W długi weekend majowy doskonałą formą atrakcji na świeżym powietrzu okazał się organizowany po raz drugi Festiwal Świętokrzyskich Smaków w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wielkie gotowanie w plenerze, występy artystyczne, prezentacja i smakowanie regionalnych produktów – to tylko niektóre z atrakcji, które odbywały się w dniach 30 kwietnia – 1 maja na ziemi świętokrzyskiej. Podczas Festiwalu, tradycje kulinarne z regionu świętokrzyskiego prezentowały liczne koła gospodyń wiejskich z regionu oraz lokalni przedsiębiorcy produkujący naturalnymi metodami. Skosztować można było domowego smalcu, pysznych pierogów, zalewajki, prazoków, kasz, wędlin, dżemów czy wyrobów mlecznych.

Obok tradycyjnych potraw i przysmaków regionalnych nie zabrakło tego, bez czego nie da się poznać prawdziwej kuchni – degustacji. Uczestnicy Świętokrzyskich Smaków mogli spróbować pyszności przygotowanych przez mistrza kuchni Roberta Sowę. Natomiast przewodniczącym konkursu na Świętokrzyskiego Mistrza Kuchni został znany i lubiany grecki kucharz Teo Vafidis. Do kulinarnych zmagań stanęli profesjonalni kucharze, miłośnicy dobrego jedzenia, amatorzy i uczniowie świętokrzyskich szkół gastronomicznych. Etnografowie z Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizowali pokazy przygotowywania posiłku w dawnej wsi oraz pokazy dawnych gier wiejskich, takich jak toczenie fajerki, przeciąganie liny czy wspinanie się po mierzącym cztery metry "Palu Obfitości". Ci, którzy przybyli w tych dniach do Tokarnii mogli spróbować swoich sił w wyrabianiu masła czy wypiekaniu podpłomyków.

Pyszna strawa i mnóstwo atrakcji dla osób w każym wieku sprawiły, że II Świętokrzyski Festiwal Smaków cieszył się ogromnym zainteresowaniem i już czekamy na kolejną edycję!

regionalne smaki

rustykalne uchwyty

retro rustykalne akcesoria meblowe

akcesoria rustykalne retro

rustykalne uchwyty smaki świętokrzyskie

akcesoria meblowe

postarzane akcesoria i uchwyty,

pordzewiałe akcesoria do mebli