Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie do każdego domu, nawet tego o niewielkim metrażu. Z ich pomocą zarówno powiększymy przestrzeń, jak i rozdzielimy poszczególne strefy funkcjonalne np. salon od kuchni, sypialnię od garderoby, biuro od salonu czy kuchnię od spiżarni. Systemy drzwi przesuwnych pozwalają zagospodarować mało ustawną czy wąską przestrzeń, ponieważ ich skrzydła nie otwierają się do środka lub na zewnątrz, jak w przypadku tradycyjnych drzwi, a poruszają się wzdłuż linii ściany, dzięki temu w ich pobliżu możemy ustawić meble. Co więcej, zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w domach z małymi dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. System przesuwny jednoskrzydłowy i dwuskrzydłowy wspaniale prezentuje się także w nowoczesnych i stylowych biurach, z kolei system drzwi przesuwnych zewnętrznych to świetne rozwiązanie coraz chętniej stosowane na tarasie czy balkonie.

Jaki system drzwi przesuwnych jednoskrzydłowy wybrać?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, czy nasz system przesuwny pojedynczy ma być wewnątrz ścienny czy naścienny. W pierwszym przypadku musimy zdecydować o tym już na etapie budowy, ponieważ musimy zamontować wewnątrz ściany kaseton i prowadnice do drzwi przesuwnych, a to będzie wymagało remontu i dodatkowych kosztów. O wiele prościej jest zamontować drzwi przesuwne naścienne, ponieważ nie musimy wówczas ingerować w ścianę, a prowadnice do nich umieszczamy nad otworem drzwiowym. System przesuwny jednoskrzydłowy to najprostszy rodzaj drzwi przesuwanych, który sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu, a który zapewnia ogromną funkcjonalności i komfort użytkowania. System przesuwny pojedynczy składa się z jednego skrzydła drzwi o grubość 30-45mm oraz prowadnicy ściennej lub sufitowej o długość 2m, dwóch ozdobnych rolek łożyskowych i innych elementów umożliwiających ich bezpieczny montaż i użytkowanie. Wybierając systemy drzwi przesuwnych przede wszystkim zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania, a zatem wybierzmy prowadnice do drzwi przesuwnych wykonane z metalu lub stali, które przeszły odpowiednie testy obciążeniowe, a taką informację znajdziemy u dobrych producentów systemów drzwi przesuwnych.

system drzwi przesuwnych wewnętrznych

Więcej w kategorii drzwi przesuwne

System przesuwny jednoskrzydłowy powinien być nie tylko solidnie wykonany i wytrzymały, ale i estetyczny. To kolejny atut systemów przesuwnych, że oprócz ich funkcjonalności można dopasować je stylistycznie i przekuć w ozdobę. Na rynku znajdziemy drzwi przesuwne wykonane z drewna, metalu czy szkła bądź będące połączeniem tych materiałów. Do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, boho, retro i industrialnych sięgnijmy po system przesuwny pojedynczy, którego skrzydło wykonane jest z surowego w wyglądzie drewna z masywnymi zastrzałami i równie wyraziste metalowe prowadnice do drzwi przesuwnych typu grot, krawat, podkowa lub koło. Dzięki nim podkreślimy surowość tych wnętrz, a jednocześnie i paradoksalnie zyskają one nieco cieplejszego wyglądu. System przesuwny jednoskrzydłowy z nieco delikatniejszą prowadnicą o prostym geometrycznym kształcie w kolorze czarnym lub stalowym idealnie skomponuje się z drzwiami drewnianymi w klasyczną jodełkę, drzwiami będącymi połączeniem drewnianej ramy z przeszkleniem i metalowymi szprosami czy drzwiami w metalowej ramie, którym elegancji doda prosta forma i mlecznobiałe lub transparentne przeszklenie. Takie systemy drzwi przesuwnych sprawdzą się w aranżacjach klasycznych, glamour, nowoczesnych czy loftowych.

Jaki system drzwi przesuwnych dwuskrzydłowy wybrać?

