Oświetlenie to niezwykły element każdego pomieszczenia. Już dawno przestało być tylko funkcjonalnym przedmiotem, obecnie pełni funkcję dekoracyjną, a nierzadko jest także wyznacznikiem dobrego stylu. Lubisz styl rustykalny? W kwestii rustykalnego oświetlenia jest w czym wybierać. Zobacz na jakie oświetlenie się zdecydować i w jakim pomieszczeniu sprawdzi się idealnie.
 
Oświetlenie w stylu rustykalnym
Może być bardziej retro, w stylu loft lub nowoczesne. Styl rustykalny doskonale dopasowuje się do panujących trendów orazrustykalne oswietlenie idealnie koresponduje z innymi stylami. Wśród modeli lamp znajdziesz wzory nawiązujące wprost do sielskiego, rustykalnego klimatu. Oświetlenie to przypomina swoją formą koło powozu. Drewniane koło z metalowymi, kutymi elementami, zawieszane na łańcuchach to model, który będzie stylową ozdobą wnętrza. Sprawdzi się zarówno w przestronnym salonie, jak i przestrzeni restauracyjnej, która klimatem nawiązuje do sielskiej, biesiadnej karczmy. Duży, zawieszony w centrum pomieszczenia żyrandol można wzbogacić o kinkiety do kompletu. Takie oświetlenie idealnie sprawdzi się w przestrzeni, której styl nawiązuje do klasycznego i tradycyjnego stylu rustykalnego.
 
Jeśli szukasz czegoś w klimacie retro, co sprawdzi się w nowoczesnej przestrzeni postaw na lampę z postarzanego metalu. Klosz w kolorze rodowanego srebra lub mosiądzu. Taka lampa będzie doskonałym uzupełnieniem nowoczesnej, minimalistycznej przestrzeni. 
Lampy w rustykalnym stylu pasują także do loftów. Wówczas, wybierając oświetlenie warto zwrócić uwagę na reflektory, które swym designem nawiązują do oświetlenia charakterystycznego dla nadmorskich latarni.
 
Do jakiego wnętrza oświetlenie rustykalne?
Najprościej rzecz ujmując – do każdego. Wszystko zależy od stylu wnętrza oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Idealnie sprawdzi się w kuchni, w której styl rustykalny dodaje smaku i sprawia, że codzienne przygotowywanie potraw staje się przyjemniejsze. Doskonałym miejscem dla rustykalnego żyrandola jest przestronny salon. W gościnnym pokoju warto zadbać o sielską atmosferę, która sprawi, że spotkania z bliskimi czy popołudniowa herbata będą największą przyjemnością. 
rustykalny zyrandol
Większość z nas sceptycznie podchodzi do oświetlenia w stylu rustykalnym w sypialni. Najczęściej sięgamy po romantyczne, ażurowe klosze i biel. Jednak i rustykalne lampy doskonale sprawdzają się w sypialnianych wnętrzach, dodając im charakteru, dzięki czemu przestają być mdłe i nijakie. Podobnie z łazienką. Do łazienki zwykle wybierane jest oświetlenie punktowe. Podświetlany sufit nie każdemu się jednak podoba. I dobrze, bo to co popularne nie zawsze jest stylowe. Łazienka daje jednak spore ograniczenia. Jej niewielka przestrzeń jest bardzo wymagająca, ale rustykalne reflektorki załatwią sprawę.
 
Oświetlenie w stylu rustykalnym doda wnętrzom klasy i niepowtarzalności. Warto zrezygnować z tego, co popularne, na rzecz tego co nietuzinkowe.