Drzwi przesuwne cieszą się sporą popularnością i coraz chętniej wymieniamy model tradycyjny - skrzydłowy, na przesuwny, który uznawany jest za bardziej stylowy. Wariant przesuwny spełnia nie tylko funkcję drzwi, ale także dekoruje wnętrze. Możliwość wyboru wzoru drzwi sprawia, że z łatwością dobrać można model do designu przestrzeni. Jednak poza chęcią posiadania pięknych drzwi, które oddzielać będą od siebie poszczególne przestrzenie, niezwykle ważne jest też przygotowanie wnętrza na ich montaż. Zapoznajcie się z listą najważniejszych kwestii, lub po prostu, zwróćcie się do nas o poradę.

Jak dopasować wymiar drzwi do otworu drzwiowego?

Planując montaż drzwi przesuwnych, najważniejsze jest odpowiednie wymierzenie wnęki drzwiowej tak, aby wybrany model nie tylko całkowicie ją zasłonił, ale zachodził też delikatnie na ścianę, tworząc idealną pod względem wzorniczym płaszczyznę. Na szczęście, wymiary otworu drzwiowego zostały ustandaryzowane i wybór stał sie prostszy. Uśredniony wymiar wnęki na drzwi w mieszkaniu wynosi ok. 92 cm szerokości i 205 cm wysokości. Drzwi przesuwne z podstawowej oferty produkowane przez nas są w rozmiarze 100x210 cm, co pozwala na idealne ich dopasowanie do wnęki. W sytuacji, w której wnęka ma wymiary niestandardowe, warto skorzystać z usługi  wprodukowania drzwi przesuwnych pod wymiar. Warto stosować się do zasady, która mówi o tym, że dobrze dobrane drzwi powinny wystawać min. 5 cm poza otwór z każdej strony. Wówczas wybrany model będzie nie tylko funkcjonalny, ale zostanie też zachowana odpowiednia estetyka, na której tak bardzo nam zależy.

drzwi na prowadnicach          drzwi drewniane kołowrota

Jakie prowadnice do drzwi przesuwnych?

Prowadnice, w przypadku drzwi przesuwnych, są tym, czym dla tradycyjnego modelu zawiasy. Zatem należy dobrać je z taką dbałością o szczegóły, z jaką wybieramy wymarzony model drzwi. Prowadnice z naszej oferty są nie tylko dopasowane do dostępnych u nas modeli drzwi przesuwnych, ale gwarantują też stabilność i dekorują wnętrze. Oferowane przez nas prowadnice przeznaczone są do montażu naściennego, umożliwiają drzwiom nachodzenie na ścianę, a nie chowanie ich w otworze drzwiowym.

Oczywiście jest realna szansa na zamontowanie naszych modeli prowadnic wewnętrz wnęki, jednak ze względu na ich dekoracyjność i ozdobny charakter polecamy montaż naścienny. Gdyby jednak gospodarz domu stwierdził, że koniecznie chce je ukryć, dobrze byłoby tą kwestię ustalić wcześniej z wykonawcą montażu na etapie planowania zabudowy. W tym przypadku, przy korzystaniu z naszych prowadnic, szczelina wewnątrz w ścianie powinna mieć minimum 10 cm szerokości, a wysokość szczeliny nad drzwiami ok.16-20 cm.

Komplet prowadnic do drzwi przesuwnych składa się z szyny jezdnej, śrub montażowych, kół montażowych i prowadnika dolnego. Komplet taki pozwala na bezpieczne i solidne zamontowanie wybranego modelu drzwi. Największą popularnością cieszą się prowadnice do drzwi przesuwnych w stylu loft, które połączone z drewnianymi, rustykalnymi drzwiami przesuwnymi idealnie się komponują. Oczywiście wszystkie nasze prowadnice pasują do wszystkich modeli drzwi z oferty Rustykalnych Uchwytów. Mając na tapecie prowadnice, warto wspomnieć o prowadniku dolnym. Wyróżniamy dwa typy prowadników do drzwi: w ksztłcie litery U oraz T. Prowadnik typu U doskonale pasuje do drzwi stalowych oraz drzwi w ramie metalowej. Prowadnik typu T sprawdzi się idealnie w modelach drzwi, w których możliwe jest wykonanie frezu dolnego, zatem dobrze współgra z pozostałymi drewnianymi modelami.

prowadnica do drzwi przesuwnych        rustykalna prowadnica do drzwi drewnianych        prowadnica stara postarzana na kole

Jak szczelne są drzwi naścienne przesuwne?

Należy pamiętać o tym, że drzwi przesuwne nie spełniają funkcji drzwi wejściowych, zewnętrznych, stanowią one modele wewnętrzne, oddzielające od siebie poszczególne pomieszczenia. Odstęp od ściany w przypadku drzwi o grubości 4 cm to ok.1 cm, przy drzwiach grubości 3,5 cm - odstęp ok.1,5 cm. Taka szczelina gwarantuje wygłuszenie pomieszczenia, ale nie całkowite jego wyciszenie. Dlatego też drzwi tego typu funkcjonują głównie jako drzwi ozdobne i stanowią złoty środek pomiędzy tradycyjnymi drzwiami na zawiasach a ich brakiem.

Czy można w drzwiach przesuwnych zamontować zamek?

Jak już wspominaliśmy, drzwi przesuwne nie stanowią drzwi zewnętrznych, zatem nie ma konieczności stosowania w nich zamka. Nie każda konstrukcja pozwala tez na ich montaż i nie zawsze zamek drzwiowy pasuje stylistycznie do charakteru mebla. W sytuacji, w której właściciel takich drzwi widzi konieczność montowania zamka, nieodzowna jest ingerencja w strukturę drzwi. Drzwi można jednak wyposażyć w element, który uniemożliwi ich otwarcie i pozwoli na odcięcie się od tego, co dzieje się za nimi. Jest to szczególnie ważne, kiedy decydujemy się na drzwi przesuwne w łazience czy sypialni. Wówczas można zdecydować się na stylowy haczyk drzwiowy.

haczyk drzwiowy okienny        haczyk okienny drzwiowy

Jakie uchwyty pasują do drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne nie mają klamek ani uchwytów. Ich użytkowanie możliwe jest bez nich, jednak dla wygody poleca się stosowanie uchwytów, które umożliwiają sprawniejsze przesuwanie drzwi. W kwestii wyboru modelu – pełna dowolność. Można zdecydować się zarówno na dedykowane uchwyty do drzwi oraz na uchwyty, które pierwotnie funkcjonują, jako uchwyty meblowe. W przypadku uchwytów-rączek warto wybierać nieco większe i dopasowane stylistycznie do modelu drzwi, które będą służyć nie tylko otwieraniu, ale będą też ozdobą. Do drzwi przesuwnych pasują także gałki drzwiowe. Zatem jest w czym wybierać!

Patrząc na przepiękne aranżacje wnętrz z drzwiami przesuwnymi oraz rozmaite modele: rustykalne drzwi przesuwne, stalowe czy z kredową tablicą, warto stworzyć wyjątkową przestrzeń i cieszyć się nie tylko jej funkcjonalnością, ale też niepowtarzalnym klimatem.

uchwyt do przesuwnych drzwi prosty         gałka do drzwi przesuwnych         masywny uchwyt do drzwi