Wybierając system przesuwny dwuskrzydłowy, powinniśmy — tak jak w przypadku systemów jednoskrzydłowych — zdecydować o takim rozwiązaniu na etapie budowy, a na już zamieszkałej przestrzeni sięgnąć po systemy naścienne. Tu także komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania będzie najważniejszy, dlatego wybierajmy produkty od sprawdzonych producentów wykonane z najwyższej jakości materiałów i poddane testom obciążeniowym. System przesuwny podwójny to idealne rozwiązanie, jeśli mamy bardzo przestronne mieszkanie, ale otwarte przestrzenie okazały się mało praktyczne podczas użytkowania. Dzięki niemu możemy podzielić wnętrze na mniejsze strefy, a jednocześnie zachować ich pierwotny układ. Zdecydowanie sprawdzi się również w przypadku niestandardowych wymiarów otworów drzwiowych. System przesuwny dwuskrzydłowy składa się z dwóch skrzydeł oraz dwóch szyn o długości 2m każda, czterech ozdobnych rolek jezdnych i innych elementów umożliwiających montaż.

System przesuwny podwójny to sprawdzony sposób na podzielnie przestrzeni industrialnych i loftowych. W takich aranżacjach sięgnijmy po masywne i nieregularne drzwi dębowe zamontowane na wyrazistych metalowych prowadnicach w kształcie przemysłowego koła, podkowy czy krawata. Takie systemy drzwi przesuwnych doskonale sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych i góralskich, nadając im niezwykłego charakteru. We wnętrzach loftowych oraz nowoczesnych możemy wybrać system przesuwny podwójny z metalowymi skrzydłami, które doskonale podkreślą ich industrialny charakter. We wnętrzach industrialnych idealne będą drzwi przesuwne z zamierzonym efektem korozji o niejednolitym kolorze, które świetnie oddadzą klimat opuszczonej fabryki. Delikatniejsze drzwi przesuwne drewniane najlepiej o gładkiej, geometrycznej powierzchni lub z deskami ułożonymi w klasyczną jodełkę sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i vintage. Aranżacje nowoczesne pokochają systemy drzwi przesuwnych wykonane z zeszlifowanej na gładko blachy w kolorze metalicznej szarości. Natomiast do wnętrz glamour czy nowoczesnych idealny będzie system przesuwny dwuskrzydłowy zamknięty w metalowej ramie z mlecznym lub transparentnym przeszkleniem i eleganckimi szprosami.

system przesuwny dwuskrzydłowy

Więcej w kategorii systemy przesuwny dwuskrzydłowy

Jaki system drzwi przesuwnych wewnętrznych wybrać?

Na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje systemów drzwi przesuwnych wewnętrznych: naścienne i wewnątrzścienne. Systemy drzwi przesuwnych wewnątrzściennych posiadają prowadnice do drzwi przesuwnych umieszczone w specjalnej kasecie znajdującej się w ścianie, przez co są niewidoczne dla oka i dodają drzwiom lekkości. Mogą to być drzwi przesuwne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe — te drugie sprawdzą się zwłaszcza przy dużych czy niestandardowych otworach drzwiowych. Taki system drzwi przesuwnych wewnętrznych pozwala np. oddzielić salon od kuchni i zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów, a w razie konieczności połączy ze sobą obie strefy. Drzwi przesuwne wewnątrzścienne w pełni chowają się wnętrz ściany, a więc nie kolidują ze stylem wnętrza oraz dają pełną swobodę przy ustawianiu przy nich mebli. Warto przy tym pamiętać, że taka decyzja powinna być podjęta już na etapie budowy domu lub mieszkania, ponieważ już na zamieszkałej przestrzeni tego rodzaju system drzwi przesuwnych wewnętrznych będzie wymagał remontu. 

