Okiennice jeszcze do niedawna były kojarzone z zamierzchłą przeszłością. Pojawiały się w dawnych dworkach szlacheckich i wiejskich posiadłościach. Później na wiele lat zostały zapomniane, ponieważ wyparły je nowoczesne żaluzje i rolety. Dziś tradycyjne drewniane okiennice powracają do łask. Co więcej, dawno już opuściły obszary wiejskie, pojawiając się także w dużych miastach i w oknach nowoczesnych budynków. Dlaczego warto zamontować okiennice? Jakie okucia są nam potrzebne, by okiennice były kompletne i w pełni funkcjonalne? Dziś odpowiemy na te pytania.

Okiennice drewniane – zalety stosowania

O korzyściach, jakie płyną z zamontowania tradycyjnych, rozwieralnych okiennic, można pisać długo. Wśród największych zalet takiego rozwiązania z pewnością należy wymienić:

  • ochronę przed utratą ciepła przez nieszczelne okna oraz ochronę przed zbytnim nagrzaniem budynku w słoneczne, upalne dni;

  • ochronę okien, a zwłaszcza ich szyb, przed zarysowaniem, zbiciem itd.;

  • zdolność do wytłumiania hałasów dobiegających z zewnątrz budynku;

  • ochronę antywłamaniową;

  • aspekt wizualny, funkcję czysto dekoracyjną.

okiennice okucia

Już sam korzystny wygląd budynku jest dla wielu osób wystarczającym argumentem, by zdecydować się na stylowe, klasyczne okiennice drewniane. Elewacja domu, zestawiona z okiennicami, zyskuje na wytworności, elegancji, ale i – pewnego rodzaju swojskości. Dom, którego okna wyposażone są w okiennice, od razu postrzegany jest jako miejsce przytulne, gościnne i pełne swobody. Ze względu na silnie zakorzeniony społecznie obraz okiennic w wiejskich posiadłości ważnych i bogatych osobistości, motyw ten chętnie wykorzystywany jest w hotelach i zajazdach – obecność okiennic momentalnie podnosi renomę miejsca w oczach odwiedzających je gości.

Jakie okucia do okiennic? Krótki przewodnik po asortymencie

Walor wizualny oraz mnóstwo korzyści z posiadania okiennic sprawiają, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Zanim przystąpimy do zakupu, warto wiedzieć, co jeszcze trzeba będzie dokupić, by okiennice prezentowały się naprawdę wyjątkowo i były maksymalnie funkcjonalnym rozwiązaniem.

Po pierwsze, bez wątpienia potrzebne nam będą odpowiednie zawiasy okiennicowe. Są one potrzebne, by w ogóle móc otworzyć okiennice. Ponieważ okiennice rozwieralne – czyli te najbardziej tradycyjne – nie mają po otwarciu żadnego dodatkowego wsparcia, zawiasy do okiennic muszą być naprawdę solidne i niezawodne, tak, by bez problemu udźwignęły skrzydło okiennicy i wytrzymały codzienne otwieranie i zamykanie. Stajemy przed dylematem: jakie zawiasy do okiennic wybrać? Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych wzorów zawiasów. Można wybierać pośród zróżnicowanych materiałów, kolorów, kształtów oraz… cen. Polecamy przede wszystkim solidne, żeliwne oraz stalowe okucia okiennicowe. Decydując się na takie elementy wykończeniowe do okiennic, zyskujemy pewność, że wytrzymają one nawet najbardziej intensywną eksploatację. Nie zapominajmy o tym, że zewnętrzne zawiasy okiennic narażone są przez cały rok na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Wątpliwej jakości okucia nie wytrzymają wysokich i niskich temperatur czy zmiennej wilgotności powietrza, te ręcznie kute – pozostaną niewzruszone! Zdecydowanie warto nabyć rustykalne zawiasy okiennicowe, które nie tylko będą solidnie wykonane, ale i zachwycą swoim klasycznym, a zarazem niebanalnym, wzornictwem oraz swą ponadczasowością i uniwersalnością.

zawiasy do okiennic

Poza zawiasami do okiennic, bardzo istotne będzie odpowiednie zamknięcie do okiennicy. Niektórzy uważają, że to zbędny gadżet dekoracyjny, w rzeczywistości jednak zasuwy lub skoble są potrzebne, by uniknąć irytującego, samoczynnego otwierania się okiennicy. Typ i wygląd zamknięcia do okiennicy warto dopasować do zawiasów okiennicy, uzyskując w ten sposób spójną, harmonijną całość.

Choć może nie dotyczy to bezpośrednio samej okiennicy, nie można nie wspomnieć o uchwytach okiennych. One także powinny być dopasowane stylistyką do wyglądu okuć okiennicowych. Przecież w chwili, gdy okiennice są otwarte, okna ukazują nam się w pełnej krasie. Zastosowanie plastikowych klamek okiennych w sytuacji, gdy wyposażamy okna w ozdobne, praktyczne okiennice z drewna, to rozwiązanie, które bez wątpienia popsuje cały efekt, nadając całości groteskowy wydźwięk. Stylizowane, rustykalne klamki okienne to doskonały wybór, pięknie dopełniający aranżację okien i okiennic.