Samodzielna metamorfoza mebla to spora oszczędność. Ponadto możesz w kreatywny sposób spędzić czas. Wymiana uchwytów w meblach nie zajmuje dużej ilości czasu, a daje wiele satysfakcji. Ponadto nie jest trudna.

Jeden detal, który zmienia wszystko

Potrzebujesz jedynie śrubokręta, aby wymienić stare uchwyty meblowe na nowe. Możesz wybrać tradycyjną gałkę, a także szereg innych rozwiązań proponowanych przez producentów mebli. Różnorodność pod tym względem jest naprawdę bardzo duża, każdy znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Kupując uchwyt za zaledwie kilka złotych, możesz całkowicie odmienić wygląd mebla. Decydując się na tak prosty manewr, zwykłą komodę z sieciówki możesz dostosować do oryginalnego stylu wnętrza, jakie tworzysz.

Pamiętaj, ze możesz zdecydować się na uchwyty takie, jakie najbardziej Ci się podobają. Ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji, a także od tego, w jakim stylu aranżujesz wnętrze. Wybór jest ogromny, dlatego możesz poszaleć i zdecydować się na najbardziej niestandardowe rozwiązania, jeżeli chcesz uzyskać oryginalny efekt. Kierując się podstawowymi zasadami, możesz odmienić wygląd mebli tanim kosztem w dowolnym pomieszczeniu w swoim domu. Do dzieła!

Rodzaje uchwytów do szafek

Konkretne rozwiązania:

- uchwyty krawędziowe – gwarantują dostęp do całej szerokości frontu. Prezentują się bardzo minimalistycznie, dlatego wybierane są przede wszystkim do nowoczesnych kuchni,

- uchwyty skórzane – ciekawym rozwiązaniem są przyklejane do szuflad lub drzwiczek paski wykonane ze skórzanego materiału. Wyglądają uroczo, stanowią alternatywę dla tradycyjnych uchwytów, a przy tym nie można meblowi odmówić oryginalności,

- uchwyty retro – stanowią element dekoracyjny i potrafią ozdobić mebel niczym biżuteria człowieka. Najczęściej są wykorzystywane we wnętrzach urządzanych w stylu angielskim, rustykalnym lub prowansalskim,

- uchwyty porcelanowe – ich cechami charakterystycznymi są tradycyjne kształty, delikatna kolorystyka oraz motywy zbóż oraz kwiatów. Najczęściej wykorzystywane są w kuchniach urządzanych w stylu angielskim,

- gałki – stanowią alternatywę dla standardowych uchwytów. Są w stanie odmienić wygląd mebla i odświeżyć wnętrze, choć jest to tak mały element. Z powodzeniem można je wprowadzić do wnętrza klasycznego, jak i nowoczesnego. Sporą popularnością cieszą się gałki porcelanowe ze względu na prostotę. Możesz z ich pomocą nadać szafce rustykalny charakter.

Zasady doboru uchwytów do szafek

  1. Zwróć uwagę na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany mebel. Inne uchwyty będą pasowały do mebli wykonanych z forniru, a inne do szafek lakierowanych.
  2. Zwróć uwagę na rozstaw starych uchwytów i postaraj się kupić model o podobnych parametrach. Nie zawsze wiercenie nowych otworów we froncie jest możliwe. Czasem może skończyć się poważnym zniszczeniem, a tym samym mebel nie będzie już nadawał się do użytku. Jeżeli chcesz pójść na łatwiznę, wybierz uchwyt, który montuje się dokładnie tak samo, jak ten, który już znajduje się przy Twoich meblach.
  3. Proste uchwyty są łatwe w utrzymaniu czystości, a także nie stwarzają problemów podczas dbania o wygląd frontów szafek.
  4. Uchwyt może służyć także jako wieszak, jeżeli zdecydujesz się na opcję relingową.
  5. Do minimalistycznych mebli dobieraj ciekawe uchwyty. Dzięki temu przełamiesz ich prostotę oraz nadasz wnętrzu dekoracyjny charakter. Zwróć uwagę na gałki wykonane z imitacji kamieni szlachetnych lub uchwyty zdobione mieniącymi się "klejnotami".

Jak zamaskować dziury po starych uchwytach?

Wymieniając uchwyty na nowe musisz przygotować się na to, że po starych pozostaną na meblach nieestetyczne ślady, szczególnie, jeżeli nowy zakup jest mniejszy od poprzedniego wariantu. Nie musisz jednak obawiać się, że Twój mebel straci na wyglądzie. Jest na to rozwiązanie.

Niewielkie dziurki możesz zaszpachlować. Problem pojawia się, gdy są one znacznie większe:

- nie możesz nałożyć dużej warstwy szpachli, ponieważ będzie ona po prostu bardzo długo schła, co w znaczący sposób utrudni prace związane z renowacją mebla,

- nakładając grubą warstwę szpachli na front meblowy ryzykujesz, że w momencie użytkowania powierzchnia zacznie pękać, a całość nie będzie wyglądała zbyt estetycznie.

Co musisz zrobić, aby zakryć stare dziury po uchwytach?

  1. Wypełnij otwory drewnem o takiej średnicy, jaką ma otwór. Stelaż możesz wykonać z zapałki lub wykałaczki. Pamiętaj, aby wchodziła ona w dziurę ciasno. Następnie zamocz przygotowany kawałek drewna w Vikolu i umieść w otworze po śrubie.
  2. Powierzchnię wygładź papierem ściernym 180.
  3. Nałóż cieniutką warstwę szpachli do drewna. Po wyschnięciu, wyszlifuj na gładko.

Tyle wystarczy, aby trwale załatać dziury w drewnianych frontach. Pozostaje jedynie przystąpić do malowania powierzchni i mocowania nowych uchwytów. Niewiele potrzeba, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny. Wystarczą tylko chęci, odrobina wiedzy oraz minimalne zaangażowanie.