system przesuwny jednoskrzydłowy

Więcej w kategorii drzwi przesuwne dębowe

Z kolei jeśli chcemy zmienić coś w naszych wnętrzach bez konieczności remontu, sięgnijmy po system drzwi przesuwnych wewnętrznych naścienny. Takie drzwi przesuwne dadzą nam więcej możliwości na ciekawą aranżację wnętrza, ponieważ nie tylko skrzydło czy skrzydła drzwiowe będą przykuwały wzrok, ale także widoczne u góry prowadnice do drzwi przesuwnych same w sobie będą stanowiły ozdobę. Do wnętrz rustykalnych możemy wybrać masywne skrzydło drewniane, a do niego czarne metalowe prowadnice w kształcie koła lub solidnego grotu. Natomiast do wnętrz minimalistycznych czy nowoczesnych sięgnijmy po drzwi przesuwne metalowe z przeszkleniem i szprosami, a do nich nierzucające się w oczy prowadnice do drzwi przesuwnych o prostym geometrycznym kształcie w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru drzwi czy wręcz przeciwnie — w kolorze kontrastującym. Musimy jednak pamiętać, że system drzwi przesuwnych wewnętrznych naścienny nie będzie tak skutecznie tłumił odgłosów, przy ścianie, po której będą przesuwać się skrzydła drzwi, meble muszą być ustawione w odległości minimum 10cm.

Jaki system drzwi przesuwnych zewnętrznych wybrać?

Aby uczynić nasz dom jeszcze bardziej funkcjonalnym i oryginalnym możemy sięgnąć po coraz bardziej popularny system drzwi przesuwnych zewnętrznych. Oczywiście w tym przypadku musimy zdecydować się na takie rozwiązanie już w momencie budowy domu, gdyż drzwi przesuwne tarasowe czy balkonowe powinny być zamontowane w ścianie, dzięki czemu utrzymają ciepło i będą tłumiły hałasy. System drzwi przesuwnych zewnętrznych koniecznie powinien posiadać odpowiednie parametry, które jak najdłużej zachowają jego piękny wygląd i ochronią go przed szkodliwym działaniem słońca, deszczu czy śniegu. 

System drzwi przesuwnych zewnętrznych nie otwiera się do środka i na zewnątrz, dzięki czemu możemy w jego pobliżu ustawić meble bez obawy, że skrzydło będzie o nie zawadzać.

 

prowadnica do drzwi przesuwnych

Więcej w kategorii prowadnice do drzwi przesuwnych

Najdroższy, ale i najbardziej solidny i wytrzymały jest system drzwi przesuwnych zewnętrznych wykonany z aluminium. Dzięki warstwie izolacyjnej doskonale zachowuje ciepło, a jego kolor możemy dobrać idealnie do koloru elewacji. O wiele tańsze i przez to najbardziej popularne są drzwi przesuwne z PCV, które posiadają wszystkie odpowiednie parametry i zapewniają odpowiednią izolację cieplną oraz pozwalają całkowicie dostosować ich wygląd  do stylu domu i elewacji. Niemniej jednak możemy sięgać po system drzwi przesuwnych zewnętrznych w drewnianej ramie, który zawsze prezentuje się wyjątkowo elegancko i szlachetnie oraz wizualnie ociepli nasze wnętrza. Pamiętajmy jednak, aby był wykonany z najwyższej jakości drewna i zabezpieczony przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Systemy drzwi przesuwnych – podsumowanie

System drzwi przesuwnych wewnętrznych to bardzo nowoczesne i zdobywające coraz większą popularność rozwiązanie. Zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz pozwala w dowolnej chwili połączyć lub podzielić daną przestrzeń. To także najlepsze rozwiązanie w przypadku niewielkich, wąskich i mało ustawnych pomieszczeń, ponieważ dzięki niemu mamy większą swobodę ustawiania mebli. Równie ciekawym i niezwykle eleganckim rozwiązaniem jest system drzwi przesuwnych zewnętrznych, który najczęściej spotkamy na balkonach i tarasach. Wybierając drzwi przesuwne zewnętrzne, możemy sięgnąć po modele z ramą metalową, z PCV lub drewnianą oraz transparentną szybą, które wprowadzą do naszego domu dużo naturalnego światła i optycznie je powiększą, a nam zapewnią wspaniałe widoki na okolicę.