Menu

Jak dobrać odpowiednie nogi stalowe do blatów


Jak dobrać nogi do blatu drewnianego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta jak wydawać by sie mogło na pierwszy rzut oka. Nalezy wziąść pod uwagę kilka ważnych aspektów m.in. do czego ten blat ma nam służyć - czy będzie to blat kuchenny, blat do spożywania rodzinnych posiłków, biurko, blat roboczy, barowy czy może ławka.  Na czym zatem trzeba się skupić, aby dobrze wybrać nogi stalowe do blatu?

KSZTAŁT BLATU, GRUBOŚĆ I WYMIAR 

Blaty do stołów mogą mieć różne kształty: standardowe prostokątne, kwadratowe, w kształcie litery L, okrągłe, owalne czy też bardzo modne ostatnio blaty z plastra  stół drewniany dębowyz naturalnymi nierównościami. Blaty geometryczne wykorzystywane są głównie w strefie kuchennej lub jadalnianej, blaty okrągłe głownie w małych pomieszczeniach, natomiast duże masywne blaty prostokąte w jadalni czy też we wnętrzach bardziej przestronnych. Blaty z plastra drewna dębowego czy jesionowego użytkowane są przede wszystkim jako stoliki kawowe lub stoliki nocne. Bardzo modne jest ostatnio wykorzystywanie żywicy epoksydowej do zalewania sęków, szczelin czy pęknięć w drewnianych blatach, takie blaty można również podświetlić. Inne nogi wykorzystyjemy do blatów okrągłych a jeszcze inne do blatów prostokątnych. 

Kolejnym aspektem jest grubość blatu, do blatów grubych 4-6 cm dobrze montować nogi masywne, z grubego profilu czy płaskownika, tak aby stół był stabilny - tu możemy zaproponować nogi typu Kwadro Loft. Jeżeli natomiast blat do którego nogi chcemy wybrać ma grubość 2 cm i ma nam posłużyć jako konsola, to raczej należałoby zdecydować się na nogi smuklejsze i cieńsze, aby cała konstrukcja nie była przytłaczająca, np. nogi Hairpin

Blaty, w zależności jakie mają swoje przeznaczenie różnią się względem siebie także wymiarem, który również ma niebagatelny wpływ na wybór odpowiednich nóg. Do blatu małego nie będą pasowały nogi bardzo masywne, natomiast do bardzo dużego blatu nie będą pasowały nogi z bardzo cienkich elementów, które zginą w całości bryły. 

WYSOKOŚĆ STOŁU

Niezależnie od kształu naszego stołu czy biurka, kolejnym ważnym parametrem jest jego wysokość. Tu należy wiedzieć jakiej grubości palnujemy blat i tak dobierać nogę aby całkowita wysokosć mebla była w przedziale 75-78 cm. Zatem jeśli mamy blat o grubosci 4 cm, to noga meblowa powinna mieć wysokość 71-73 cm wysokosci. Jeśli jednak mamy blat cieńszy, np. o grubości 2 cm (z płyty meblowej, mdf, szkła czy spieku kwarcowego) to noga powinna mieć 73-75 cm wysokosci. Standardowa wysokość stołu mieści się w przedziale 75-78 cm i ma na nią również wpływ wzrost osób przy nim siedzących oraz wysokość krzeseł, należy jednak pamiętać, iż odpowiednia wysokosć stołu gwarantuje komfortowe siedzenie i nie nadwyręży naszego kręgosłupa.

KSZTAŁT NOGI

Gdy wiemy już jaki mamy czy jaki planujemy zakupić blat, jakiej będzie grubości oraz wielkości możemy przejść do meritum, czyli wyboru odpowiedniego modelu nóg meblowych. Do wyboru są dwa typy nóg: pojedyncze lub zespolone.

Noga pojedyncza np. Retro, Flat, Hairpin, Slim

Noga zespolona np. Krzyżak, Trapez, Typu A, Typu X, Kwadro

Pierwszy typ nóg można stosować praktycznie bez ograniczeń do każdego rodzaju blatów niezależnie od ich kształtu i wielkości. Najczęściej jednak stosowane są do okrągłych stolików kawowych lub mniejszych stołów w celu zachowania jak największej przestrzeni pod blatem. Nogą pojedynczą jest również noga umiejscowiona centralnie pod stołem okrągłym, taki model stosujemy głównie do blatów o maksymalnej średnicy 120 cm.

Model „zespolony” najczęściej wybierany jest przez Klientów posiadających duże prostokątne blaty. Sprawdzają się w stołach sal konferencyjnych, salonach czy też dużych jadalniach. Decydując się na zakup właśnie takiego rozwiązania, należy pamiętać by szerokość blatu była przynajmniej równa szerokości podstawy montażowej nóg tak, by żaden stalowy element nie wystawał poza obrys blatu. Tak więc np. w przypadku nóg Kwadro 80x71 blat powinien mieć szerokość min. 80 cm. I takie też rozwiązanie jest często stosowane przez Klientów w sytuacji kiedy nogi mają znajdować się na skraju blatu.

Po dokonaniu wyboru konkretnego modelu warto zapoznać się ze sposobem montażu nóg do blatu, ta czynność jest bardzo prosta (opisujemy ją poniżej). 

blat drewniany w ramie

Montaż nóg do blatu dębowego

Montaż nóg do blatu należy rozpocząć od wyboru umiejscowienia nóg. Tu wszystko zależy od preferencji Klienta o czym pisaliśmy wcześniej. Po podjęciu decyzji należy, na blacie ułożonym spodnią stroną do góry, zaznaczyć punkty montażowe znajdujące się w miejscach otworów w nodze. Kolejnym krokiem jest, w punktach wcześniej oznaczonych, nawiercenie otworów o średnicy 2-3 mm na głębokość o 5 mm mniejszą niż grubość blatu. Jest to czynność szczególnie zalecana w przypadku asortymentu wykonanego z twardego materiału jakim jest np. dąb lub jesion i pozwala uniknąć ukręcania się „łebków” wkrętów.

Utwierdzanie modeli nóg typu „A”, „Trapez”, Kwadro” itp. powinno przebiegać w kolejności - począwszy od otworów skrajnych podążając do środka – raz z jednej strony raz z drugiej. Dopiero kiedy wszystkie otwory montażowe zostaną wypełnione, powinno nastąpić „dociągnięcie” wkrętów.

Do naszych nóg polecamy wkręty podkładkowe 3,5x35 mm.

Nogi meblowe do blatu możemy zamocować według uznania, jednak najcześciej nogi licują się z krótszą krawędzią blatu lub mocowane są w głębi blatu, równolegle do jej krawędzi.

   nogi stalowe do stołu drewnianego  montaż nóg do stołu z drewna

W zależności od modelu blatu oraz modelu nóg ich umiejscownie różni się od siebie, poniżej przedstawiamy montaż nóg pojedynczych do blatu okrągłego, nóg pojedynczych do blatu kawowego oraz nogi pojedynczej do blatu okrągłego, umiejscowionej centralnie.

nogi do stołu okrągłegonogi pojedyncze do stołu wysokiegonoga do stołu okrągłego drewnianego

1