Drzwi przesuwne to niesamowite rozwiązanie do każdych wnętrz. Są modną alternatywą do tradycyjnych drzwi i dają większe pole do popisu. Umiejętne ich zamontowanie sprawia, że zyskujemy nie tylko niepowtarzalny klimat wnętrza, ale także miejsce. Na otwieranie tego typu drzwi potrzeba niewiele miejsca, kiedy skrzydłowe modele zabierają sporo przestrzeni. Ponadto, drzwi przesuwne zachwycają. Ich forma przyciąga uwagę i dodaje sznytu każdemu wnętrzu. Tylko jak je skompletować i co zrobić, aby faktycznie wyglądały stylowo.


Po pierwsze: odpowiednie miejsce
drewniane drzwi na prowadnicachDrzwi przesuwne należy traktować jak mebel, który wymaga odpowiedniego miejsca oraz jak dekorację, którą należy odpowiednio wyeksponować. Konieczny jest zatem wybór odpowiedniego miejsca na drzwi przesuwne lub dostosowanie otworu drzwiowego na nowy model. Dodatkowo, poza miejscem na same drzwi (pomieszczenie zamknięte), należy dostosować do nich miejsce na drzwi, które będą otwarte, zatem cała szerokość na drzwi w obu pozycjach powinna wynosić minimum dwukrotność szerokości samych drzwi. Ścianę, na której znajdują się drzwi warto zostawić, przynajmniej częściowo, pustą. Wówczas wyeksponujemy piękno drzwi i podkreślimy ich niebanalność. W rogu, przy ścianie, gdzie znajduje się przesuwny model, można ustawić wygodny fotel i stworzyć miejsce stylowego relaksu.

Niezwykle istotny jest fakt, że drzwi przesuwne można umieścić w każdym pomieszczeniu. Oczywiście nie sprawdzą się one jako drzwi wejściowe, ale z powodzeniem mogą oddzielać salon, sypialnię czy łazienkę od innych pomieszczeń.

Po drugie: wymarzony model
Miejsce na drzwi wybrane. Pora dopasować model. Tu należy kierować się własnymi preferencjami. Można wybrać drzwi drewniane, które zostały wykonane z jednego kawałka drewna w przekroju pionowym, można zdecydować się na model, który tworzą deski z recyklingu. Śmiało można zdecydować się na powieszenie drzwi w surowej postaci, a można je też pomalować. Dla tych, którzy wolą szkło – też jest propozycja – przesuwne drzwi szklane. Każdy wybór będzie dobry i każdy wprowadzi do wnętrz wyjątkowy klimat.


Po trzecie: prowadnice
Drzwi należy zamontować na specjalnych prowadnicach. Tu, zdecydowanie lepiej zaufać profesjonalistom. O ile wybór modelu można dostosować do własnych preferencji, o tyle zakup prowadnic warto skonsultować. Nie można sięgnąć po pierwszy, lepszy model w nadziei, że udźwignie on ciężar przesuwnych drzwi. Prowadnice powinny składać się z solidnej szyny oraz kół jezdnych, które umożliwiają przesuwanie drzwi i ich otwieranie/zamykanie. Do drzwi szklanych należy zastosować specjalne, przystosowane do szkła modele prowadnic.
Jeśli zależy Wam na stworzeniu rustykalnego klimatu, warto wybrać prowadnice, które nawiązują do klimatu loft – delikatnie postarzane i przypominające elementy pochodzące wprost z fabryki przemysłowej.
prowadnice do drzwiPo czwarte: uchwyty
Drzwi przesuwne warto wzbogacić o uchwyty, które umożliwiają ich swobodne przesuwanie. Mogą być to tradycyjne uchwyty-rączki lub gałki do drzwi. Można też pokusić się o własnoręczne wykonanie uchwytu ze skórzanego paska lub marynarskiej linki, którą do drzwi zamocujemy za pomocą rustykalnych gwoździ lub nitów.

Drzwi przesuwne znacząco wpłyną na aranżację wnętrza. Jeśli chcecie, aby przyciągały uwagę, zdecydujcie się na minimalizm, który podkreśli wyjątkowość drzwi.