Historia Odlewnictwa

Wiele osób kupując Nasze produkty, nie ma pojęcia, że początki technik których użyto do ich wykonania, sięgają nawet zamierzchłych czasów przez Chrystusem. Czym było kiedyś żeliwo, jak radzono sobie z jego odlewaniem, jaką miało wartość i przede wszystkim; dlaczego od zarania dziejów jest takie popularne? Wybierzmy się na małą lekcję historii, w której postaram się odpowiedzieć Wam, na zadane wcześniej pytania.

Geneza powstania odlewnictwa, czyli... Biżuteria?!

Starożytna, odlana biżuteria

Jeśli spytałbym jakąś grupę osób ankietowanych, jaki był powód wymyślenia / stosowania jakichkolwiek odlewów z metalu, na pewno większość odpowiedziałaby, że owe metody wymyślono na potrzeby wytwarzania narzędzi, czy też broni. Otóż powyższa teza okazuje się błędna, prawdziwym powodem powstania odlewnictwa, była biżuteria. Okazuje się, że starożytny człowiek, był bardziej ukulturalniony niż nam się wydaję. Jego chęć zaimponowania płci przeciwnej, popchnęła go do kombinowania, jakby tu zrobić coś, co byłoby unikalne i niezwykłe w swoim wyglądzie. Takim właśnie sposobem, około 8000 lat temu, pojawiły się pierwsze wyroby ze złota, odlane z... dziur w ziemi (gruncie). Dopiero później zaczęto stosować dzielone formy z kamienia wapiennego lub gliny, które pozwalały na uzyskanie odlewów o bardziej skomplikowanych kształtach. Późniejsza konieczność wytwarzania broni, czy narzędzi z otworami, jak np. siekiery, czy topory, zmusiła ludzkość do zastosowania metody wytapianych modeli, co miało miejsce w roku około 5000 p.n.e. Drogie Panie, możecie być dumne, że to Wy jesteście głównym powodem, powstania ogólnie pojętego odlewnictwa i pierwszych odlewów na naszej planecie.

To co nas interesuje, okucia i chińskie żeliwo

Chińskie odlewy

Epoka żelaza rozpoczęła się w około 1500 roku p.n.e. kiedy to opracowano sposób na pozyskanie żelaza z jego rudy za pomocą pieców dymarkowych. Na początku tego okresu, ludzie niestety nie umieli rozgrzać materiału do takiej temperatury, aby osiągnęło stan ciekły. Omijając ten problem, przez kolejne 1000 lat stosowano łupki żelaza, które potem przekuwano na różnego rodzaju broń, czy narzędzia. W końcu nastał przełom, a pierwsze żeliwo na świecie uzyskali... Chińczycy. Nasi bracia z dalekiego wschodu wprowadzili bowiem, lepsze systemy wydajnych miechów, które pozwalały osiągnąć wyższe temperatury i uzyskać ciekłą postać metalu. W rodzimej Europie, stosowano nieco inne piece do topienia żelaza, w dodatku jako paliwa używano węgla drzewnego, a nie kamiennego, jak to miało miejsce w Chinach. Dlatego produkcja lanych odlewów z żeliwa, zaczęła się u Nas dużo później. Z biegiem czasu, brąz został wyparty przez żeliwo, które było dużo tańsze, a dzięki podobnym właściwościom, bez problemu można było używać go do produkcji m.in. wyrobów artystycznych, armat, czy medali. Znaczenie żeliwa jako materiału, zaczęło bardzo wzrastać w momencie skonstruowania pierwszego żeliwiaka w XVIII wieku, przez Johna Wilkinsona. Pozwoliło to na uzyskiwanie żeliwa z drugiego przetopu, a co za tym idzie, zmniejszyć zawartość węgla w stopie do wartości poniżej 4%. Takie piece stosowano także i w Polsce na przełomie XIX wieku, w odlewni znajdującej się w Białogonie.

Współczesne odlewnictwo

Uchwyt do skrzyni PIRACKA BANDERA

W dzisiejszych czasach odlewnictwo jest bardzo popularnym sposobem wyrabiania wszelkiego rodzaju produktów przemysłowych. Stosowany głównie stop to głównie często wspominane żelazo-węgiel, czyli żeliwo. Aktualne procesy technologiczne, pozwalają na uzyskanie różnej jakości i wytrzymałości stopu, a głównym czynnikiem świadczącym o parametrach gotowego produktu jest procentowa zawartość węgla. Ale i to nie wszystko, dzięki precyzyjnym narzędziom odlewniczym, oraz bardzo dobrze kontrolowanym procesom ostudzania i krzepnięcia metalu, możemy uzyskać bardzo precyzyjne, pod względem właściwości, stopy żelaza (np. austenit, cementyt, czy ledeburyt - każdy z nich ma swoje własne zastosowania). Aktualnie, dość popularną kategorią odlewów żeliwnych kierowanych do zastosowań codziennych, są stylizowane na retro styl, akcesoria meblowe. Polskim dystrybutorem takich i wielu innych postarzanych artykułów, jest firma "Rustykalne Uchwyty", która sprzedaje uchwyty meblowe najwyższej klasy i wytrzymałości. Dzięki takim klasycznym wyrobom, obecnym w naszym najbliższym otoczeniu, możemy poczuć prawdziwego ducha wspomnianej przed chwilą historii.