Drzwi przesuwne coraz częściej pojawiają się w naszych domach i nie ma w tym nic dziwnego, bo takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim systemy drzwi przesuwnych pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca, przez co nadają się do najmniejszych nawet pomieszczeń, w których każdy metr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Dzięki skrzydłu przesuwanemu wzdłuż ściany możemy ustawić w ich pobliżu meble i, w przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi skrzydłowych, nie musimy martwić się, że będą o nie uderzać. Dodatkowo systemy drzwi przesuwnych pozwalają otworzyć przestrzeń i optycznie ją powiększyć oraz zamknąć ją w razie potrzeby, przez co sprawdzą się np. w kuchni połączonej z salonem lub w sypialni, w której ukryją przed wzorkiem naszą garderobę. Dodatkowo drzwi przesuwne są ciche i komfortowe w użytkowaniu, nie reagują na przeciągi i nie niosą ryzyka przytrzaśnięcia palców, dzięki temu są idealne do domostw, w których mieszkają małe dzieci i osoby starsze. Ponadto systemy drzwi przesuwnych zawsze prezentują się niezwykle oryginalnie i w zależności od tego, czy wykonane są z drewna, metalu czy szkła pasują do każdego stylu wnętrzarskiego. Jeśli już wybraliśmy nasze idealne drzwi przesuwne, pora zastanowić się, jakie prowadnice do drzwi przesuwnych będę dla nich najlepsze.

Jakie prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych wybrać?

Choć wielu z nas mogłoby się wydawać, że najważniejsze jest samo skrzyło drzwi przesuwnych, to prowadnice do drzwi przesuwnych stanowią ich  bardzo istotny element. To, jakie z nich wybierzemy, nie tylko będzie miało wpływ na działanie naszych drzwi, ale i przesądzi o ich estetyce. Prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych to najbardziej podstawowy system drzwi przesuwnych. Dzięki nim zamontujemy drzwi przesuwne w bardzo małych pomieszczeniach lub tam, gdzie z braku miejsca nie możemy zamontować tradycyjnych drzwi skrzydłowych. Prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych powinny być przede wszystkim wykonane z najwyżej jakości stalowych lub metalowych materiałów. Długość całkowita jednej szyny wynosi najczęściej 2 m i pozwala na montaż skrzydła wykonanego z drewna, płyty, metalu lub szkła o wadze do 130 kg i grubości od 30 do 45 mm. Warto także upewnić się, czy prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych poddane zostały testom pasywnego i dynamicznego obciążenia, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa w trakcie ich użytkowania.

Pamiętajmy także, że prowadnice do drzwi przesuwnych decydują nie tylko o efekcie wizualnym drzwi, ale i pomieszczenia, w których zostaną zamontowane. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli prowadnic, które z powodzeniem dopasujemy do każdego stylu wnętrza. I tak prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych w kolorze czarnej stali o wyrazistym kształcie typu wieszak, podkowa, koło na wieszaku, grot czy karo wspaniale połączą się ze skrzydłem drewnianym lub metalowym we wnętrzach industrialnych, loftowych, vintage czy retro. Dodatkowo efekt ich surowości możemy wzmocnić, wybierając prowadnice do drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych z rdzewioną powłoką, w kolorze patyny lub z celowym efektem przecierania i postarzania. Z kolei do lżejszych, ale nieco surowych drzwi nowoczesnych i minimalistycznych wybierzmy modele o prostej linii i oszczędnym wzornictwie w kolorze białym, stalowym lub czarnym. Takie modele świetnie sprawdzą się także w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym i skandynawskim z drewnianym skrzydłem, jak i ze skrzydłem w metalowej ramie i przeszklonym w stylu glamour, nowoczesnym czy prowansalskim.

drzwi przesuwne drewniane

Więcej w kategorii prowadnice drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych

Jakie prowadnice do drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych wybrać?

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe, choć nie są jeszcze tak popularne, jak systemy drzwi przesuwnych jednoskrzydłowe, stanowią idealne rozwiązanie we wnętrzach przestronnych typu loft, które często nie posiadają ścian oddzielających od siebie poszczególne pomieszczenia. Dzięki nim będziemy mogli podzielić tę przestrzeń, zamknąć ją lub otworzyć w razie konieczności. To także dobry sposób, aby oddzielić od siebie strefę kuchenną od salonu, jeśli posiadamy aneks kuchenny lub wydzielić w salonie domowy home office, a w sypialni osobną garderobę. Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niestandardowym rozmiarem otworu drzwiowego. We wszystkich tych przypadkach oszczędzimy pieniądze, które musielibyśmy wydać w przypadku angażującego remontu. Prowadnice do drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych składają się z dwóch szyn (2 m) metalowych lub stalowych o łącznej długości 4 m oraz czterech rolek łożyskowych, które gwarantują skrzydłom drewnianym, stalowym czy szklanym odpowiednią stabilizację oraz płynne i bezpieczne użytkowanie. 

