Często sięgamy po nowoczesne, proste i minimalistyczne formy mebli, ale po czasie okazuje się, że jednak wolelibyśmy mieć coś bardziej wyrazistego, z duszą… Dobra wiadomość jest taka, iż klimatyczne meble można otrzymać, wcale nie rezygnując z dotychczasowego domowego wyposażenia! Zamiast kupować kolejny mebel i myśleć, jak pozbyć się starego, można samodzielnie przerobić szafy, stół czy komodę. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i pieniędzy, a satysfakcja z osiągniętego rezultatu i świadomość, że nie ma na świecie drugiego identycznego mebla są bezcenne. Sprawdź, jak przerobić popularną komodę z sieciówki i nadać jej prawdziwie rustykalny, wyjątkowy charakter!

Samodzielne przerabianie mebli – czy warto?

Wielu z nas ma w głowie projekt wymarzonego mebla, który idealnie uzupełniłby przemyślaną aranżację wnętrza sypialni, salonu czy kuchni. Często nie decydujemy się jednak na samodzielne wykonanie mebla czy przerobienie już istniejącego, ponieważ obawiamy się, że efekt nie będzie współmierny do włożonego w przeróbki czasu, energii i środków finansowych. Warto odsunąć na bok lęk i wątpliwości i spróbować wcielić w życie swój pomysł! Wiąże się to bowiem z co najmniej kilkoma zaletami:

- zyskujemy mebel wyjątkowy, jakiego nie ma i nie będzie mieć nikt inny;

- oszczędzamy pieniądze – nie musimy pozbywać się za symboliczne kwoty mebli, które nie tak dawno kupiliśmy przecież za spore sumy, no i nie musimy wydawać pieniędzy na nowe meble. Tu warto zauważyć, że poszukując klimatycznego wyposażenia w stylu retro często sięga się po antyki z dawnych lat, których ceny są kosmiczne, a w których renowację i tak trzeba zwykle włożyć drugie tyle środków pieniężnych;

- mamy dokładnie to, co chcieliśmy – trudno jest znaleźć mebel idealny, który ma perfekcyjnie dobrany odcień, najpiękniejsze uchwyty, wymarzoną liczbę szuflad i półek i wymiary w sam raz… Zdecydowanie łatwiej jest umieścić wszystkie te cechy w samodzielnie przerobionym meblu, który pierwotnie odpowiada nam tylko wymiarami.

Jak przerobić komodę z popularnej sieciówki – instrukcja krok po kroku

Przerobienie nowoczesnej komody nie zajmuje wiele czasu i można stworzyć wymarzony mebel w ciągu zaledwie kilku godzin (nie licząc czasu schnięcia bejcy). Wszystko, czego potrzebujemy, to:

- wizja wymarzonego mebla,

- odpowiedni kolor bejcy, lakierobejcy lub farby do drewna,

- stylowe, rustykalne uchwyty meblowe,

- piłka do drewna.

1) Na początek trzeba zastanowić się, jak ma wyglądać front komody. Można pozostawić funkcjonalność dotychczasowego mebla wyposażonego w duże, pojemne szuflady, jednocześnie nadając komodzie bardziej starodawny wygląd i upodabniając mebel do tych widywanych w starych aptekach lub bibliotekach. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy każdy front szuflady delikatnie ponacinać piłą w równych odstępach, tworząc na powierzchni pojedynczej szuflady trzy segmenty. Powstałe rowki imitować będą dużą liczbę małych szufladek.

2) Kolejnym krokiem jest dokładne zeszlifowanie powierzchni mebla. W tym celu używamy drobnoziarnistego papieru ściernego. Po zakończonym szlifowaniu należy powierzchnię komody przetrzeć suchą, miękką ściereczką w celu usunięcia resztek pyłu.

komoda surowa ikea      jak zmienic wygląd komody

3) W kolejnym kroku metamorfozy nowoczesnej komody trzeba nadać meblowi odpowiednią barwę. We wnętrzach rustykalnych najlepiej sprawdzają się naturalne odcienie drewna, od jasnego, ciepłego wybarwienia sosnowego po ciemnobrązową barwę. Kolor, który wybierzemy, powinien współgrać z kolorystyką całego wnętrza. Najlepiej barwić komodę bejcą, tak, by nie zakryć naturalnego rysunku drewna (a wręcz odwrotnie: dobrze jest uwypuklić usłojenie frontów szuflad). Bejca dodatkowo pozwoli uzyskać naturalnie wyglądający, matowy efekt wykończenia.

kolor brąz komoda      uchwyt do mebli

4) Gdy komoda wyschnie, przystępujemy do ostatniego etapu przerabiania komody – montażu uchwytów. Warto pamiętać, że wybór uchwytów zadecyduje o ostatecznym efekcie. To właśnie okucia meblowe nadają określony charakter meblom. Katalogowy wygląd nadadzą komodzie uchwyty meblowe z rączką i ramką. W ramkę można wsunąć karteczki z łacińskimi nazwami gatunków roślin, albo pisane staromodną czcionką dowolne wyrazy. Solidne uchwyty wykonane z żeliwnych odlewów podkreślą retro charakter mebla i staną się niezawodnym elementem praktycznej i pięknej komody rustykalnej.

komoda ikea      komoda przerobiona

Tak zaaranżowana komoda jest gotowa do umieszczenia w rustykalnej sypialni czy klimatycznej kuchni w stylu retro. Pamiętajmy, że przysłowiową kropką nad i będą tutaj stylowe dekoracje, które można ustawić na blacie obszernej komody.

komoda diy