Zamki meblowe jako praktyczny element aranżacji wnętrz

Stylowe, drewniane meble wymagają swoistej kropki nad „i”, elementu, który w pełni zdefiniuje i podkreśli ich charakter, nadając wnętrzu odpowiedni styl. Niebanalne okucia meblowe są w stanie odmienić każdą szafę, czy komodę. Żeliwne dodatki w rustykalnym stylu to idealne rozwiązanie do pomieszczeń w stylu retro.

zamki meblowe retro

Funkcja ozdobna zamków meblowych

Niegdyś zamki meblowe służyć miały wyłącznie do ochrony zawartości danego mebla. Dziś projektanci mebli i akcesoriów meblowych wykorzystują każdy widoczny element szafki, kredensu i biurka, by podkreślić ich styl i przemycić misterne zdobienia. Rustykalne zamki meblowe to wspaniałe uzupełnienie drewnianych mebli, które nie tylko doda im oryginalnego charakteru, ale dodatkowo sprawi, że korzystanie z nich stanie się wygodne i praktyczne. Zamki do mebli przestały być elementem, chowanym głęboko we wnętrzu konstrukcji drzwiczek meblowych – dziś coraz częściej możemy podziwiać systemy zamykające szafki na zewnątrz drzwiczek, są celowo eksponowane i zachwycają swą różnorodnością i dekoracyjnością. Odpowiednio dobrane żeliwne zamki meblowe wspaniale podkreślą rustykalny klimat danego wnętrza.

zamek meblowy wpuszczany

Rodzaje zamków do mebli

Typowe, wewnętrzne zamki meblowe to dziś przeżytek. Wśród niebanalnych akcesoriów meblowych znajdziemy dziś zamki meblowe różnego typu, nierzadko zaskakujące swymi gabarytami oraz zdobieniami. Popularny i efektowny zamek baskwilowy pozwala na wygodne zamykanie wysokich frontów, świetnie nadaje się zatem do wszelkiego rodzaju szaf, witryn i starych kredensów o słusznych wymiarach. Ten praktyczny zamek umożliwia jednoczesne zamknięcie frontu mebla na dole i na górze. Bardzo ciekawym rodzajem zamknięcia do szafek jest zamek okienny, tzn. taki, którego system zamykający inspirowany jest starodawnymi zamknięciami do okiennic. Mechanizm takiego zamknięcia znajduje się niemal w całości na zewnątrz mebla i przybiera zwykle formę gustownego zdobienia. Powszechnie stosowany uniwersalny zamek nakładany również świetnie sprawdzi się w roli zamknięcia drewnianego mebla w rustykalnym wnętrzu, trzeba tylko pamiętać, by dobrać równie stylowy, postarzany kluczyk. Wśród okuć meblowych w retro stylu z pewnością odnajdziemy zarówno piękne w swej prostocie postarzane zamki meblowe, nawiązujące do skromności wyposażenia wiejskiej chaty, jak i misternie zdobione, eleganckie rustykalne zamki do mebli, pełne fikuśnych ornamentów oraz motywów florystycznych.

Wzmocnij efekt wizualny starego wnętrza

Piękna retro komoda, czy stylowy stary kredens to meble, które każdy chciałby posiadać w rustykalnym wnętrzu. Dobrze dobrane rustykalne okucia meblowe sprawiają jednak, że meble te zyskują duszę, stają się jeszcze bardziej oryginalne, piękne i przyciągające uwagę. Sekretarzyk z małym, ozdobnym zamkiem i delikatnym kluczykiem zyskuje aurę tajemniczości, tak uwielbianą i pożądaną we wnętrzach w klimacie vintage, a wielka dębowa szafa, zasuwana na solidny retro zamek powoduje, że wyobraźnia zaczyna pracować na zwiększonych obrotach. Wnętrza mebli wcale nie muszą skrywać w sobie żadnych wielkich skarbów, chodzi o samo stworzenie odpowiedniego nastroju tajemniczości, tak charakterystycznego dla retro wnętrz.

Jak kupować zamki meblowe?

zamki meblowe w retro styluOkucia meblowe to ważny temat – do zakupu tych akcesoriów należy podejść z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że zapewnimy sobie nie tylko piękny wygląd naszych mebli, ale i maksymalną ich funkcjonalność. Zamek meblowy ma umożliwiać skuteczne zamknięcie mebla i sprawić, by jego zawartość nie dostała się w niepowołane ręce. Funkcja ozdobna jest ważną, ale jednak drugorzędną funkcją. W związku z tym wybierajmy zamki meblowe o konstrukcji i gabarytach odpowiednich do mebla, w którym chcemy je zamontować. Warto zwrócić uwagę na sposób montażu oraz dopytać, czy w cenę wliczone są także elementy montażowe: o wiele lepiej kupić nieco droższy zamek meblowy, ale mieć w zestawie wszystkie części, potrzebne do jego zamontowania i użytkowania, niż biegać po sklepach w poszukiwaniu pasującej śrubki. Ponadto, zamki meblowe powinny tworzyć harmonijną całość tak z pozostałymi zastosowanymi okuciami meblowymi, jak i z wystrojem całego wnętrza. Ogólna zasada mówi, że nie łączymy ze sobą skrajnie różnych elementów (np. bogato zdobionych z wyjątkowo skromnymi i prostymi), ale też nie przesadzamy z ilością ozdobników, jeśli już zdecydujemy się na bardziej dekoracyjną wersję akcesoriów meblowych. Warto wybierać okucia meblowe wykonane z wysokiej jakości odlewów, daje nam to bowiem pewność, że elementy te będą solidne i trwałe i posłużą nam przez długie lata, nie tracąc nic ze swej funkcjonalności i pięknego wyglądu. Poza tym, stal, żeliwo i brąz to surowce, doskonale pasujące do wnętrz retro i rustykalnych.