Pamiętajmy, że systemy drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych stanowią bardzo istotny element wystroju, a po ich rozsunięciu skrzydła drzwi będą stanowić element ozdobny ścian. Prowadnice do drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych zawierają wiele elementów konstrukcyjnych, które będą bardziej widoczne niż w przypadku drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych. I tak, jeśli chcemy przedzielić przestronne wnętrza industrialne, loftowe czy retro sięgnijmy po prowadnice do drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych z ozdobną rolką w kształcie dużych kół, grotu czy podkowy w kolorze czarnym, patynowym, stalowym lub z celowym efektem przetarcia, które podkreślą styl skrzydeł wykonanych z surowego drewna lub z metalu. Z kolei we wnętrzach nowoczesnych i tam, gdzie króluje elegancja idealnie sprawdzą się prowadnice do drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych o oszczędnej budowie, które zapewnią stabilizację i bezpieczeństwo delikatniejszym modelom drzwi przesuwnych wykonanym z drewna lub ze szkła. Możemy także sięgnąć po modele w kolorze kontrastującym ze skrzydłem lub takie, które kolorem jak najbardziej odpowiadają skrzydłu drzwi – wszystko zależy od naszego gust i efektu, jaki chcemy uzyskać.

prowadnice do drzwi przesuwnych

Więcej w kategorii prowadnice drzwi przesuwnych

Jakie prowadnice do drzwi przesuwnych mijanych wybrać?

Drzwi przesuwne mijane to wyjątkowe rozwiązanie dla wyjątkowych pomieszczeń. Przede wszystkim pełnią funkcje praktyczne, ponieważ montuje się je tam, gdzie nie ma miejsca na montaż tradycyjnych drzwi skrzydłowych lub standardowej prowadnicy. Składają się z czterech rolek łożyskowych oraz dwóch dwumetrowych szyn, które pozwalają całkowicie zasłonić otwór drzwiowy lub też przesunąć oba skrzydła drzwi na jedną lub drugą stronę. Takie systemy drzwi przesuwnych doskonale sprawdzą się w sypialni z garderobą lub też w kuchni połączonej z salonem. To także świetny wybór do domowego nowoczesnego gabinetu i dla wszystkich osób, które chcą wyrazić swój temperament za pomocą zaskakujących i nieszablonowych rozwiązań.

Niemniej jednak prowadnice do drzwi przesuwnych mijanych zarówno w najmniejszym pomieszczeniu, jak i w przestronnych wnętrzach zawsze będą stanowiły ozdobę samą w sobie, dlatego powinniśmy uważnie dobrać je do stylu naszych wnętrz. Systemy drzwi przesuwnych mijanych to przede wszystkim propozycja do wnętrz nowoczesnych i tych bardziej tradycyjnych, ale zawsze  wnętrz z charakterem, które chcą się wyróżnić. Wybierając eleganckie drzwi przesuwne drewniane z ozdobnymi zatrzaskami czy z deskami ułożonymi w jodełkę sięgnijmy po prowadnice do drzwi przesuwnych mijanych o prostej linii i oszczędnej formie np. w kształcie niewielkiego krawata lub obręczy. Doskonale sprawdzą się modele w kolorze eleganckiej czerni. Takie prowadnice do drzwi przesuwnych mijanych wybierzmy w przypadku skrzydeł szklanych oraz tych w metalowej ramie z eleganckim przeszkleniem. Z kolei do wnętrz rustykalnych, industrialnych, loftowych czy retro, w których liczą się surowe, masywne i wyraziste formy, zdecydowanie wybierzmy prowadnice do drzwi przesuwnych mijanych w kształcie masywnych kół, grotów czy podków, których efekt wzmocni zabieg celowego postarzania.

drzwi przesuwne drewniane

Więcej w kategorii drzwi przesuwne dębowe

Kiedy wybrać prowadnice sufitowe do drzwi przesuwnych?

Choć systemy drzwi przesuwnych to coraz bardziej popularne rozwiązanie w naszych domach i mieszkaniach, to musimy pamiętać, że nie zawsze możemy je zamontować. W takich przypadkach z pomocą przyjdą nam prowadnice sufitowe do drzwi przesuwnych. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niestandardową wielkością otworu drzwiowego. Prowadnice sufitowe do drzwi przesuwnych to także doskonałe rozwiązanie, jeśli nasze ściany zostały wykonane z płyty kartonowo-gipsowej lub nie mają odpowiednio wzmocnionego nadproża. Często też systemy drzwi przesuwnych sufitowe montuje się wtedy, gdy chcemy, aby nasze drzwi miały taką samą wysokość jak pomieszczenie. Doskonale zatem sprawdzą się w przypadku, gdy będziemy chcieli podzielić nasze wnętrza na oddzielne pomieszczenia np. strefę relaksu i domowego home office w salonie czy strefę do gotowania od jadalnej w kuchni z aneksem. Tak naprawdę prowadnice sufitowe do drzwi przesuwnych dają nam nieograniczone możliwości, dzięki czemu możemy dostosować pomieszczenia w naszym domu do naszych potrzeb bez kosztownego i czasochłonnego remontu.

Pamiętajmy także, że prowadnice sufitowe do drzwi przesuwnych wraz ze skrzydłem lub skrzydłami będą stanowiły istotny element wizualny w każdym pomieszczeniu. Do drzwi wykonanych z surowego drewna we wnętrzach industrialnych, rustykalnych i loftowych czy retro wybierzmy prowadnice sufitowe o równie masywnym wyglądzie w kolorze czarnym, patynowym lub stalowym. Natomiast do delikatniejszych drewnianych skrzydeł drzwiowych we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych oraz do skrzydeł wykonanych z metalu i szkła sięgnijmy prowadnice sufitowe do drzwi przesuwnych o subtelniejszej, ale eleganckiej formie w kolorze czarnym lub białym.