Jeśli cenimy minimalistyczne, nowoczesne i oryginalne wnętrza, w których panują ciekawe połączenia naturalnego drewna, szkła, metalu, betonu i cegły, styl loft z pewnością przypadnie nam do gustu. Choć kojarzy się on z przestronnymi pofabrycznymi wnętrzami o wysokich sufitach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią kolorystykę, meble loft oraz dekoracje, aby nawet do najmniejszej przestrzeni przenieść klimat amerykańskiego industrializmu z lat 50. i 60. XX wieku w jego łagodniejszej, eleganckiej i ciepłej odsłonie. Jak urządzić salon loft?
Blog
Styl loft — co go wyróżnia? Jak zaimplementować styl industrialny w swoim domu?
Aranżacje wnętrz, które łączą w sobie surowość pofabrycznych przestrzeni z bogactwem faktur i materiałów oraz nieco chłodna, a niekiedy odważna kolorystyka to kwintesencja stylu loft. Styl ten został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy w opuszczonych fabrykach dostrzeżono ogromny potencjał aranżacyjny i chętnie przystosowywano je do celów mieszkaniowych. Otwarte, przestronne wnętrza, w których na próżno szukać ścian działowych, a poszczególne strefy mieszkalne wyznaczały meble, szczególnie przypadły do gustu artystom i projektantom. Styl loft to tak naprawdę delikatniejsza odmiana stylu industrialnego, w którym dominują stal, cegła, szkło, topornie ociosane drewno czy elementy rodem wyjęte z przemysłowych maszyn. Wystrój wnętrz w stylu loft również ceni te materiały, jednak stawia na łagodniejsze i eleganckie formy w otoczeniu nie tylko czerni, grafitu i czerwieni, ale i bieli, delikatnych szarości, brązów w wielu odmianach, srebra, złota czy butelkowej zieleni. Na takim tle świetnie prezentują się meble drewniane z metalowymi korpusami czy przeszkleniami, które wprowadzają ciepło i przytulność do nieco surowych przestrzeni loftowych.
Jaki system drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych wybrać?
Piękny i funkcjonalny dom to marzenie każdego z nas, dlatego przykładamy wiele uwagi do jego aranżacji. Obecnie wśród trendów wnętrzarskich coraz częściej królują systemy drzwi przesuwnych nie tylko w małych mieszkaniach, ale i w przestronnych apartamentach. Przyczyn popularności tego rozwiązania jest wiele. Po pierwsze, systemy przesuwne pozwalają zagospodarować każdy wolny metr przestrzeni i dzielą mieszkanie na strefy funkcjonalne. Po drugie, są wyjątkowo komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu, nie reagują na przeciągi i nie można nimi przytrzasnąć palców, przez co są bezpieczne dla dzieci i osób starszych. Po trzecie, drzwi przesuwne sprawdzają się w przypadku domów z osobami niepełnosprawnych, bo umożliwiają samodzielne poruszanie się po domu na wózku inwalidzkim i są lekkie do rozsunięcia.
Jakie systemy drzwi przesuwnych wybrać?
Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie do każdego domu, nawet tego o niewielkim metrażu. Z ich pomocą zarówno powiększymy przestrzeń, jak i rozdzielimy poszczególne strefy funkcjonalne np. salon od kuchni, sypialnię od garderoby, biuro od salonu czy kuchnię od spiżarni. Systemy drzwi przesuwnych pozwalają zagospodarować mało ustawną czy wąską przestrzeń, ponieważ ich skrzydła nie otwierają się do środka lub na zewnątrz, jak w przypadku tradycyjnych drzwi, a poruszają się wzdłuż linii ściany, dzięki temu w ich pobliżu możemy ustawić meble. Co więcej, zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w domach z małymi dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. System przesuwny jednoskrzydłowy i dwuskrzydłowy wspaniale prezentuje się także w nowoczesnych i stylowych biurach, z kolei system drzwi przesuwnych zewnętrznych to świetne rozwiązanie coraz chętniej stosowane na tarasie czy balkonie.
Jakie prowadnice do drzwi jednoskrzydłowych wybrać?
Drzwi przesuwne nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić miejsce na niewielkich przestrzeniach, ale i podzielić je lub otworzyć, co sprawi, że będą wyglądały na jeszcze bardziej przestronne. Systemy drzwi przesuwnych doskonale zastąpią tradycyjne drzwi skrzydłowe, jednak musimy przy tym pamiętać, aby wybrać odpowiednie prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych, przy czym pod słowem „odpowiednie” kryją się nie tylko parametry techniczne, ale i walory estetyczne, które doskonale podkreślą i dopełnią styl naszych wnętrz.
