Urządzając wnętrza mieszkalne, często stajemy przed dylematem, czy zdecydować się na mniejsze, zamknięte pomieszczenia, czy też na jedną, otwartą przestrzeń. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, najlepiej zatem znaleźć jakiś kompromis pomiędzy nimi.

 

Prowadnice drzwi przesuwnychPokoje, zamykane na tradycyjne drzwi, to z jednej strony zapewnienie sobie prywatnej przestrzeni, z drugiej jednak strony - znaczne ograniczenie wizualnej przestronności mieszkania oraz strata części miejsca (należy pozostawić odpowiednią przestrzeń od wejścia do pomieszczenia, by drzwi skrzydłowe można było swobodnie otwierać i zamykać). Przestrzeń otwarta z kolei powoduje, że odwiedzający nas goście mają - chociażby tylko wzrokowy - dostęp do naszych prywatnych pomieszczeń. Dodatkowo, z kuchni mogą przenikać różne zapachy, a z innych pomieszczeń rozmaite dźwięki, co z pewnością utrudnia wypoczynek po ciężkim dniu. Przestrzeń całkowicie otwarta stawia przed nami również określone wymogi aranżacyjne - gdy wszystkie części pomieszczenia stanowią jedną, spójną całość, muszą być urządzone w tym samym stylu.

Idealne rozwiązanie - drzwi przesuwne

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie w domu systemów drzwi przesuwnych. Pozwalają one na dostosowywanie przestrzeni do naszych aktualnych potrzeb. Możemy na bieżąco decydować o tym, czy drzwi pomiędzy pomieszczeniami mają być w danej chwili otwarte, czy zasunięte, a fakt, iż wejście rozsuwane jest na boki, nie wymaga pozostawienia w pobliżu niezagospodarowanej przestrzeni.

 Drzwi suwane to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych mieszkaniach. To estetyczny sposób na wyznaczenie granic pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, ale nie tylko: drzwi wewnętrzne odgrywają ogromną rolę w aranżacji wnętrz, stanowią przecież widoczną część pomieszczeń mieszkalnych, a odpowiednio dobrane, mogą wspaniale uzupełnić wystrój.

 

Styl retro warto podkreślić doborem odpowiednich drzwiProwadnice drzwi przesuwnych U

Styl retro to obecnie jeden z najpopularniejszych nurtów aranżacji wnętrz. Przemyślany dobór materiałów, elementów wyposażenia i dekoracji, nieraz może zostać zniweczony przez zastosowanie zwyczajnych drzwi. Systemy drzwi przesuwnych są w takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem. Dostępne na rynku zawiesia drzwi przesuwnych mogą przybierać różne kształty i stylistykę, stworzenie przyciągających uwagę drzwi retro nie stanowi więc żadnego problemu. Najlepiej we wnętrzach vintage i rustykalnych wyglądają systemy, złożone z dwóch kompletów drzwi suwanych - możliwość stworzenia swoistych wrót, odsuwanych na boki, robi niesamowite wrażenie. Dzięki temu możemy poczuć się, jak w jakiejś starej, klimatycznej karczmie, czy w wiejskim dworku magnackim.

Gdzie sprawdzą się drzwi suwane ?

Tego typu drzwi pasują właściwie do oddzielenia od siebie dowolnych pomieszczeń. Świetnie sprawdzają się w przypadku chęci odgrodzenia jadalni lub aneksu kuchennego od salonu. Ozdobne zawiesia przesuwne wzbogacą pomieszczenia o kolejny dodatek aranżacyjny, a drzwi skutecznie odseparują przestrzeń, przeznaczoną do wypoczynku, od pomieszczeń, związanych z przyrządzaniem i spożywaniem posiłków. Z drugiej strony, gdy zorganizujemy przyjęcie, drzwi będzie można rozsunąć, zyskując większą przestrzeń i ułatwiając sobie serwowanie gościom kolejnych dań.

Zawiesia drzwi przesuwnych warto zamontować w sypialni, z której wyjście prowadzi bezpośrednio do łazienki lub garderoby. Sypialnia to zwykle pomieszczenie, które nie jest zbyt duże, szkoda więc zabierać dodatkową przestrzeń na montaż tradycyjnych drzwi. Przesuwne pozwolą na zaoszczędzenie miejsca i w estetyczny sposób zapewnią prywatność, ciszę i spokój, tak potrzebne podczas snu.

 

Rustykalne prowadnice drzwi przesuwnych

Dodatkowe zalety systemów drzwi przesuwnych

Jeśli funkcja dekoracyjna, obowiązująca moda w urządzaniu wnętrz oraz możliwość zaoszczędzenia przestrzeni kogoś nie przekonują, systemy przesuwne posiadają jeszcze wiele innych zalet.

Dla osób, posiadających małe dzieci, z pewnością ogromnym atutem będzie fakt, iż drzwiami suwanymi nie da się trzasnąć. Decydując się na zawiesia przesuwne, zapewniamy dziecku bezpieczeństwo, wiedząc, że nie przytrzaśnie sobie palców.

 

Takie drzwi są bardzo solidne, to inwestycja na długie lata. Zawiesia do drzwi retro wykonane są z wytrzymałych materiałów, a cała konstrukcja jest niezawodna i funkcjonalna. Ze względu na to, że systemy przewidują taki ich montaż, by elementy konstrukcji były widoczne, wszystkie części składowe wykonywane są estetycznie, z dbałością o każdy szczegół - mają nie tylko działać niezawodnie przez wiele lat, ale także uszlachetniać i zdobić wnętrze, w którym się znajdą.

I na koniec - na drzwi przesuwne można się zdecydować na każdym etapie budowy domu, lub urządzania mieszkania. Ich montaż nie wymaga żadnych szczególnych wytycznych architektonicznych, a zamontowanie zawiesia jest bardzo proste. Jeśli więc właśnie urządzamy dom w modnym stylu i widzimy, że pomieszczeniom czegoś brakuje, że warto byłoby dodać jakiś interesujący akcent, warto rozważyć zakup drzwi przesuwnych, których zawiesia w stylu retro doskonale uzupełnią projekt pomieszczeń.