Półki to bardzo ważny element wyposażenia w każdym domu – pozwalają na wykorzystanie przestrzeni, w której nie ma możliwości wstawienia innych mebli i w ten sposób dostarczają nam miejsca na przechowywanie różnych drobiazgów. Jednocześnie pełnią funkcję ozdobną. Często jednak zapominamy o tym, że nie wystarczy klasyczna, drewniana półka, na której ustawimy miłe dla oka bibeloty, by uzyskać piękny, oryginalny efekt. Warto przypominać o tym, że wsporniki półek to nie tylko elementy montażowe! To właśnie podpórki do półek ściennych stanowić mogą najbardziej dekoracyjny element całego mebla.

Wsporniki półek – dlaczego nie z sieciówki?

Wiele osób podchodzi z dużą ignorancją do tematu wyboru wsporników półek. Najczęściej zwracamy uwagę tylko na to, by wsporniki były łatwe w montażu i by pasowały wizualnie do wybranej półki. Jako że najczęściej wybieramy półki drewniane, które są przecież bardzo uniwersalne, nierzadko wychodzimy z założenia, że każde wsporniki będą do nich pasować i decydujemy się na rozwiązanie, które jest… najtańsze. Nie tędy droga! Dlaczego nie warto inwestować we wsporniki półek z popularnych sieciówek? Argumentów jest całe mnóstwo. Po pierwsze, są to elementy konstrukcyjne, wykonywane masowo, taśmowo i bez zbędnego przywiązywania uwagi do detali. Jakość takich wsporników pozostawia wiele do życzenia, często jednak nie myślimy o tym, że półka będzie w mniejszym bądź większym stopniu obciążona i warto zainwestować w solidne, trwałe uchwyty do półek, które nas nie zawiodą. Kolejnym minusem wsporników z sieciówek jest fakt, że w zasadzie nie wyróżniają się one niczym szczególnym. Owszem, znajdziemy na rynku sporo modeli dekoracyjnych, jednak jest to maszynowa realizacja aktualnie obowiązujących trendów – nic interesującego i oryginalnego. Sieci handlowe nie mogą inwestować w to, co intrygujące i odmienne z prostej przyczyny – nie znajdą na takie produkty zbyt dużej liczby nabywców. A chodzi im przecież głównie o sprzedaż.

Jakich wsporników do półek szukać?

Jeśli zależy nam na tym, by wsporniki półek były nie tylko niezawodnym, bezpiecznym i trwałym uzupełnieniem mebli, ale także gustowną i niebanalną ozdobą wnętrza, warto rozejrzeć się zawsporniki do półek ręcznie robionymi wspornikami. Mogą to być dopieszczone odlewy żeliwne z wieloma przyciągającymi uwagę detalami lub stalowe uchwyty do półek o chropowatej strukturze, zachwycające swoją niecodzienną teksturą i surowym charakterem. W zależności od tego, w jakim stylu urządzone mamy mieszkanie, różne będą wsporniki, którymi uzupełnimy aranżację. We wnętrzach w stylu industrialnym najlepiej sprawdzą się proste, skromne stalowe podpórki półek, utrzymane w naturalnej kolorystyce. Jeśli zależy nam na bardziej postarzanym efekcie do wnętrz LOFT-owych, możemy rozważyć nabycie efektownie rdzewionych wsporników półek, imitujących wyposażenie z odzysku. W klimatycznych, nastrojowych wnętrzach rustykalnych świetnie odnajdą się żeliwne wsporniki półek, posiadające wiele dekoracyjnych szczegółów. Wzornictwo tego typu rustykalnych wsporników nawiązuje przede wszystkim do świata fauny i flory, choć zdarzają się również elementy folkloru i symbole mitologiczne. I co najważniejsze – rustykalne wsporniki półek wcale nie są przeznaczone wyłącznie do wnętrz retro! Tak naprawdę tradycyjnie wytwarzane, piękne metalowe podpórki do półek można dopasować do każdego wnętrza. Niektóre wzory są tak uniwersalne, że będą odpowiednie zarówno do pomieszczeń w stylu klasycznym, jak i do nowoczesnych aranżacji.

Rustykalne, dekoracyjne wsporniki do półek – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy nabyć wsporniki do półek, które zachwycają wyglądem, trwałością i funkcjonalnością, musimy przy zakupie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Wybierajmy elementy wykonane z dbałością o każdy szczegół, dopieszczone, nie tylko pod względem dopracowanego wzornictwa. Jeśli wsporniki są pomalowane np. na czarno, sprawdźmy, czy nie zostały pominięte jakieś fragmenty wspornika, czy farba się nie łuszczy i nie odpryskuje i czy została nałożona równomiernie. Wybierajmy wsporniki stworzone ze stali najwyższej jakości lub z żeliwa pierwszej klasy. Mamy wówczas pewność, że podpórki nie zniekształcą się pod wpływem obciążenia i będą nam niezawodnie służyć przez kolejne dziesięciolecia. Dobierzmy wsporniki półek do charakteru wnętrza. Jeśli w naszej rustykalnej aranżacji znajduje się wiele dekoracyjnych elementów, nie szalejmy ze zbyt wymyślnym wzornictwem uchwytów do półek, by nie przeładować wizualnie pomieszczenia. Również we wnętrzach minimalistycznych, w których królują proste formy i podstawowe kształty, nie sprawdzą się nadto ozdobne wsporniki. Jeśli w tego typu pomieszczeniach chcielibyśmy zamontować półki z dekoracyjnymi, przyciągającymi wzrok wspornikami, zdecydujmy się lepiej na zabawę teksturą lub kolorystyką. Oferta rustykalnych wsporników półek jest tak bogata i zróżnicowana, że każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie!