Styl retro jest bardzo bliski mojemu sercu. Wciąż przeglądam sklepy internetowe, żeby sprawdzić co mają nowego i ciekawego w tej stylistyce. W sklepach stacjonarnych co raz to częściej możemy spotkać meble, czy też drobiazgi codziennego użytku właśnie w tym klimacie. Istnieją także wyspecjalizowane firmy, które zajmują się wyłącznie wyrobami w charakterze retro. Tak właśnie, w tym miejscu mam na myśli naszą skromną firmę Rustykalne uchwyty. Niektóre elementy wystroju – typu meble, uchwyty, klamki – trzeba kupić w sklepie, ponieważ samodzielne wykonanie sprawiłoby nam nie lada kłopot. Jednak pomyślmy: czy możemy w prosty sposób wykonać samodzielnie dekoracje do wnętrza? Oczywiście, że tak! W prosty sposób i w krótkim czasie można stworzyć ozdoby, które będą wizytówką naszego domu i nas.

Skąd czerpać pomysły? Od czego zacząć? Jak coś wykonać samemu?

Pomysłów na wykonanie własnej dekoracji jest tyle, ile pozwali nam nieograniczona wyobraźnia. Czasem niepozorny, zbędny przedmiot może otrzymać nowe życie. Proste pomysły też wymagają prostego i nieskomplikowanego wykonania. Pamiętajmy: najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Jakie pomysły można wykorzystać we wnętrzu retro, by było jeszcze bardziej charakterne? Wybrałam kilka ciekawych i prostych propozycji, które może wykonać każdy niewielkim nakładem, a efekt będzie wyborny.

Rozwiązanie, które zawróciło mi w głowie kilka lat temu i wciąż dojrzewa, ponieważ uważam ten produkt za ekstra uniwersalny. Co to? Zwykła paleta drewniana. Koszt zakupu zależy od miejsca kupna, wielkości czy stanu, jednak ceny zaczynają się od … 5zł! Koszt? Minimalny. Możliwości? Tyle, ile przyjdzie nam na myśl. Moją propozycją elementu wystroju w stylu retro jest stolik kawowy.

Czego potrzebujemy?

  • 1 duża paleta 120x80 cm (koszt: 15zł)
  • 4 kółka skrętne do mebli (koszt 65zł/szt.)
  • arkusz papieru ściernego (koszt: 5zł)
  • lakier do drewna (koszt: 20zł)
  • pędzelek (koszt: 6zł)
  • wkręty 16szt. (koszt: 16zł)

Od czego zaczynamy?

Przede wszystkim od wyboru palety. Musi ona być cała, niepołamana oraz zdrowa – robaków do domu nie zapraszamy. Własną siłą lub szlifierką kątową polerujemy powierzchnię palety. Warto zabezpieczyć twarz maską ochronną, ponieważ temu procesowi towarzyszy ogromna ilość pyłu. Następnie oczyszczamy powierzchnię wilgotną ścierką. Całą paletę malujemy lakierem, farbą – według upodobania – to sposób na nastanie koloru naszemu stolikowi, ale także na jego impregnację. Na samym końcu montujemy kółka skrętne za pomocą wkrętarki. I co następnie? Następnie stawiamy stolik kawowy w upragnionym miejscu i rozkoszujemy się widokiem mebla we własnym wykonaniu.

 

Stolik z palet na kółkach

 Źródło zdjęcia: link