We wnętrzach w stylu retro coraz częściej pojawia się motyw podróżniczy. Inspiracja wpływami kolonialnymi pozwala wprowadzić do aranżacji nutę tajemnicy, egzotyki, powiew przygody. Chętnie z tego korzystamy, decydując się na charakterystyczne elementy wyposażenia i dodatki. Coraz większą popularnością cieszą się stare mapy ścienne. Stanowią niebanalną alternatywę dla innych dekoracji ściennych. Sprawdź, jak można je wykorzystać w aranżacji i w jakich pomieszczeniach będą dobrze wyglądać!

Mapa na ścianie – gdy znudzą Ci się obrazy

Kiedyś dekoracja ścian była dość prostym zadaniem: wystarczyło znaleźć obraz pasujący klimatem do aranżacji wnętrza, dobrać do niego odpowiednią ramę i już. Dziś to nie wystarczy: do wnętrz industrialnych poszukujemy metalowych plakatów i tabliczek, do aranżacji eko chętnie wybieramy panele z mchem, a wnętrza romantyczne uzupełniamy o ręcznie robione łapacze snów. A co wybrać na ścianę do wnętrz w stylu retro? Idealne będą mapy ścienne! I to nie pierwsze lepsze, tylko takie, w których tkwi kwintesencja klimatu vintage! Postarzane ścienne mapy wykonane na płótnie, z metalowymi elementami wykończeniowymi, utrzymane w jasnej, „wypłowiałej” kolorystyce to idealna dekoracja wnętrz w stylu retro. Ale nie tylko – dzięki uniwersalnej, neutralnej barwie i zastosowaniu szlachetnych materiałów, stylizowana mapa ścienna może z powodzeniem udekorować wnętrze w stylu klasycznym rustykalnym, etno, a nawet nowoczesnym.

mapa ścienna retro

Mapy ścienne – gdzie je umieścić?

Rodzi się pytanie: w jakim pomieszczeniu najlepiej prezentować się będzie mapa ścienna stylizowana na starą? Wprost wymarzonym miejscem dla tego typu dekoracji jest domowy gabinet. Wyposażony w ciemne, drewniane meble i uzupełniony o dodatki w ziemistych kolorach, stanowić będzie doskonałe tło dla interesujących, klimatycznych dodatków, takich jak stary globus, stylowy zestaw do kaligrafii, retro zegar czy właśnie postarzana mapa świata zawieszona na ścianie za biurkiem. Nie martw się jednak, jeśli nie posiadasz domowego gabinetu! Mapy ścienne na płótnie świetnie sprawdzą się także w roli dekoracji stylowego salonu, klimatycznie zaaranżowanego przedpokoju czy nastrojowej sypialni, w której aranżacji przewija się wątek podróżniczy. To także wymarzony element dekoracyjny do pokoju nastolatka, zwłaszcza takiego, którego fascynują podróże i historia.

Zalety map ściennych

Fakt, że mapy ścienne w starym stylu to doskonała, niebanalna i wyrazista dekoracja wnętrza, nie jest jedyną ich zaletą. Dzięki stosunkowo dużym wymiarom, mapy do zawieszenia na ścianie stanowią wspaniały „zestaw ratunkowy” w sytuacji, gdy ściana ulegnie uszkodzeniu (poplamieniu, pęknięciu, odpryśnięciu kawałka farby itp.) i trzeba na szybko zasłonić usterkę, aby ukryć ją do czasu remontu. Kolejną zaletą postarzanej mapy jest to, że jest ona stosunkowo lekka, nie obciąża więc ściany i może być zawieszona również na ściance działowej z karton-gipsu – duży obraz w solidnej, ciężkiej ramie nie nadaje się na każdą ścianę w budynku, tu natomiast nie mamy problemu z wyborem miejsca na dekorację.

mapa w starym stylu na ścianę

Do czego pasować będzie retro mapa?

Jeśli zastanawiasz się, do jakich mebli, dodatków i materiałów pasować będą mapy ścienne w retro stylu, odpowiedź na pewno Cię uraduje: będą pasować niemal do wszystkiego. Najlepiej jednak prezentują się w towarzystwie postarzanych mebli z litego drewna, najlepiej takich w prostej, niewyszukanej formie, solidnych i stabilnych, z ozdobnymi rustykalnymi uchwytami meblowymi. Jeśli do tego podłoga będzie również drewniana, a ściany pomalowane na jakiś neutralny kolor (beże, biel, szarości) lub pokryte naturalną cegłą czy kamieniem, całość – uzupełniona o piękną, dekoracyjną mapę w starym stylu – będzie urzekająca. Jeśli mapę zawiesisz w salonie, mogą pojawić się pytania o to, jakie inne akcesoria dekoracyjne dobrać do takiej mapy. Niesamowity klimat podróżniczy z dawnych lat uzyskamy, ustawiając w pobliżu mapy stary globus. Do tego można wprowadzić do wnętrza nieco egzotyki i drapieżności, wybierając poduszki dekoracyjne z motywami zwierzęcymi: lamparcie cętki, skóra aligatora i czarno-białe pasy przypominające umaszczenie zebry to świetny sposób na wizualne ożywienie kanapy. Jeśli pomimo zawieszenia dużej mapy retro, ściana wydaje nam się jeszcze dość pusta, możemy zawiesić na niej intrygujące maski afrykańskie lub zdecydować się na rustykalne świeczniki w starym stylu. Bardzo ciekawie prezentują się także postarzane drewniane kufry i skrzynie oraz stare, sfatygowane walizki. Tego typu dekoracje mogą pełnić jednocześnie rolę bardzo praktycznych schowków na różne drobiazgi. Pamiętać należy o tym, by nie przesadzić w doborze podróżniczych dodatków, bo jeśli będzie ich zbyt wiele, a do tego będą bardzo zróżnicowane, to bardzo łatwo jest uzyskać efekt kiczu i wizualne zagracenie mieszkania. Jak wszędzie, tak i tutaj, umiar jest wartością, pozwalającą otrzymać zadowalające rezultaty.