STYL RUSTYKALNY - Jest to godny hołd w stronę natury i prostoty, najbardziej przejawia się przez niezwykłą swojskością i przytulnością. Wnętrza urządzone w rustykalnym stylu, są ciepłe oraz posiadają sielankowy nastrój. W tym klimacie na ścianach dominują delikatne odcienie pastelowe. Meble charakteryzują się zwykle niewielkimi rozmiarami, są w prostej formie, oraz często ich powierzchnie są przecieranie, i bejcowane na całkiem inny, niż naturalny kolor. Często w dzisiejszych domostwach, można spotkać przeróżne rustykalne dodatki, które ostatnio, cieszą się bardzo dużą popularnością.

Styl Rustykalny

STYL VINTAGE - Wbrew większości popularnych opinii, styl vintage zaistniał najpierw w modzie. Początkowo przejawiało się to, poprzez noszenie ubrań stylizowanych na inne epoki. Umowna, minimalna granica wieku, jaka przyjęła się i świadczy o tym czy dane ubranie, lub inny przedmiot jest vintage, to 25 lat. Dodatkową cechą charakterystyczną dla tego stylu, jest łączenie przeciwieństw - najczęściej w formie współistnienia nowoczesności z starą klasyką. Ciekawostką jest fakt, że nazwa "vintage", wywodzi się z terminologii winiarskiej i oznacza mniej więcej "stary rocznik wina".

Styl Vintage

 

STYL RETRO - Ta odmiana stylu nadaje wnętrzom niepowtarzalnego i postarzanego klimatu. Człowieka który przebywa w retro pomieszczeniu, często dosięga nostalgia i rozmarzenie. W tym nurcie najważniejsze jest odpowiednie dobranie dodatków, oraz przywiązywanie wagi do szczegółów. Nic dziwnego że ludzie, coraz chętniej wybierają do swoich mebli uchwyty retro - to najłatwiejszy sposób, żeby tanim kosztem sprawić, by mebel wyróżniał się eleganckim, klasycznym stylem.

Styl retro

STYL PROWANSALSKI - Swoje początki przechodził w Prowansji francuskiej. Posiada dużą ilość cech wspólnych z rustykalnym stylem - wspólnie nawiązują one do sielskiego klimatu i ciepła domowego ogniska. W tym nurcie, dominują kolory takie jak: błękit, łagodny fiolet, zółcie, a także delikatne odcienie szarości. Bardzo charakterystyczną cechą, są częste zdobienia w formie kwiatów oraz pęków suszonych ziół. Od Rustyku odróżniają go przede wszystkim jaśniejsze barwy, oraz częstsze "naturalne" zdobienia.

Styl Prowansalski

STYL LUDWIKOWSKI - Najbardziej elegancki i oryginalny styl, pochodzenia Francuskiego. Został stworzony na polecenie Ludwika XVI, który był ceniony za wyśmienity gust i nietypowe rozwiązania. Styl ten przejawia się głównie w pastelowym, wysokim i często zawierającym subtelne paski, tapicerowaniu mebli. Do tego dochodzą równie wymyślne, często mocno kontrastujące i wygięte nogi krzeseł i stołów. Najbardziej popularne dodatki w tym nurcie, to przede wszystkim masywne kryształowe żyrandole, świeczniki i kominki zdobione dekorami, czy też bielone popiersia. Ludwikowski fason, jest zdecydowanie najdroższym i najbardziej bogatym w zdobienia stylem.

Styl Ludwikowski

STYL SHABBY CHIC - Konwencja w projektowaniu wnętrz, która charakteryzuje się posiadaniem w pomieszczeniach mebli i wyposażenia, które są mocno zużyte. Nowe meble są poddawane różnym zabiegom, mającym na celu specjalnie postarzenie danego egzemplarzu. Jedną z popularnych metod, jest celowe pokrycie przedmiotu rdzą. To właśnie w takich klimatach, najczęściej znajdują zastosowanie przeróżne pordzewiałe uchwyty. Styl narodził się w Wielkiej Brytanii u schyłku XX wieku, a pierwszy raz tej wymyślnej nazwy, użył magazyn "The World of Intetiors", zapoczątkowując tym samym modę na takie nazewnictwo.

Styl Shabby Chic

STYL TOSCANIA EMPIRE - Kolejny francuski styl, który jest odmianą klasycyzmu. Ukształtował się około roku 1810, w okresie panowania Napelona. Był obecny w wielu odłamach życia codziennego, m.in. architekturze, sztuce użytkowej i oczywiście w modzie. Pionierzy tego nurtu, wzorowali się głównie na twórczości starożytnego Rzymu, Grecji czy też Egiptu. Najważniejsze jego cechy to: monumentalizm, symetria i przesadne zdobienia. Jako ciekawostkę warto dodać, że częstym elementem dekoracyjnym, była litera "N" w wieńcu laurowym, która miała za zadanie przedstawiać Napoleońską potęgę.

Styl Toscania Empire