To, co związane z przeszłością, nadgryzione przez ząb czasu i odwołujące się do wielowiekowych tradycji, zyskuje coraz większą popularność w aranżacji wnętrz. Kochamy klimaty retro i wszelkie antyki, bądź przedmioty stylizowane na stare i zużyte. W urządzaniu wnętrz przykładamy ogromną uwagę do tego, czy wybrane przez nas meble mają odpowiednio rustykalny charakter, niestety, zbyt często skupiamy się wyłącznie na ogółach. A żeby uzyskać wnętrze w prawdziwie starodawnym, pięknym stylu, należy zwrócić uwagę na wszelkie drobiazgi – w tym: na odpowiednie okucia meblowe.

Postarzane okucia meblowe – wszystko co uczyni meble bardziej retro

Okucia meblowe w stylu vintage to nie tylko praktyczna, ale i piękna ozdoba naszych drewnianych mebli. Rustykalne wzornictwo nawiązuje do elementów ze świata fauny i flory. Rzeczywistość naszych przodków była równie różnorodna, jak nasza teraźniejszość, dlatego też wśród akcesoriów meblowych w rustykalnym stylu znajdziemy zarówno elementy skromne, niemal ascetyczne, jak i bardziej wyszukane wzornictwo. Wszystkie narożniki kufrów, retro gałki meblowe, wsporniki półek czy zawiasy meblowe w starym stylu łączy kilka cech: są wykonane z solidnych materiałów, z dbałością o każdy najmniejszy detal, w pełni funkcjonalne i wyjątkowo piękne oraz ponadczasowe. To właśnie te z pozoru nieistotne szczegóły mebli i innych elementów wyposażenia, decydują o ostatecznym klimacie, jaki uda nam się w danym pomieszczeniu wyczarować. Pokryte patyną zawiasy, ręcznie kute akcesoria meblowe w retro stylu, rustykalne kołatki do drzwi potrafią przenieść domowników w świat przeszłości, pełen zamiłowania do tego, co praktyczne, wytrzymałe i użyteczne. Nawet najpiękniejsze, najlepiej postarzone (lub rzeczywiście stare) meble stracą swój urok, jeśli zastosujemy w nich nowoczesne zawiasy i uchwyty, rustykalne okucia meblowe z całą pewnością są w takich starodawnych stylizacjach niezbędne.

klamka retro do drzwiokucia do mebli retrogałka do mebli ceramiczna

Rustykalne, retro czy vintage okucia meblowe?

Przystępując do renowacji mebli lub aranżowania mieszkania w retro stylu, możemy czuć się nieco oszołomieni, tak bogactwem oferty, jak i nazewnictwem. Rustykalne okucia meblowe, uchwyty meblowe vintage, retro akcesoria do mebli… czego tak właściwie szukamy? Choć nazwy poszukiwanych przez nas produktów mogą być zróżnicowane, tak naprawdę funkcjonuje tylko jedna zasada: nabywamy to, co nosi znamiona przeszłości i decydujemy się na jeden nurt oraz na konkretny surowiec, z którego okucia wykonano. Dzięki temu uzyskamy we wnętrzu harmonię i ład, a nasza aranżacja zachwyci każdego. Nie ma większego znaczenia, czy nazwiemy nabywane przedmioty okuciami vintage, czy postarzanymi akcesoriami meblowymi czy retro gadżetami do mebli, bo na efekt końcowy składa się o wiele więcej czynników, niż tylko same okucia meblowe – i z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Te same stalowe narożniki meblowe będą zupełnie inaczej wyglądać zestawione z meblami w stylu wiejskiego dworku szlacheckiego z czasów średniowiecza i zupełnie inaczej w przypadku połączenia ich z meblami nawiązującymi swoją stylistyką do klimatów industrialnych. Urządzanie wnętrz to tworzenie pięknych obrazów, na które składają się rozmaite szczegóły, w meblach i dodatkach do nich tkwi ogromny potencjał, wystarczy, że nadamy im pożądany wydźwięk.

uchwyt na papier retro szyld zły pieswspornik do półek żeliwny

Akcesoria w starym stylu – nie tylko okucia meblowe

Skupiając się na aranżacji samych mebli, możemy zapomnieć o innych, równie istotnych detalach, a to mogłoby popsuć cały efekt naszych starań. Odpowiednie rustykalne uchwyty meblowe i stylowe retro okucia kufrów to duża część ostatecznego rezultatu. Warto jednak skupić uwagę także na innych elementach wystroju wnętrz. Postarzane wsporniki kwiatów, stylowe retro emblematy, otwieracz do butelek w stylu vintage, rustykalny przycisk do papieru – wszystkie te drobiazgi w retro stylu sprawią, że rustykalna aranżacja stanie się jeszcze bardziej wyrazista i przemyślana. Nowoczesne elementy wykończeniowe potrafią odebrać urok każdemu, nawet najpiękniejszemu wnętrzu w klimatach retro. Nie chodzi o to, by sztucznie stwarzać w nowych wnętrzach stary klimat i na siłę wtykać okucia meblowe vintage i postarzane ozdobne akcesoria wszędzie, gdzie się tylko da, jeśli jednak pragniemy zaaranżować przestrzeń w klimacie dawnych lat, musimy się zastanowić, jakie detale będą miały wpływ na całościowy odbiór przestrzeni przez przebywające w niej osoby.

 Jak widać – stare okucia meblowe i rustykalne akcesoria do mebli to klucz do udanej aranżacji wnętrza w starym stylu. Jak w każdym przypadku, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, by nie popaść w przesadę – a o to, niestety, nie jest trudno, ponieważ bogactwo form i wzornictwa, jakie panują wśród postarzanych okuć meblowych sprawiają, że chciałoby się mieć je wszystkie.