Urządzając dom czy mieszkanie, warto z wyprzedzeniem zastanowić się, w jakim powinny być stylu. Decyzja ta determinuje zakup mebli, dodatków oraz wybór odpowiedniej kolorystyki. Jednym z rozwiązań jest styl rustykalny.

Rustyk zyskuje coraz więcej zwolenników ceniących naturalność i prostotę - wynika ona z zamiłowania do natury, które widać w najdrobniejszych detalach. Styl ten charakteryzuje ciepła paleta barw, dominują głównie naturalne i pastelowe kolory takie jak: biel, beż, brąz i kolory ziemi.

Styl rustykalny to konsekwentne stosowanie charakterystycznych elementów wnętrza. Aby uzyskać dobry efekt, należy stosować je z umiarem we wszystkich pomieszczeniach. Doskonałymi dodatkami podkreślającymi sielski charakter wnętrza są wyroby z wikliny, świeże kwiaty, lniane obrusy i serwetki oraz niewielkie, ręcznie tkane chodniki lub skóry zwierząt. W takich pomieszczeniach nie może zabraknąć drewnianych słupów i belek, często będących jedynie dekoracją. Taki styl doskonale odnajduje się we wnętrzach mających bezpośredni kontakt z naturą, w dużych i przestronnych domach lub mieszkaniach, gdzie centralnym punktem salonu jest kominek, a nie telewizor. W odpowiednio skomponowanym wnętrzu rustykalnym sprzęty rtv są ukryte i nie stanowią wartości dla wnętrza.

Wnętrze w stylu country

W centrum każdego wnętrza w stylu rustykalnym pierwsze skrzypce grają oczywiście meble. Masywne meble z litego drewna z widocznymi przetarciami i ubytkami to marzenie każdego wielbiciela takiego stylu. Autorska kolekcja mebli Country firmy Seart to odzwierciedlenie ciężkich, masywnych mebli sprzed lat.

Kolekcja mebli Country z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy marzą o ucieczce z zatłoczonego miasta na spokojną, sielankową wieś. Do stworzenia tej kolekcji zainspirowała nas sama natura, jej rytm, spokój i harmonia. Kolekcja rustykalnych mebli Country cechuje się ciężkimi, masywnymi i stabilnymi bryłami, wszystkie produkty zostały wykonane z litego drewna sosnowego, a najwyższa jakość mebli zadowoli najbardziej wymagających klientów.

Dla podkreślenia pięknej struktury drewna, wszystkie blaty zostały poddane procesowi strukturyzowania. Powierzchnia blatów nie jest zatem gładka, lecz posiada liczne wgłębienia i nierówności. Meble strukturyzowane wykonywane są ręcznie, a zważywszy na fakt, iż każda deska ma inne usłojenie, każdy mebel jest jedyny w swoim rodzaju.

Aby zachować wiejski, spokojny charakter kolekcji, powierzchnia mebli została wykończona w odcieniach szarości. Dla podkreślenia wyjątkowego designu, w meblach zastosowano postarzane, żeliwne okucia (skoble, zawiasy, uchwyty, gałki). Meble, choć z pozoru surowe - wprowadzą do wnętrza ciepło i przytulną atmosferę spokojnej, harmonijnej wsi.

Meble z drewna z odzysku

Do wnętrz w rustykalnym stylu idealnie pasują wyżej opisane ręcznie postarzone meble z litego drewna. Nie miej jednak coraz częściej wybieramy również meble, którym zbędne jest jakiekolwiek postarzenie. Dlaczego? Otóż dlatego, że wykonane zostały z drewna pochodzącego z odzysku - ze starych palet, skrzyń, domów, płotów czy starych kutrów rybackich. Wykorzystanie takiego rozbiórkowego drewna sprawia, że powierzchnia mebla nie jest idealnie gładka, posiada liczne, aczkolwiek subtelne pęknięcia, rozszczelnienia, dziurki po gwoździach czy kornikach. Przykładem takich mebli mogą być kolekcje firmy Seart:

Bodge - postarzone meble wykonane z drewna iglastego, wykończone w kolorze antycznej bieli z blatami w kolorze miodowo-koniakowym;

Toledo - wykonana z egzotycznego drewna mango pochodzącego z odzysku, z widocznymi pęknięciami i "kontrolowanymi" niedociągnięciami;

Fridge - wyprodukowana z drewna pochodzącego ze starych łodzi i kutrów rybackich, z widocznymi pozostałościami po farbie, stylizowane na wzór lodówek z lat 60., czy też błękitne meble z kolekcji Laguna.

Drewniany recycling jest nie tylko ekologiczny ale też widowiskowy. Meble z drewna z odzysku posiadają "duszę" oraz swoją historię, którą my, jako ich użytkownicy, przedłużamy.

Naturalne drewno we wnętrzach nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze się sprawdzi. To pewne! Na szczególną uwagę zasługuje również kolekcja mebli Shipley, wykonana z drewna mahoniowego w kolorze antycznej bieli z widocznymi przetarciami na krawędziach oraz z koszami rattanowymi zastępującymi szuflady. Aby podkreślić prowansalsko-rustykalny styl kolekcji, w meblach zostały wykorzystane metalowe, postarzane uchwyty.

Zaletą stylu rustykalnego jest ponadczasowość - w przeciwieństwie do wielu nowoczesnych rozwiązań, wnętrza rustykalne nabierają wizualnej szlachetności w miarę upływu czasu.

Urządzanie wnętrz w stylu rustykalnym nie jest chwilową modą, lecz realną tęsknotą za znalezieniem swojego azylu w pędzącym i ociekającym nowoczesnością świecie.

Seart.pl jest producentem mebli drewnianych oraz jednym z największych internetowych sklepów w Polsce oferujących meble w stylu rustykalnym.

 

Artykuł ukazał się na portalu Czas na wnętrze

https://czasnawnetrze.pl/kuchnia-i-jadalnia/topowe-aranzacje/15995-moda-na-styl-rustykalny