Styl industrialny – surowość czy ciepło?

Industrialne wnętrza posiadają jeden wspólny mianownik, którym jest surowość. To aspekt na tyle charakterystyczny, że odnosi się wyłącznie do stylistyki industrialnej. Loftowe wnętrza również cechują się chłodem, jednak lofty są bardziej ukierunkowane na nowoczesność. Z kolei industrializmowi zdecydowanie bliżej do stylu retro czy vintage. Mimo wszystko często można spotkać się z zamiennym stosowaniem terminów: loft i industrial. Entuzjaści obu stylistyk z pewnością wykazują oburzenie na traktowanie tych terminów jako synonimów. Faktem jest, że aranżacja loftowa różni się od wnętrz industrialnych. Jednak należy wykazać zrozumienie dla osób, które nie odnajdują się w obu kierunkach najlepiej. Patrząc z boku, faktycznie można odnieść wrażenie, że oba kierunki można nazywać wymiennie. Z kolei aranżacja industrialna może, ale nie musi oznaczać minimalizmu. Owszem, znajdziemy tutaj wyłącznie przedmioty praktyczne, które posiadają określone zastosowania, jednak oprócz funkcjonalności, można pokusić się o wybór przedmiotów atrakcyjnych wizualnie. Osoby ceniące prostotę, minimalizm i naturalne, surowe wnętrza, odnajdą się w nim doskonale. Jednak jednostki, które z jednej strony łakną wnętrz z odrapanymi ścianami i odkrytą instalacją hydrauliczną, a z drugiej nie mogą oprzeć się elementom wprowadzającym ciepło, również będą czuły się dobrze w industrialnych wnętrzach. Styl industrialny jest otwarty na dekoracje, które oprócz urozmaicenia wnętrza mają do zaproponowania coś więcej niż sam wygląd.

drzwi przesuwne

Więcej drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne w industrialnym wnętrzu jako sposób na urozmaicenie przestrzeni

Myśląc o industrialnej aranżacji, nie należy jednak skupiać się przede wszystkim na dekoracjach. Dekoracje industrialne to nie tylko dodatkowe przedmioty. Mogą okazać się nimi standardowe przedmioty wyposażenia, których nie może zabraknąć w żadnym wnętrzu. Weźmy pod lupę np. skrzydło drzwiowe. To produkt, którego nie może zabraknąć w żadnym wnętrzu. Na co dzień możemy nie zdawać sobie nawet sprawy, jaka siła drzemie w tego typu produktach. Dzieje się tak, ponieważ nie znamy alternatywy dla typowego skrzydła drzwiowego. A ta jest naprawdę imponująca – drzwi przesuwne to produkt, który daje niezwykłe możliwości. Nawet jeśli znałeś już ten asortyment, ogrom proponowanych modeli z pewnością cię zaskoczy. Drzwi przesuwne w połączeniu z prowadnicą i pochwytem drzwiowym tworzą kompozycję, która oprócz funkcjonalności stanie się niemalże dziełem sztuki. Wnętrza industrialne są wnętrzami wymagającymi, w których nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Nieprzemyślana koncepcja mogłaby prezentować się mało zachęcająco lub kiczowato. Ta sama zasada dotyczy wybory drzwi do industrialnego wnętrza. Aby dodać mu odrobiny ciepła, a jednocześnie nie stracić surowego charakteru, warto wziąć pod uwagę drzwi przesuwne w metalowej ramie. Jeśli jednak we wnętrzu znajduje się ściana wykonana z drewna, wówczas odpowiednim wyborem będą drzwi przesuwne industrialne, czyli takie, które zostały wykonane z całości z metalu. Kolejnym, godnym uwagi rozwiązaniem, są drzwi przesuwne loftowe. Drzwi loftowe to zazwyczaj przeszklone skrzydło w ramie z metalowymi szprosami. Są to surowce jak najbardziej pożądane w industrialnym wnętrzu. Drzwi wykonane ze szkła, dodadzą wnętrzu elegancji i przestronności.

Elementy retro w industrialnej przestrzeni

Biorąc pod lupę kolejne elementy, które mogłyby stanowić jednocześnie dekoracje w industrialnym wnętrzu, warto postawić na oświetlenie industrialne. Oprócz typowych, oszczędnych form, można pokusić się o wybór bardziej zdecydowanych propozycji. Dla niektórych szaleństwem byłyby kolorowe kable w oplocie, dla innych takie elementy są zdecydowanie za mało charakterne. Dlatego warto pokusić się o zaczerpnięcie inspiracji z innych stylistyk. W zimnym, surowym wnętrzu genialnie zaprezentują się lampy, które będą kontrastowały z głównym nurtem. Doskonale jako lampy industrialne sprawdzą się lampy retro. W surowym, stonowanym wnętrzu, lampy w wyrazistym kolorze będą świetnym elementem ożywiającym daną przestrzeń. W tej materii można pozwolić sobie na szaleństwo i potraktować ją nieco na przekór – betonowe lub tym podobne, zgaszone ściany w zestawieniu z lampą w intensywnym, np. żółtym kolorze, będą świetnym wyborem. Należy również odkreślić, że elementy pochodzące ze stylistyki retro bardzo dobrze komponują się z industrialnym wnętrzem. Nie chodzi jednak o sielskie, przesłodzone komponenty aranżacji, ale o przedmioty, które wniosą do wnętrza również pewną historię.

Kinkiet industrialny

Więcej kinkietów industrialnych

Jak widać, pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni industrialnej jest wiele. Przede wszystkim liczą się, jak zawsze, własne upodobania. Styl wnętrzarski jest jedynie inspiracją i nakreśleniem kierunku.Nie oznacza to jednak, że należy trzymać się wyłącznie określonych wytycznych. Zalecenia te są jedynie kierunkowskazem, a finalna aranżacja jest uzależniona od naszych preferencji. Jak widać na przykładzie stylu industrialnego – świetnie zaprezentuje się wnętrze, w którym na próżno szukać dekoracji, ale równie intrygująco będzie wyglądało industrialne mieszkanie z elementami retro.