Drzwi przesuwne nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić miejsce na niewielkich przestrzeniach, ale i podzielić je lub otworzyć, co sprawi, że będą wyglądały na jeszcze bardziej przestronne. Systemy drzwi przesuwnych doskonale zastąpią tradycyjne drzwi skrzydłowe, jednak musimy przy tym pamiętać, aby wybrać odpowiednie prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych, przy czym pod słowem „odpowiednie” kryją się nie tylko parametry techniczne, ale i walory estetyczne, które doskonale podkreślą i dopełnią styl naszych wnętrz.

Prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych – liczy się materiał

Prowadnice do drzwi przesuwnych to niezwykle istotne elementy, które przede wszystkim umożliwiają korzystanie z systemu przesuwnego. A zatem prowadnica powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów. Unikajmy wybierania produktów wykonanych z aluminium, bo choć są one lżejsze niż te ze stali, to zdecydowanie im ustępują. Choć aluminium jest stosunkowo odpornym na obciążenia materiałem to właśnie stal cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia i wilgoć. A zatem jeśli marzą nam się systemy drzwi przesuwnych w domu, zdecydowanie wybierajmy te wykonane z metalu, stali i stali nierdzewnej. Takie prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych nie tylko zapewnią nam komfort użytkowania na długie lata, ale i doskonale sprawdzą się w pomieszaniach narażonych na wilgoć i częste wahania temperatury, jakimi są łazienka i kuchnia.

Sprawdzeni producenci prowadnic i systemów drzwi przesuwnych powinni także odpowiednio testować swoje produkty, czyli przeprowadzać testy obciążenia pasywnego (200 kg) oraz dynamicznego (130 kg), które potwierdzają jakość tych produktów, a tym samym będą gwarancją najwyższego bezpieczeństwa w trakcie ich wieloletniego użytkowania. Wybierając prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych, zwrócimy także uwagę na to, czy są one przeznaczone do drzwi skrzydłowych wykonanych z drewna, metalu, płyty czy szkła i stosujmy się do tych zaleceń. Sprawdźmy też, jaki jest maksymalny ciężar udźwigu prowadnicy oraz jaka powinna być maksymalna grubość skrzydła drzwi.

prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych

Więcej w kategorii prowadnice drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych ściennych

Prowadnice do drzwi jednoskrzydłowych ścienne czy sufitowe?

Wybierając najlepsze prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych, musimy wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale także to, z jakiego materiału zostały wykonane nasze ściany. Nie każda prowadnica będzie nadawała się do montażu w naszym domu czy mieszkaniu. Jeśli nasze ściany zostały wykonane z karton-gipsu bądź nie posiadają wzmocnionego nadproża, zdecydowanie powinniśmy wybrać prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych sufitowe. Dzięki nim będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa w trakcie korzystania z nich przez długie lata. Taka prowadnica sufitowa sprawdzi się także w przypadku, gdy otwór drzwiowy posiada niestandardowe rozmiary lub chcemy, aby drzwi licowały z sufitem, co wygląda niezwykle efektownie zwłaszcza w przypadku drzwi szklanych w domowym gabinecie czy łazience połączonej z sypialnią.

Z kolei, gdy jesteśmy posiadaczami sufitu podwieszanego sięgnijmy po prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych ścienne, ponieważ sufit tego rodzaju nie będzie w stanie udźwignąć ciężaru skrzydła. Taka prowadnica sprawdzi się także w przypadku, gdy mamy pewność, że nasze ściany zostały wykonane z cegły — dzięki temu nie będziemy musieli dodatkowo wzmacniać ścian, co pozwoli uniknąć nam dodatkowych kosztów montażu.

Prowadnice do drzwi przesuwnych idealne do każdego stylu wnętrz

Wybierając prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych nie możemy także zapomnieć o ich walorach estetycznych. Metal, stal i stal nierdzewna nie tylko wykazują ogromną wytrzymałość na obciążenia i inne czynniki zewnętrze, ale i prezentują się niezwykle elegancko. We wnętrzach loftowych, nowoczesnych i minimalistyczne idealnie połączą się z metalowymi drzwiami przesuwnymi, a ich kształt i kolor możemy dowolnie dobierać w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na wyrazistym stylu industrialnym, sięgnijmy po prowadnice przypominające koła przemysłowych maszyn o nieco topornym wyglądzie, najlepiej patynowane i celowo postarzane. Z kolei, jeśli chcemy zachować minimalistyczny wygląd wnętrz wybierzmy prowadnicę o bardzo prostym wyglądzie, dopasowaną kolorystycznie do skrzydła drzwi, dzięki czemu prowadnica nie będzie nazbyt przykuwała uwagi.

prowadnice do drzwi przesuwnych

Więcej w kategorii prowadnice drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych sufitowych

Prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych wykonane z metalu i stali mogą także stanowić bardzo ciekawy wizualny kontrast ze skrzydłem wykonanym z drewna. Jej surowość skontrastujemy wówczas z ciepłem naturalnego drewna. Takie połączenie świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach industrialnych i rustykalnych, do których wybierzmy skrzydła o nieregularnym, surowym wyglądzie z widocznymi sękami i rozpękaniami, jak i do wnętrz klasycznych, gdzie połączymy eleganckie skrzydło z zastrzałami lub w jodełkę z prostymi, ale równie eleganckimi prowadnicami w kolorze czarnej lub białej stali.

Prowadnica stalowa to obowiązkowy wybór, jeśli chodzi o systemy drzwi przesuwnych umieszczone w metalowej ramie ze szklaną taflą poprzecinaną szprosami, które zawsze wyglądają elegancko i stylowo. Jednak do takich modeli warto wybrać prowadnicę o dość minimalistycznej formie, która będzie odgrywała drugie skrzypce w systemie drzwi przesuwnych.

Podsumowanie

Prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych to niezwykle istotny element naszych wnętrz, których wyboru nie powinniśmy bagatelizować. Wybierając najlepsze modele, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane i wybierzmy te z metalu lub stali, zamiast tych aluminiowych, dzięki czemu zyskamy gwarancję bezpieczeństwa ich użytkowania. Zwróćmy także uwagę, czy prowadnica posiada odpowiednie parametry techniczne, które pozwolą jej utrzymać ciężar drzwi i czy przeszła  odpowiednie testy obciążeniowe. Niemniej jednak nasze prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych powinny także korespondować wyglądem ze stylem nie tylko skrzydła drzwi wykonanego z drewna, metalu czy szkła, ale i z ogólnym stylem naszych wnętrz. Dzięki temu uda nam się zaaranżować pomieszczenia komfortowe i funkcjonalne, a  przy tym oryginalne i pełne nietuzinkowego smaku.

 

prowadnica

Więcej w kategorii prowadnice drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych