji lakierowanego drewna. Mogą to być środki w sprayu, oleje do konserwowania powierzchni lakierowanych, odnawiacze lakieru, odplamiacze do mebli. Odnawiacz odświeża lakier, maskuje zmatowienia i rysy, nadaje połysk. Specjalnego oleju używa się do konserwacji mebli użytkowanych w miejscach, gdzie są narażone na wilgoć, czyli głównie w kuchniach i łazienkach. Taki olej odświeża wyblakły lakier, zabezpiecza przed szarzeniem oraz wnikaniem wilgoci do wewnątrz.
Na lakierowanym blacie często powstają również drobne zarysowania. Można je zamaskować specjalnym markerem do retuszowania. Niektóre lakiery można poddawać renowacji poprzez delikatne przeszlifowanie powłoki, usunięcie pyłu i nałożenie świeżej warstwy lakieru.
Powłoka lakierowana jest trwała i nie wymaga częstej wymiany, jak w przypadku powierzchni woskowanych i olejowanych, na długo zachowuje ładny wygląd. Tylko w przypadku, gdy na blacie lakierowanym powstaną duże zarysowania i obtłuczenia, należy całkiem zeszlifować starą, i nałożyć nową warstwę lakieru.
Dzięki właściwej pielęgnacji, drewniane blaty woskowane, olejowane i lakierowane zachowują na długo piękny, świeży wygląd.

impregnowanie blatow drewnianych

1