Jakie prowadnice do drzwi przesuwnych wybrać?
Drzwi przesuwne coraz częściej pojawiają się w naszych domach i nie ma w tym nic dziwnego, bo takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim systemy drzwi przesuwnych pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca, przez co nadają się do najmniejszych nawet pomieszczeń, w których każdy metr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Dzięki skrzydłu przesuwanemu wzdłuż ściany możemy ustawić w ich pobliżu meble i, w przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi skrzydłowych, nie musimy martwić się, że będą o nie uderzać. Dodatkowo systemy drzwi przesuwnych pozwalają otworzyć przestrzeń i optycznie ją powiększyć oraz zamknąć ją w razie potrzeby, przez co sprawdzą się np. w kuchni połączonej z salonem lub w sypialni, w której ukryją przed wzorkiem naszą garderobę.
Jakie drzwi przesuwne do salonu?
Systemy drzwi przesuwnych to doskonały przykład na to, jak typowe (nieco techniczne) produkty można przekuć w oryginalny i zaskakujący element aranżacji wnętrz. Choć drzwi przesuwne kojarzymy głównie z szafami i garderobami, to coraz częściej wprowadzamy je do swoich mieszkań. Nie tylko umożliwiają one funkcjonalne zagospodarowanie każdego metra dostępnej przestrzeni. Drzwi przesuwne do salonu to także doskonały wybór do bardzo przestronnych domów i mieszkań urządzonych w każdym stylu wnętrzarskim, ponieważ pozwalają oddzielić te wielofunkcyjne wnętrza służące nam do relaksu, odpoczynku i spożywania posiłków. W tym artykule dowiemy się, jak drzwi przesuwne pozwolą nam dostosować salon do naszych potrzeb i stylu życia.
Jakie drzwi przesuwne wybrać?
Drzwi przesuwne coraz częściej pojawiają się w naszych domach bez względu na styl, w jakim je urządzamy, zastępując tradycyjne drzwi skrzydłowe. Przede wszystkim systemy drzwi przesuwnych sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w których chcemy wygospodarować więcej przestrzeni na funkcjonalne ustawienie mebli. Drzwi tradycyjne otwierają się do środka lub na zewnątrz pokoju, dlatego też zajmują o wiele więcej przestrzeni niż w przypadku drzwi przesuwnych, które poruszają się wzdłuż linii ściany lub chowają się wewnątrz niej. Dodatkowo drzwi przesuwne pomagają otworzyć wnętrza i je lepiej oświetlić.
Jak ozdobić parapet? Aranżacja parapetu dla każdego!
Stylowe aranżacje wnętrz biorą pod uwagę każdy detal. W trakcie urządzania domu najczęściej pomijamy dekoracje parapetów, będąc przyzwyczajeni do tego, iż pełnią one jedynie funkcje praktyczne. Jednak odpowiednio zagospodarowany parapet dopełni stylu mieszkania, a my zyskamy dodatkowe miejsce na dekoracje zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Stylowe osłonki doniczkowe, świeczniki, wąskie lampiony, wazony na kwiaty, tace dekoracyjne, zegary stojące czy rzeźby metalowe sprawią, że ten niepozorny element wystroju będzie od razu przykuwał wzrok i napawał nas dobrą energią. W tym artykule podpowiadamy, jak modnie i praktyczne ozdobić nasze parapety.
Styl ekologiczny we wnętrzach – jak urządzić się modnie i ekonomicznie?
W czasach, w których sztuczność otacza nas z każdej strony, coraz więcej osób wybiera styl eko. Aranżacje wnętrz w stylu eko cechują jasne kolory, naturalne materiały oraz meble eko, które razem tworzą atmosferę harmonii i spokoju. Meble ekologiczne to nie tylko meble drewniane wykonane z litego drewna, ale też meble DIY, które wykonamy samodzielnie ze starych sprzętów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać im nowy wygląd, wykorzystując odpowiednie akcesoria retro, takie jak uchwyty meblowe, gałki meblowe, zawiasy czy ozdobne gwoździe i ćwieki, dzięki czemu będą one tworzyły jedną spójną całość z naszym domem.