Drewniane blaty wprowadzają niepowtarzalną, ciepłą atmosferę do wnętrza. Są jednak bardzo wymagające. Aby na długo zachowały swój piękny wygląd, potrzebują regularnego oczyszczania, pielęgnacji, konserwacji. Trzeba również wiedzieć, jak we właściwy sposób czyścić drewniane blaty, aby im nie zaszkodzić.

Woda i silne detergenty niszczą drewniane powierzchnie, lepiej więc unikać ich stosowania. Nie należy także używać szorstkich gąbek, lecz miękkich ściereczek z naturalnych tkanin. Drewno czyści się zawsze wzdłuż włókien. Po wyczyszczeniu należy zawsze wytrzeć powierzchnię do sucha. Na drewnianych blatach mogą powstać różne, trudne do usunięcia plamy, szczególnie na blatach kuchennych. Czym je usunąć? Są na to sprawdzone, domowe sposoby, o których dowiecie się z tego artykułu.

Usuwanie plam po gorących naczyniach z drewnianych blatów

Drewniane blaty kuchenne są w szczególny sposób narażone na powstanie plam, w wyniku przypadkowego kontaktu powierzchni z gorącym jak pielęgnować blat z drewna garnkiem, patelnią, a nawet kubkiem z gorącym napojem. O chwilę nieuwagi w kuchni nietrudno, może więc zdarzyć się, że na drewnianym blacie pojawi się na przykład szpecące kółko od gorącego kubka. Taką plamę czyści się, pocierając ją naftą zmieszaną z olejem jadalnym. Następnie należy wypolerować naturalnym korkiem od butelki. Jeżeli plama nie jest duża, można się jej pozbyć, polerując tylko korkiem. Na koniec poleruje się jeszcze powierzchnię za pomocą suchej, miękkiej, wełnianej ściereczki.

Inny sposób na usunięcie plamy po gorącym naczyniu to nałożenie na nią i pozostawienie na kilka godzin mieszaniny soli i oliwy z oliwek. Po tym czasie trzeba usunąć miksturę, wyczyścić powierzchnię, następnie wypolerować. Mieszanina oliwy z solą sprawdzi się także przy usuwaniu brzydkich plam powstałych w wyniku działania wody, która przez dłuższy czas zalegała na blacie.

Jak usunąć z drewna plamy po winie, kawie, herbacie, soku?

Alkohol może znacznie uszkodzić blat, zwłaszcza olejowany, ponieważ rozpuszcza tłuszcz. W miejscu rozlania alkoholu, w olejowanej powłoce mogą pojawić się ubytki. Wylany przypadkowo alkohol należy jak najszybciej zetrzeć, osuszyć powierzchnię, po czym wypolerować ściereczką nasączoną olejem lnianym. Jeżeli w porę nie zauważymy, że alkohol się rozlał, i pozostanie po nim plama, czyścimy ją mocną, ostudzoną kawą z fusami. Wyczyszczoną i osuszoną powierzchnię należy wypolerować olejem lnianym. Jeżeli plama pochodzi od czerwonego wina, powyższe zabiegi mogą okazać się niewystarczające, szczególnie, gdy blat jest jasny. Taką plamę można rozjaśnić za pomocą mieszanki wody utlenionej o stężeniu 3% i amoniaku. W taki sam sposób usuniemy plamy po soku i kompocie.

Natomiast plamy po kawie i herbacie zmyjemy z drewnianego blatu w prosty sposób, pianą z płynu do mycia naczyń. Nie stosujemy płynu bezpośrednio na blat, gdyż drewno nie lubi mocnych detergentów. Płyn do naczyń rozcieńczamy w wodzie, mieszamy do uzyskania piany, którą nakładamy na plamę. Po chwili ścieramy i wycieramy blat do sucha.

Plamy z tłuszczu, pleśni i wosku na blacie z drewna

Tłuste plamy to powszechne zjawisko na kuchennym, drewnianym blacie. Mogą powstać w wyniku rozlania oleju czy zabrudzenia masłem. Tutaj także z pomocą przyjdzie piana do mycia naczyń. Należy wyczyścić nią delikatnie tłuste miejsce, zmyć wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha. Duże plamy z tłuszczu, jeżeli są świeże, posypujemy warstwą soli i pozostawiamy na noc. Następnie odkurzamy sól, a powierzchnię polerujemy. Inny sposób to nałożenie na plamę mieszanki z białej kredy, spirytusu i magnezji aptecznej. Taką miksturę pozostawia się na plamie do momentu wyparowania alkoholu. Pozostały proszek trzeba usunąć z drewnianego blatu.

Tłuste plamy można także usunąć z blatu przy pomocy wody amoniakalnej, lecz może ona nieznacznie wybielić drewno.  pielęgnacja drewna

W miejscach na drewnianym blacie, które narażone są na długotrwałe działanie wilgoci, mogą pojawić się ciemne plamy pleśni. Pleśń może znajdować się także na starych, drewnianych meblach, które chcemy odnowić. Wyczyścić je można wyłącznie naftą. Należy uważać, aby czyścić powierzchnię tylko w miejscu plamy, ponieważ nafta spowoduje lekkie zmatowienie drewna. Wyczyszczoną i suchą powierzchnię po takim zabiegu trzeba długo polerować naturalnym korkiem, następnie miękką, wełnianą ściereczką.

Może się zdarzyć, że drewniany blat zabrudzi się woskiem, który skapał z zapalonej świeczki. Taką plamę usuwa się dopiero, gdy wosk dobrze zaschnie. Należy delikatnie go zeskrobać uważając, aby nie zarysować drewnianej powierzchni. Pozostałe okruchy wosku usunąć, a pozostałości wyczyścić miękką szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem. Bardzo trudne plamy powstałe na drewnianej powierzchni olejowanej, których nie da się niczym usunąć, można po prostu zeszlifować, po czym ponownie zaolejować wyczyszczone i odpylone miejsce. Tego sposobu nie można użyć do usunięcia trudnych zabrudzeń z blatu lakierowanego. Jeżeli mamy zabrudzone mocno drewno zabezpieczone lakierem, należy zeszlifować całkiem stary lakier, i pomalować od nowa całą powierzchnię.